اهمیت خلاقیت در کارآفرینی چیست؟

اهمیت خلاقیت در کار افرینی

در دنیای اقتصاد امروز، کارآفرینی و خلاقیت در کارآفرینی از عوامل کلیدی در توسعه اقتصادی محسوب می‌شوند. کارآفرینان برای ایجاد فرصت‌های بیشتر در صنعت تلاش می‌کنند. و در همین رابطه نیز گزینه‌ های شغلی بیشتری فراهم می‌کنند. کارآفرینی در نهایت تاثیر مثبتی بر درآمد سرمایه، تولید درآمد، سبک زندگی و غیره دارد. این مقاله به یکی از مهم‌ترین عناصر کارآفرینی می‌پردازد: خلاقیت.

خصوصیات فرآیند کارآفرینی چیست؟

کارآفرینی مانند انجام هر کسب‌ و کار دیگری به طور خاص خصوصیات لازم خود را دارد. این ویژگی ها که آن را از تکنیک‌های کسب ‌و کار سنتی متمایز می‌کند در ادامه آورده شده است.

خصوصیت شماره یک : نوآوری در کارآفرینی

عمدتا ذهن کارآفرینان به دنبال ایده‌ها و فرصت‌های جدید برای نوآوری است. عمدتا یک تلاش مداوم و آگاهانه برای توجه به موقعیت مناسب و پذیرفتن ریسک‌های وارده در این حوزه وجود دارد. کارآفرینی شامل بررسی مستمر جریان‌های کاری کسب ‌و کار موجود و ابداع راه ‌های مناسب، برای اجرای آن‌ها به روشی کارآمد و موثر، از نظر زمان و هزینه است.

به عبارت ساده‌تر، کارآفرینی به سمت بهینه ‌سازی کسب ‌و کار حرکت می‌کند.

خصوصیت شماره دو : اهمیت اقتصادی

کارآفرینی به سمت بهینه ‌سازی منابع و استفاده کامل از آن‌ها، برای ایجاد فرآیندهای کارآمد کار می‌کند. این کار دارایی های شرکت‌ها را افزایش می‌دهد. و با افزایش فعالیت اقتصادی که بازسازی کل فرآیند همراه است، به آن ارزش افزوده می‌شود. فرآیند کارآفرینی به فردی با توانایی افزایش پتانسیل سود شرکت، پاداش ارائه می‌دهد. این موضوع نتیجه‌ی انجام ایده‌های جدید، و ارائه محصول یا سرویس تازه است.

خصوصیت شماره سه : ریسک پذیری

تمام ماهیت کارآفرین حول محور شجاعت و توانایی بوده؛ تا ریسک‌های جدیدی را بپذیرد. تحمل و صبر برای بدست آوردن پیامد موثر یک ایده مورد نیاز است. در نتیجه زمان و تلاش لازم است؛ تا از مفهوم ‌سازی برای اجرای ایده ‌ها استفاده شود. این بار و تلاش ریسکی است، که عمدتا شخص کارآفرین، مایل به قبول آن است.

خصوصیت شماره چهار : فرصت ‌های شغلی

کارآفرینی، موقعیت مناسب و سازمان یا شرکت های جدیدی را ایجاد می‌کندگغ که نیازمند نیروی کار هستند. این کار باعث ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان می‌شود. از این رو کارآفرین ، با نوآوری و سود دهی، پتانسیل بسیار زیادی برای ایجاد شغل دارد.

خلاقیت در کارآفرینی

 

چرا خلاقیت برای کارآفرینان بسیار مهم است؟

فرآیند کارآفرینی با مفهوم و پالایش یک ایده آغاز می‌شود. و پس از آن اجرا و مدیریت در راس کار قرار می‌گیرد. مشاهده کامل فرآیند کارآفرین نشان می‌دهد که تفکر خلاق، مهارت یک کارآفرین برای خلق ایده‌های جدید است. خلاقیت به فرد اجازه می‌دهد؛ تا فرآیندهای جالبی را طراحی کند، که مزایای بسیاری برای کارآفرینان دارد.

اما چه چیزی دقیقا باعث می‌شود خلاقیت در زندگی کارآفرینان مهم و موثر باشند؟ خلاقیت به موفقیت منجر می‌شود:

  • ایجاد ایده ‌های جدید به عنوان مزیت های رقابتی. کل فرآیند کارآفرینی در ایجاد و اکتشاف تفکرات جدید ریشه دارد. زمانی که یک کارآفرین قادر به تولید یک ایده جدید است؛ که به خوبی موثر باشد، و به او مزیت رقابتی می‌دهد. توانایی کشف موقعیت های مناسب مختلف دقیقا مثل یک مهارت یادگیری یا یک منبع است؛ که توسط یک فرد تسخیر شده‌ است.
  • به روش‌های جدید برای توسعه محصول و بهبود کسب ‌و کار فکر کنید. خلاقیت، به توسعه روش‌های جدید بهبود محصول و یا خدمات موجود، و بهینه ‌سازی یک کسب ‌و کار کمک می‌کند. همیشه یک اتاق برای بهبود خروجی‌های یک شرکت وجود دارد؛ کارآفرین خلاق است که می‌تواند نحوه انجام آن را ارزیابی کند.
  • فکر کردن غیرقابل ‌تصور است. خلاقیت به تخیل نیاز دارد؛ تا ایده های بیشتری را تولید کند. تخیل برای عبور از مرز عادی و یا اندیشیدن در خارج از تفکر عادی مورد نیاز است. این موضوع به کارآفرینان اجازه می‌دهد تا فراتر از راه ‌حل ‌های سنتی فکر کنند. به زبان دیگر چیزی جدید، جالب، متنوعی را پیدا کرده؛ و با این حال دارای پتانسیل موفقیت باشند.
  • یافتن الگوهای مشابه در موضوعات مختلف. گاهی اوقات، به خاطر پیروی از یک کار روتین و یا یک عادت، فرآیند تفکر نیز در امتداد خطی این فرآیند های تثبیت ‌شده قرار می‌گیرد. خلاقیت افراد را قادر می‌سازد؛ که موضوعات متفاوت و نامربوط را به هم ربط دهند. و ایده‌های کارآفرینانه موفقی را ایجاد کنند. ادغام زمینه‌های مختلف، تقاطع جالبی ایجاد می‌کند که موقعیت مناسب جدیدی را ایجاد می‌کند. اکثر مردم از آوردن آداب مختلف در کنار یکدیگر می‌ترسند. اما اکثر ایده‌های جالب از برخورد با موضوعات مختلف ایجاد می شود.
  • ایجاد موقعیت های مناسب جدید از طریق خلاقیت و کارآفرینی. مهم است که در کارآفرینی جنبه‌های جدید تجارت سنتی کشف شوند. این موضوع می‌تواند به تغییر روش تولید محصول، یا ارائه خدمات، و یا اینکه چگونه به کاربر عرضه می‌شوند؛ منجر شود. تمام این زمینه‌ها می‌توانند جایگاهی ایجاد کنند که پتانسیل بالایی در کسب‌ و کار داشته باشند.

خلاقیت در کارآفرینی

ارتباط کارآفرینی و خلاقیت چگونه ممکن می شود؟

در دنیای امروز، به دلیل جهانی شدن و صنعتی شدن بیش از حد تمامی آنچه که در اختیار داریم؛ محصولات به بازارهای بین‌المللی صادر می‌شوند. در نتیجه، دسترسی آسان‌تر به هر محصولی که نیاز داشته باشیم؛ در همه جا وجود دارد. به زبان دیگر می توان گفت که، مصرف‌کننده به انواع مختلفی از محصولات از هر نوع و کیفیتی دسترسی دارد. پس شاید از خودتان بپرسید که، فرد کارآفرین در بازاری پر از محصولات چه کار می‌کند؟ او چگونه می‌تواند به تولید و عرضه محصول در بازاری فکر کند؛ که در حال حاضر مشتریان آن، اولویت‌های مورد اعتماد خود را در اختیار دارند؛ و بسیاری از انتخاب‌های خود را انجام داده اند؟

ذهن خلاق تمام این سوال‌ها را پاسخ می‌دهد. خلاقیت به ما کمک می‌کند تا به نحوه بهبود شیوه‌ های کسب ‌و کار موجود فکر کنیم. یک برند ممکن است در بین مصرف کنندگان بسیار رایج و محبوب باشد. اما همیشه کاری وجود دارد؛ که می‌تواند به گونه‌ای متفاوت از آن‌ها و به شیوه‌ای بهتر انجام شود. ذهن خلاق مثل هنرمندی است؛ که الگوهای جدید و هیجان ‌انگیزی را بر روی بوم می آفریند. خلاقیت می‌تواند با ایده‌های غیرقابل‌تصور همراه شده؛ و نوآوری را به شیوه ‌های موجود وارد کند.

با این حال، ذهن خلاق باید مهارت ‌های کارآفرینی را، برای بدست آوردن ایده‌ های خلاقانه در یک محیط کسب ‌و کار مشخص داشته باشد. یک کارآفرین نیازمندی‌ های مربوط به چگونگی اجرای یک ایده، با تجزیه و تحلیل را ارزیابی می‌کند. منابع مورد نیاز، چگونگی ایجاد یک شرکت جدید، و چگونگی مدیریت آن هستند. یک کارآفرین مدل ‌های کسب ‌و کار را طراحی می‌کند؛ که می‌تواند ایده ‌های جدید را در وهله اول پشتیبانی و اجرا کند.


این مطلب درباره خلاقیت در کارآفرینی تهیه شده بود و در اختیار شما عزیزان قرار کرفت. شما می توانید مقالات بیشتری در حوزه توسعه مهارت شغلی در وبسایت ما مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست