انواع مذاکره | چه استراتژی‌هایی برای انواع مذاکرات لازم است؟

انواع مذاکره

در مقاله‌ی پیش رو سعی بر آن شده انواع مذاکره را به همراه استراتژی‌های آن‌ها به صورت مفصل توضیح دهیم ولی قبل از آن لازم است تعریف مذاکره را فراگرفته و بدانیم به چه علت به مذاکره نیاز است.

زمانی که صحبت از مذاکره می‌شود ذهن مردم به سمت مذاکرات سیاسی و تجاری می‌رود در صورتی که مذاکره بسیار گسترده‌تر بوده و هر کدام از ما در زندگی خود بارها با مذاکره‌ای درگیر هستیم.

مذاکره مهارتی است که قابل یادگیری است و با خواندن نکات مربوط به آن می‌توان خود را در مذاکره قوی کرد. به طور مثال قدرت فن بیان در مذاکره مهمترین امتیازی است که یک مذاکره کننده باید داشته باشد که این امر هم اکتسابی بوده و با تمرین و تلاش بهتر خواهد شد.

در هر مذاکره‌ای کسی که توانایی بیشتری داشته باشد پیروز است از این رو لازم است توانایی‌های خود را در زمینه‌ی مذاکره افزایش داده و از آن‌ها در زندگی روزمره‌ی خود بهره ببریم.

در ادامه ۷ مورد از مهمترین انواع مذاکرات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع مذاکره و کاربردهای آن

مذاکره برد باخت

انواع مذاکره negotiation

در بسیاری از اوقات مردم فکر می‌کنند مذاکره انجام شده برد برد است در صورتی که همچنین اتفاقی کم رخ می‌دهد و هر نوعی از مذاکره قابل رخ دادن است.
در نظریه‌ی برد باخت به چنین مذاکره‌ای بازی مجموع صفر می‌گویند. بیاید مثالی را برای مذاکره برد باخت مورد بررسی قرار دهیم.
اگر فردی قصد فروختن اتومبیل خود را داشته و قصد داشته باشد آن را به مبلغ ۵۰ میلیون توان به فروش برساند اگر اتومبیل بیش از این قیمت فروخته شود، مشتری باخت کرده و اگر اتومبیل کمتر از این قیمت فروخته شود فروشنده باخت کرده است. حتی زمانی که اتومبیل به همین قیمت ۵۰ میلیون تومان به فروش برسد باز هم مذاکره‌ای برد برد رخ نداده است.
اگر از انواع مذاکره با مذاکره‌ی برد باخت درگیر هستید، استراتژی خود را باید تعیین یک الزام حداقلی برای طرف مقابل در نظر بگیرید.

مذاکره برد برد

اگر دو فرد با هم تصمیم بگیرند کاری را شروع کنند این مذاکره برد برد است زیرا هر دو با این باور کار را شروع کرده‌اند که به سود برسند.
حتی اگر یکی برنده و دیگری بازنده باشد باز هم احتمال رخ دادن مذاکره برد برد محتمل است زیرا هر دو از انجام این کار راضی هستند.
به طور کلی مذاکراتی که در زمینه‌ی حقوق و کسب و کار باشند و به نوعی در زمینه‌ی مذاکرات تجاری قرار بگیرمد، می‌توانند برد برد محسوب شوند زیرا هر دو طرف با رضایت کامل این مذاکره را شروع و به سرانجام می‌رسانند.
از استراتژی‌های خوبی که برای مذاکره برد برد مد نظر است دوستانه نگه داشتن آن به وسیله تقسیم یکسان سود است زیرا با این کار رابطه بین دو فرد از بین نرفته و به نوعی مذاکره با موفقیت انجام شده است.

مذاکره باخت باخت

بسیاری بر این باورند که مذاکره باخت باخت نمی‌تواند رخ دهد. ولی این فکر درست نبوده و متاسفانه در چنین وضعیتی هر دو طرف مذاکره باخت می‌دهند.
در این زمینه دادخواهی‌های حقوقی را می‌توان باخت باخت در نظر گرفت زیرا در آخر کار هیچ کدام از طرفین به حق واقعی خود نمی‌رسند و بیخیال برخی از منافع خود می‌شوند.
به طور مثال شما به رستورانی رفته و کت خود را به کارمندان آنجا می‌سپارید. اگر کتتان گم شود و بین شما و مسئول رستوران مذاکره‌ای رخ دهد هر دو طرف باخت داده‌اید زیرا او به شما خسارتی به ارزش مبلغ واقعی کتتان نمی‌دهد و از طرفی با پرداخت همان مبلغ خسارت ضرر هم کرده است.
از آنجایی که مذاکرات باخت باخت بیشتر به صورت خصمانه انجام می‌شوند لازم است برای از بین نرفتن روابط تلاش بسیاری کرد.

مذاکره چند حریفه

یکی از خاص‌ترین انواع مذاکره، مذاکره چند حریفه است زیرا این مذاکرات به صورتی کاملا پیچیده در بین چندین نفر رخ می‌دهد.
در چنین مواقعی به دلیل تفاوت نظر افراد حاضر ممکن است این مذاکره چند سال طول بکشد تا به سرانجامی برسد.
معاهداتی که بین چندین کشور رخ می‌دهند از چنین مذاکراتی هستند.
استراتژی مذاکره چند حریفه، در نظر گرفتن روش‌های مختلف دیپلماتیک است.

مذاکره خصمانه

اصل چنین مذاکراتی کاملا بر مبنای رقابت است. دو نوع از انواع مذاکره یعنی مذاکرات برد باخت و باخت و باخت که حداقل یک سرشان باخت قرار داد امکان خصمانه شدن بسیار بالایی دارند. در چنین مذاکراتی رقابت بالایی در بین دو طرف مذاکره وجود دارد.
حتی دیده شده مذاکره‌های برد برد مانند مذاکره بین مشتری و فروشنده در زمینه‌ی فروش هم می‌توانند خصمانه باشند.
از آنجایی که چنین مذاکراتی حالتی رقابتی داشته هیچکس نمی‌خواهد ببازد و حتی مبنای مذاکره‌ی خود را بر باخت طرف مقابل حتی به شرط باخت خود قرار می‌دهند زیرا به هیچ نحوی نمی‌خواهند طرف مقابل مذاکره برنده شود.
مذاکره بین رقبای سیاسی در بسیاری از مواقع در دسته‌ی مذاکرات خصمانه قرار می‌گیرند.
استراتژی این نوع از انواع مذاکره را می‌توان جنگی در نظر گرفت.

مذاکره ریاکارانه

زمانی که فردی قصد انجام مذاکره داشته باشد و در نظر خود بخواهد به قول‌هایی که می‌دهد پایبند نماند مذاکره ریاکارانه رخ داده است.
این مذاکرات با بدقولی همراه بوده و طرف دیگر مذاکره را دچار مشکل می‌کنند. این نوع از انواع مذاکره روشی تاخیری و یا انحرافی دارند.
به طور مثال یک کشور قراردادی مبنی بر حفظ محیط زیست بسته ولی قصدی برای انجام آن نداشته باشد. که البته این قرارداد صرفا بخاطر تمام شدن فشار از سمت مردم کشور به ثبت رسیده است.
استراتژی در نظر گرفته در چنین مواقعی آن است که اگر کوچکترین شکی به ریاکاری طرف مقابل داشتید، بندی از قرارداد را به مجازات‌ها اختصاص داده و خیال خود را از بدقولی طرف مقابل تا حدودی راحت کنید.

مذاکره همکارانه

مذاکره همکارانه انواع مذاکره negotiation

این مذاکرات کاملا با جوی خوب و مناسب پیش می‌روند. دو فرد یا دو سازمانی که با هم قصد شراکت در کاری را دارند چنین مذاکره‌ای را رخ می‌دهند.
مذاکره همکارانه می‌تواند برد برد باشد اگر هر دو طرف مذاکره به یک برد بزرگ برسند.
فنونی که در رابطه با این مذاکرات باید در نظر بگیرید خوب است که بر مبنای قانع کردن، خوشبین بودن و خلاق بودن باشد.

برای انجام هر مذاکره‌ای لازم است از قبل به سخنان خود و حرف‌هایی که قرار است بشنوید فکر کنید تا بتوانید در لحظه نوع مذاکره را تشخیص داده و مناسب با آن استراتژی مورد نظر را برگزینید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *