اهمیت آموزش زبان بدن به کودکان

اهمیت آموزش زبان بدن به کودکان

روان شناسان به شدت بر این باورند که والدین مسئولیت اجتماعی کردن بچه هایشان را بر عهده دارند، که این کار شامل آموزش های اصلی یعنی برقراری ارتباط با استفاده از زبان بدن نیز می باشد. زبان بدن یکی از الزامات موفقیت در کسب و کار و روابط شخصی است؛ بنابراین زبان بدن باید از سنین طفولیت به کودکان آموزش داده شود تا آن ها بتوانند در آینده به خوبی از عهده زندگی شخصی و کاری خود، با استفاده از مجموعه مهارت هایشان بر بیایند. این آموزش زمانی که آن ها قادر به درک آموزش هستند ( در حدود ۲ سالگی ) باید آغاز شود. بهترین الگو برای کودکان خود والدین هستند. پس از یک منبع معتبر استفاده کنید و رفتار هایی را انجام دهید تا کودکانتان کم کم آن ها را بیاموزند. هم چنین اطمینان حاصل کنید راهنمایی که از آن استفاده می کنید مبتنی بر علم باشد نه نظریه های بی اساس! در این مقاله چند نکته که می توانید به فرزندانتان آموزش دهید تا به آن ها در ایجاد هوش اجتماعی و بین فردی کمک کند نوشته شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید. 

 

به کودکانتان بگویید :

  • تمام حرکات بدن تو معنی دارد. شاید متوجه معانی آن ها نباشی اما باید بدانی هر حرکتی که انجام می دهی معنی خاصی دارد که لازم است آن ها را بدانی. حالا من می خواهم چند نمونه از آن ها را به تو بیاموزم.
  • چیزی که من از بدن تو می فهمم خیلی دقیق تر از چیزی است که به زبان می آوری. پس بدان برای چه گاهی اوقات قبل از این که چیزی را بر زبان بیاوری من و پدرت می گوییم به چه چیزی فکر می کنی.
  • اگر بتوانی بفهمی بدن آن ها چه می گوید، آن وقت می توانی خیلی بهتر دوست پیدا کنی. تو با خواندن بدن آن ها می توانی متوجه شوی ناراحتند یا خوشحال؟ هیجان زده اند یا ساکت؟ اگر این ها را یاد بگیری آن ها احساس راحت تری با تو می کنند چون تو درباره احساسات آن ها اهمیت می دهی و این در یک رابطه دوستی خیلی مهم است.
  • همان طور که کلمات می توانند به کسی آسیب برسانند، زبان بدن هم می تواند این کار را انجام دهد. وقتی تو چشمانت را در کاسه می چرخانی یا پشتت را به من می کنی و میروی درست مثل زمانی است که سر من داد می زنی. و این یعنی به من اهمیت نمی دهی و احترام نمی گذاری که رفتار خیلی زشتی است!
  • تو حتی می توانی بدون استفاده از کلمات، به کسی بگویی دوسش داری. درست مثل زمانی که مرا بغل می کنی یا دستانم را می فشاری درست به این معنا است که تو دوستم داری.
  • بعضی از آدم ها به بدنشان حساس هستند و دوست ندارند کسی نزدیکشان باشد. مثلا وقتی تو کنار کسی با فاصله خیلی کم نشستی ممکن است احساس ناراحتی بکند، پس حواست باشد برای راحتی آن ها، فقط کمی فضا به آن ها بدهی.
  • هر گاه از جایی بودن یا در پیش کسی بودن احساس ناراحتی کردی حتما به من بگو آن وقت من می توانم به راحتی به تو بگویم چرا چنین حسی داری.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست