اهمیت یادگیری زبان بدن کودکان

اهمیت یادگیری زبان بدن کودکان

اهمیت زبان بدن در برقراری ارتباط با کودکان

هنگامیکه با کودک خود ارتباط برقرار می کنید بسیاری از ارتباطات شما غیر کلامی است. ارتباطات غیر کلامی شامل بیان صورت، زبان بدن، تماس چشمی و تن صدا است. اما چرا ارتباطات غیر کلامی مهم است؟

ارتباطات غیر کلامی مثبت می تواند ارتباط شما با فرزندتان را بهبود بخشد و روابط احساسی را در خانواده شما تقویت کند. به عنوان مثال اکثر بچه ها بغل کردن و بوسیدن را دوست دارند. در واقع در آغوش کشیدن کودک این پیام را می رساند که می خواهید نزدیک فرزند خود باشید.

همچنین زمانیکه با کودکتان در حال بازی یا انجام کاری هستید، ارتباطات غیر کلامی منفی مانند تن صدای بد خلق یا اخم نیز می تواند منتقل کننده این پیام باشند که شما نمی خواهید در آن لحظه آنجا باشید. بدین ترتیب کودک احساس رد یا رها شدن خواهد کرد.

به همین دلیل ارتباطات غیر کلامی برای تقویت ارتباطات کلامی شما با کودکتان مهم است. مثلا زمانیکه شما از کودکتان می پرسید که امروز مدرسه چطور بود؟ کافی است تمام توجه خود را به او بدهید؛ به این ترتیب این پیام را منتقل خواهید کرد که واقعا به صحبت های او علاقمند هستید و مراقب او می باشید.

همچنین ارتباطات غیر کلامی شما می تواند نحوه برقراری ارتباط با دیگران را نیز به کودکتان بیاموزد، که این یک مهارت ضروری در زندگی است. به عنوان مثال، اگر شما از زبان بدن نرم و مراقب نسبت به کودکتان استفاده کنید، این به کودکتان خواهد آموخت که چگونه عشق و علاقه را بیان کند. یا اگر زمانیکه او صحبت می کند توجه کامل خود را به او دهید، او نیز خواهد آموخت که چگونه توجه کامل خود را به مردم نشان دهد.

استفاده از زبان بدن و تن صدا برای بهبود ارتباطات

زبان بدن و تن صدا بخش مهمی از ارتباطات غیر کلامی هستند. شما می توانید از آنها برای ارسال پیام های غیر کلامی مثبت و برای تقویت آنچه که به کودکتان می گویید، استفاده کنید.

در اینجا چند ایده وجود دارد :

 – بازوی کودکتان را لمس کنید تا او بداند که به او علاقمند هستید و به آنچه که او می گوید یا انجام می دهد علاقمند می باشید.

– با فرزندتان از تماس های چشمی زیادی استفاده کنید. به این ترتیب این پیام را خواهید رساند که “من به تو توجه کامل می کنم.” و “تو برای من مهم هستی.”

– خم شدن به سمت کودکتان نشاندهنده این است که می خواهید به او نزدیک شوید و به کودکتان کمک می کند تا احساس امنیت بیشتری پیدا کند.

 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست