اهمیت پرورش استعداد خود را بدانید

پرورش استعداد خود

یکی از مهم‌ترین مولفه‌‌هایی که می‌تواند در مسیر رسیدن به موفقیت و همچنین پیدا کردن مفهوم زندگی به انسان‌ها کمک نماید، کشف و پرورش استعداد خود است. ما در این مقاله از وب سایت خانه آموزش با شما در مورد مفهوم کلی استعداد و اهمیت آن در پیشرفت و موفقیت فردی و اجتماعی صحبت خواهیم کرد و خواهیم دید که اگر بتوانید به درستی خود و دنیایی که در آن زندگی می‌کنید را بشناسید می‌توانید با اندکی تمرکز و دقیق شدن در امور، توانایی‌هایی در خود بیابید که به موفقیت و در نتیجه پیشرفت هردو، یعنی خود و محیط اطرافتان کمک نماید. با ما همراه باشید.

 استعداد به چه معنا است

یکی از نعمت‌هایی که خداوند به هنگام خلقت هرکدام از ما در وجودمان قرار داده است، استعدادها و مهارهارت‌هایی است که به صورت منحصر به فرد در تک تک انسان‌ها وجود دارد. استعداد به معنی ظرفیت بالقوه برای یادگیری و بکارگیری یک مهارت یا یک توانایی خاص است. حال استعداد ذاتی به معنی همان موهبتی است که خداوند در وجود هر فرد قرار داده است.

استعدادهای ما درست به اندازه‌ی اثر انگشت هر یک از ما منحصر به فرد است و این جمله به معنی است که هر یک از ما با هدف و منظور خاصی در این دنیا هستیم و یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های ما کشف این هدف و انگیزه است. اگر بتوانیم در طول عمر خود به این چرایی مهم دست یابیم و بتوانیم وجود خود و استعدادهای خود را به درستی درک کنیم، آن زمان است که زندگی برای ما معنی و مفهوم تازه‌ای خواهد یافت و بدون اتلاف وقت هر روز رو به جلو حرکت خواهیم کرد. این استعدادها می‌توانند در هر زمینه‌ای باشند؛ مهارت در برقراری روابط اجتماعی، مهارت تدریس، نوشتن و … . برای پرورش استعداد خود ابتدا باید آن را کشف کنیم!

پرورش استعداد خود

کشف استعدادهای ذاتی

همانطور که پیش از این گفتیم هرکدام از ما می‌توانیم در زمینه‌ای کاملا جدید و متفاوت استعداد داشته باشیم و می‌توان فهرست بی پایانی از این مهارت‌ها تهیه کرد که شاید تنها با نام چند تا از آن‌ها مانند: هنر، نویسندگی، معماری و … آشنا هستیم. اما به خوبی در جریان این موضوع هستیم که توانایی‌ها و مهارت‌های اشخاص به این موارد محدود نمی‌شود. متاسفانه یکی از بزرگترین ایراداتی که در امر استعداد یابی وجود دارد این است که ما غالبا نمی‌توانیم متوجه استعدادهای ذاتی خود شویم چون گمان می‌کنیم که اگر ما در این کار موفق هستیم یا در آن مهارت داریم به دلیل سادگی آن است نه توانایی بالقوه‌ی ما در پیش‌ برد این مسئله.

پایین آوردن ارزش کاری که به آن مشغول هستیم، معمولا ساده‌ترین و اولین کاری است که در مواجهه با آن انجام می‌دهیم. خیلی از استعدادهای ما در اوج کودکی سرکوب می‌شوند و یا در مسیر نادرستی قرار می‌گیرند؛ مانند تشویق بیش از حد یک کودک اهل هنر به مطالعه‌ی دروس ریاضی و یا هدایت کردن  کودکی که به کتاب و نویسندگی علاقه دارد، به سمت رشته‌های مهندسی و از این قبیل. در صورتی که اگر به توانایی‌ها و علاقه‌مندی‌های فردی توجه کنیم و به ارتقا و پرورش استعداد خود بپردازیم، می‌توانیم در زمان بسیار کوتاه‌تری به موفقیت بیشتری دست یابیم. در همین راستا به این مطلب می‌رسیم که یادگیری هنرها و مهارت‌های جدید بسیار خوب است اما تنها به این شرط که از استعداد ذاتی دور نشویم.

چگونه استعداد خود  را پرورش دهیم؟

اولین قدم در این راه، کشف مهارت‌هایی است که ما آن‌ها را به بهترین شکل ممکن و در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌دهیم. بعد از کشف این توانمندی‌ها زمان تقویت آن‌ها می‌رسد و باید با تمرین و کار کردن مستمر بر روی این استعدادها، آن‌ها را به نقاط قوت خود تبدیل کرد و همچنین می‌توان به کمک آن‌ها به کسب و کاری مشغول شد و درآمد زایی کرد. پس همان‌طور که تا به اینجای کار متوجه شده‌اید، ارزیابی خود در جهت پرورش استعداد خود از اهمیت چشم‌گیری برخوردار است. شاید اگر با خودتان صادق باشید ببینید که تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده است که با دیدن شادی و زندگی موفق دیگران، حس ناخوشایند حسادت به شما دست دهد و از مقایسه‌ی زندگی خود با آن‌ها از زندگی ناامید شوید. اما اگر بتوانید به خود شناسی درستی دست پیدا کنید و استعدادهای ذاتی  خود را بشناسید، می‌توانید شما هم شاهد تحقق رویاها و آرزوهایتان شوید.

شاید در لحظه‌ی اول برایتان باور پذیر نباشد، اما گاهی کشف توانایی‌هایی که خیلی هم دشوار و پیچیده نیستند مانند: مهارت خندیدن، تعریف لطیفه و یا هر چیز دیگری هم می‌تواند مسیر زندگی شما را به کلی زیر و رو کند. به همین دلیل گاهی کافی است به خود ایمان داشته باشید و قبل از هرکسی به خودتان اعتماد کنید. در این صورت حتی اگر به موفقیت هم نرسید، تجربیات باارزش بسیاری کسب نموده‌اید که بی‌شک می‌تواند در طول مسیر زندگی و در زمینه‌های مختلف، کمک بسیار زیادی به شما نماید. همچنین برنامه ریزی می‌تواند در پیشبرد استعداد شما کمک بزرگی به شما کند.

پرورش استعداد خود

گاهی ایده‌آل‌هایتان را بازنگری کنید

پیش می‌آید که گاهی مسیری که به واسطه‌ی کشف استعدادهایمان در آن قرار می‌گیریم با تصور قبلی ما از آینده و موقعیتمان متفاوت باشد. گاهی این استعدادها ما را به سمتی می‌کشد که پرستیژ و یا درآمد پایین‌تری داشته باشیم. اما در این صورت هم شک نداشته باشید که زندگی شادتر و مطلوب‌تری خواهید داشت و انسان مفیدتری خواهید بود و در نتیجه احساس رضایت بیشتری از خود، زندگی و فضای کاریتان خواهید داشت. فراموش نکنید که موفق‌ترین افراد در طول تاریخ بشر، کسانی بودند که مهارت‌های خود را کشف کردند و به پرورش استعداد خود پرداختند. اینگونه هم برای خود و هم برای جامعه و افراد آن انسان‌های مفید و سودمندی بودند.

جمع‌بندی

شناخت خود و توانایی‌هایی که خداوند در وجودمان قرار داده است یکی از مهم‌ترین رسالت‌های هر انسان در طول سال‌های عمر خود است. چرا که اگر بتواند مهارت‌های منحصر به فرد خود را کشف کند و به پرورش استعداد خود بپردازد می‌تواند زندگی به مراتب شادتر و رضایت بخش‌تری داشته باشد. در این صورت است که می‌تواند برای خود و جامعه‌ی اطراف مفید باشد و با قرار گرفتن در جایگاه مناسب خود هر روز بیشتر از قبل احساس رضایت و موفقیت کند. ما در این مقاله از خانه آموزش از اهمیت استعدادیابی و تاثیر آن بر زندگی صحبت نموده‌ایم. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله آیا برخورداری از هوش کافی است را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست