خلع سلاح کردن | آموزش زبان بدن – قسمت ده

دست دادن در زبان بدن

زبان بدن در بین آلمانی‌ها رایج بوده است. کف دست رو به پایین یادآور سلام نازی ­های آلمان است این نحوه دست دادن در زبان بدن  تهاجمی­ ترین حالت دست دادن به حساب می­ آید زیرا به طرف مقابل شانس کمی برای برقراری یک رابطه از موضع برابر می دهد. معمولا اشخاص سلطه جو به این سبک دست می دهند، همیشه آغازکننده هستند و سعی می کنند با بازوی سفت و کف دست رو به پایین خود، طرف مقابل را در موضع فرمان پذیری و مطیع بودن قرار دهند.

خلع سلاح کردن فرد سلطه جو

خلع سلاح کردن فرد سلطه جو با نحوه ی دست دادن در زبان بدن

اگر احساس کردید که کسی به عمد با شما به این شکل دست می دهد می توانید با استفاده از روش های زیر  اصطلاحا طرف را خلع سلاح کنید:

به سمت راست فرد سلطه جو بروید

اگر فرد سلطه جو و طالب قدرتی به این شکل با شما دست داد برگرداندن کف دست او به حالتی که نشان دهنده موضع برابر باشد کار سختی نیست ولی طرف مقابل تان متوجه این تکنیک خواهد شد. دست دادن با کف دست رو به پایین اغلب توسط مردان انجام می شود.

طبق این تکنیک، ابتدا با پای چپ به سمت طرف مقابل بروید که البته این کار شاید در نگاه اول برایتان سخت باشد زیرا به طور طبیعی ۹۰ درصد افراد موقع دست دادن با دست راست، با پای راست به سمت طرف مقابل می روند.

نحوه دست دادن در زبان بدن:به سمت راست فرد سلطه جو بروید

نشانه های فرد سلطه جو (سمت چپ) را در عکس فوق مشاهده می کنید که سعی دارد با دراز کردن دستش در حالتی که کف دست به سمت پایین است با فرد سمت راست دست بدهد.

نحوه دست دادن و روبه رو شدن با فرد مقابل در زبان بدن

در زمان دست دادن حالت دست ها به گونه ای است که کف دست فرد سمت راست به سمت بالا و کف دست فرد سلطه جو (سمت چپ) به سمت پایین است.

رو به رو شدن با افراد سلطه جو با نحوه دست دادن در زبان بدن

فرد سمت راست که در ابتدا کف دستش به سمت بالاست با پای چپ یک قدم به سمت راست فرد سلطه جو رفته و در عرض فضای شخصی فرد سلطه جو حرکت کرده است.

زبان بدن و ورود به حریم شخصی با نحوه دست دادن

در ادامه، در تصویر زیر با پای راست به طرف مقابل نزدیک تر گشته و بیشتر وارد حریم شخصی اش شده است (تقریبا نزدیک دست چپ فرد سلطه جو قرار گرفته است). این کار باعث می شود که دست فرد سلطه جو به بدنش نزدیک شود و جلوی شکم قرار بگیرد.

به دلیل ساختار و مکانیک بازو و شانه انسان (خصوصا در آقایان) دست فرد سلطه جو در جهت عمودی قرار می گیرد. این تاکتیک به شما امکان می دهد تا با جهت گیری مجدد دست به صورتی که کف دست در حالت عمودی قرار داشته باشد، موقعیت و موضع برابر بین خودتان و طرف مقابل ایجاد کنید. همچنین با ورود به حریم شخصی فرد سلطه جو می توانید کنترل بیشتری بر روی طرف مقابل داشته باشید.

توصیه خانه آموزش برای نحوه دست دادن در زبان بدن

توصیه ما این است که روش دست دادن خودتان را آنالیز کنید و ببینید که آیا زمانی که به دست دادن اقدام می کنید ابتدا پای چپ را جلو می گذارید یا پای راست را؟ اکثر افراد راست پا هستند که این مسئله به هنگام دست دادن با فرد سلطه جو یک نقطه ضعف محسوب می شود زیرا همانطور که گفته شد در خلع سلاح  فرد سلطه جو ابتدا باید با پای چپ به سمت طرف مقابل رفت که این حرکت برای افراد راست پا مشکل تر است. پس سعی کنید این تکنیک را تمرین کنید و موقع دست دادن ابتدا با پای چپ به سمت طرف مقابل بروید زیرا در این صورت راحت تر می توانید با افراد سلطه جویی که قصد کنترل تان را دارند کنار بیایید.

گذاشتن دست چپ روی دست طرف مقابل

وقتی فرد سلطه جویی با کف دست رو به پایین با شما دست می دهد، ابتدا در حالتی که کف دستتان رو به بالاست با او دست بدهید و سپس دست چپ تان را بر روی دست راست او قرار دهید تا با دو دست با او دست بدهید (مانند شکل زیر).

با این کار قدرت از فرد مقابل به شما منتقل می شود. این روش ساده تر بوده و برای خانم ها راحت تر است. اگر احساس کردید که فرد سلطه جو سعی دارد شما را وادار کند تا در حالت فرمان پذیری (کف دست رو به بالا) قرار بگیرید و از این کار خود کوتاه نمی آید دست او را از مچ بگیرید و سپس به همین شکل با او دست بدهید (شکل زیر). فقط حواستان باشد که با این کار فرد سلطه جو را شکه می کنید. پس دقت داشته باشید که باید زمان درست انجام این کار را تشخیص دهید و از آن صرفا به عنوان آخرین راه چاره استفاده کنید.

گذاشتن دست چپ روی دست طرف مقابل در زبان بدن

دست دادن با دست سرد و عرق کرده

هیچ کسی دوست ندارد موقع دست دادن حس کند که انگار با چهار سوسیس سرد صبحانه دست داده است (به دلیل شباهت شکل چهار انگشت بزرگ دست با سوسیس های کوچک صبحانه از این تشبیه استفاده شده است). معمولا در زمان ملاقات با غریبه ها حس نگرانی و اضطراب بر ما غلبه می کند و در اثر استرس وارده به بدن، خون از سلول های زیر لایه بیرونی پوست دست (زیرپوست) خارج شده و به سمت ماهیچه های بازو و پا می روند و در واقع بدن را در حالت تهاجمی یا آماده باش برای دعوا قرار می دهند.

به همین دلیل، دست ها دمای خود را از دست می دهند و شروع به عرق کردن می کنند و به دستانی سرد و عرق کرده تبدیل می شود و موقع دست دادن با چنین دستی انگار با یک ماهیِ خیس دست داده اید. قبل از ملاقات با اشخاص مهم حتما کف دستان خود را خشک کنید تا در برخورد اولیه تاثیر منفی بر طرف مقابل نگذارید. همچنین پیش از ملاقات با یک فرد جدید، تصور کنید که کف دستانتان را در جلوی یک آتش گرفته اید. تحقیقات نشان داده که این تکنیک تصویرسازی ذهنی، دمای کف دست را به طور متوسط بین ۳ تا ۴ درجه افزایش می دهد.

دست دادن از سمت راست طرف مقابل

زمانی که دو رهبر سیاسی برای گرفتن عکس رسانه ای دوشادوش هم قرار می گیرند سعی دارند تا از نظر اندازه فیزیکی و نوع لباس در موضع برابر باشند ولی کسانی که این عکس را می بینند تصور می کنند فردی که در سمت چپ عکس (یا سمت راست طرف مقابل) ایستاده است نسبت به دیگری کنترل و تسلط دارد زیرا وقتی کسی در سمت راست طرف مقابل (سمت چپ تصویر) قرار دارد موقع دست دادن می تواند حالت سلطه جویی (یعنی کف دست رو به پایین) داشته باشد.

به همین دلیل معمولا افرادی که در سمت چپ عکس هستند فرد کنترل کننده تصور می شوند. این مسئله را می توانید در عکس زیر که مربوط به لحظاتی قبل از مناظره تلویزیونی «جان اف کندی» و «ریچارد نیکسون» در سال ۱۹۶۰ است ببینید. در این عکس، «کندی» فرد کنترل کننده است. در آن زمان کسی از زبان بدن سر در نمی آورد ولی به نظر می رسد که کندی از این مسئله و نحوه استفاده از آن اطلاع داشته است. ایستادن در سمت چپ تصویر و دست دادن به این شکل یکی از حرکات مورد علاقه او بود.

نحوه دست دادن در مناظرات انتخابی و زبان بدن

نحوه دست دادن در مناظرات انتخابی و زبان بدن

مناظره انتخاباتی معروف این دو گواهی بر معجزه و قدرت زبان بدن است. اکثر آمریکایی هایی که این مناظره را از طریق رادیو دنبال کرده بودند باور داشتند که «نیکسون» پیروز انتخابات است ولی اکثر آنهایی که از طریق تلویزیون مناظره را دیده بودند معتقد بودند «کندی» پیروز خواهد شد. این مسئله تاثیر زبان بدن متقاعدکننده «کندی» را نشان می دهد که باعث این اختلاف نظرات شده بود و در نهایت هم در انتخابات ریاست جمهوری آن سال پیروز شد.

در عکس زیر نیز «کریستینا کریچنر» رئیس جمهور آرژانتین را می بینید که در موقعیت برتر نسبت به «دیلما روسف» رئیس جمهور بزریل قرار گرفته است.

رئیس جمهور برزیل و آرژانتین

در عکس زیر «نیکلاس سارکورزی» رئیس جمهور اسبق فرانسه را می بینید که به اشتباه در سمت تصویر قرار گرفته و سعی دارد که علی رغم جاگیری اشتباهش از حالت دست سلطه جو استفاده کند. البته شاید بدانید که سارکوزی از جمله روسای جمهوری بود که اشتباهات زیادی در زمینه آداب و رسوم دیپلماتیک انجام داده است و شاید بتوان او را جزء یکی از کم­ هوش ترین سیاستمدارها دانست.

نیکلاس سر کوزی

در عکس زیر سیاستمدار پراشتباه آقای «سارکوزی» از این که در موقعیت برتر نسبت به «اوباما» قرار گرفته در پوست خود نمی گنجد.

نیکلاس سارکوزی و اوباما در حین در ست دادن و زبان بدن آنها

دست دادن آقایان با خانم ها در مبحث زبان بدن

با وجود اینکه چندین دهه از حضور پررنگ خانم ها در عرصه کسب و کار می گذرد ولی همچنان بسیاری از آقایان و خانم ها در احوالپرسی و برخورد اول مقداری خجالت زدگی و دستپاچگی از خود نشان می دهند. اکثر مردان اینطور می گویند که آموزش دست دادن را در دوران کودکی و نوجوانی از پدران خود یادگرفته اند در حالی که چنین اظهارنظری کمتر بین خانم ها وجود دارد. از این رو این مسئله می تواند در بزرگسالی و زمانی که یک آقا برای اولین بار به سمت خانمی می رود تا با او دست بدهد کمی مشکل ساز شود.

دو دستی دست دادن

معمولا کسی که به این شکل دست می دهد تماس چشمی مستقیم برقرار می کند، یک لبخند موقر بر چهره اش نقش می بندد و اسم کوچک طرف مقابل را با صدای بلند و رسا تکرار می کند و  اوضاع و احوال فعلی او را جویا می شود.

دو دستی دست دادن

این نحوه  دست دادن در زبان بدن  سبب افزایش تماس فیزیکی می شود و با محدود کردن حرکت دست راست طرف مقابل امکان کنترل بر او وجود دارد. این نوع دست دادن بین سیاستمداران رایج است و کسی که به این شکل دست می دهد سعی دارد به طرف مقابل بگوید که فرد قابل اعتماد و روراستی است. اما اگر با شخصی که برای اولین او را ملاقات می کنید اینگونه دست بدهید می تواند اثر معکوس داشته باشد و ممکن است احساس کند که مسئله مشکوکی در مورد قصد و هدف شما از این کار وجود دارد. این سبک دست دادن به نوعی اشل کوچک در آغوش کشیدن طرف مقابل به حساب می آید و تنها تحت شرایطی که در آغوش گرفتن افراد قابل قبول است می تواند استفاده شود.

نحوه دست دادن در زبان بدن : دفاع از خود

۹۰ درصد انسان ها به هنگام دفاع از خود دست راستشان را جلوی بدن خود می آورند و این قابلیتی که از زمان تولد همراه با ماست. دست دادن با دو دست این قابلیت دفاعی را محدود می کند و به همین دلیل وقتی رابطه شخصی و نزدیکی با طرف مقابل ندارید نباید به هنگام دست دادن از این حرکت استفاده کنید. در مواقعی که پیوند عاطفی و دوستی بین دو نفر وجود دارد استفاده از این سبک دست دادن اشکالی ندارد (مثلا به هنگام ملاقات با یک دوست قدیمی) زیرا تحت این شرایط، دفاع از خود موضوعیت ندارد و لذا این سبک دست دادن صمیمیت شما را نشان می دهد که هدف و غرضی هم پشت آن نیست.

نحوه دست دادن اوباما با رئیس جمهور هند

انواع دست دادن برای کنترل طرف مقابل در زبان بدن

هدف از دست دادن با دوست این است که صمیمیت، صداقت و عمق احساسات خودتان را به طرف مقابل نشان دهید. در این زمینه باید به دو موضوع توجه داشته باشید. یک اینکه، برای نشان دادن عمق احساسات تان می توانید از دست چپ استفاده کنید و میزان صمیمیت و دوستی تان به فاصله نسبی دست چپ شما با دست راست فرد مقابل بستگی دارد؛ یعنی هر چه دست چپ در بخش بالاتری از بازوی فرد مقابل قرار بگیرد، در عین حالی که سعی می کنید فرد را تحت کنترل خود داشته باشید، نشان دهنده صمیمیت و نزدیکی بیشتر شما در زبان بدن با اوست.

به عنوان مثال، در مقایسه با گرفتن مچ دست راست طرف مقابل، گرفتن آرنج با دست چپ صمیمت بیشتری را نشان می دهد و گرفتن شانه نیز از هر دوی این حالات و نیز از گرفتن بخش بالایی بازو صمیمانه تر است. عکس های زیر به ترتیب از گرفتن مچ دست تا گرفتن شانه را نشان می دهند که حالت اول کمترین میزان صمیمیت است و هر چه به سمت شانه نزدیک تر می شویم به معنای صمیمیت بیشتر است.

دست دادن با لبخند

گرفتن مچ دست

گرفتن مچ دست هنگام دادن

گرفتن آرنج

گرفتن گرفتن بخش بالایی بازو هنگام دست دادن

گرفتن بخش بالایی بازو

گرفتن شانه هنگام دست دادن

گرفتن شانه

موضوع دومی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در واقع در این سبک دست دادن، دست چپ شما  وارد حریم خصوصی فرد مقابل می شود. لذا به طور کلی، گرفتن مچ دست و آرنج صرفا تحت شرایطی قابل قبول هستند که بین دو نفر احساس نزدیکی و دوستی حاکم باشد و در این دو مورد دست چپ فردی که به این سبک دست می دهد صرفا به فضای بیرونیِ حریم شخصی فرد مقابل وارد می شود.

گرفتن شانه و گرفتن بخش بالایی بازو صمیمیت بیشتری را در زبان بدن نشان می دهد و در برخی موارد حتی پس از دست دادن، هر دو طرف هم دیگر را به آغوش می کشند (در مورد حریم شخصی در بخش های بعدی این سری آموزشی توضیحات بیشتری داده می شود).

نحوه دست دادن در زبان بدن : صمیمیت

در صورتی که احساس صمیمیت و نزدیکی متقابل با کسی ندارید و یا دلیل خوبی برای استفاده از این نوع حرکات (دست دادن با دو دست) ندارید از این سبک دست دادن استفاده نکنید. زیرا در زبان بدن رد شده است و در غیر این صورت ممکن است آن فرد نسبت به شما حس بدی پیدا کرده و بهتان اعتماد نکند. به طور خلاصه، اگر پیوند دوستی با طرف مقابل ندارید، دودستی دست ندهید و اگر کسی که ارتباط شخصی و خصوصی با شما ندارد به این شیوه با شما دست داد به دنبال نیت مخفی باشید.

البته سیاستمداران با رای دهندگان و تجار با مشتریان خود به صورت دو دستی دست می دهند که مسئله رایجی هم هست ولی متوجه نیستند که این حرکت شاید به نوعی یک خودکشی تجاری یا سیاسی باشد که باعث دورشدن افراد از آنها می شود.

بازی قدرت جورج بوش و تونی بلر با نحوه دست دادن در زبان بدن

در سال ۲۰۰۳ و طی جنگ آمریکا و عراق، «تونی بلر» و «جورج بوش» تصویری از یک همکاری دوستانه با موضع برابر و متحد را به رسانه ها نشان دادند ولی با تحلیل دقیق این عکس ها می توان به سلطه گری جورج بوش پی برد. به عنوان مثال تصویر زیر را ببیند. در این تصویر، بوش کمی به جلو خم شده تا از طرف راست با «بلر» دست بدهد و دستش روی دست «بلر» قرار بگیرد.

لباسی که «بوش» به تن دارد لباس فرمانده کل قوای نیروهای مسلح است و لباس «بلر» مثل یک پسربچه مدرسه ای است که دارد با سرمعلمش ملاقات می کند. بوش خیلی محکم روی پاهایش ایستاده و دست چپش به نشانه کنترل، در پشت «بلر» قرار دارد. بوش به ایستادن در سمت چپ تصویر علاقه نشان می داد تا فردی سلطه جو جلوه کند و طوری به نظر برسد که حرف آخر را او می زند.

بازی قدرت جورج بوش و تونی بلر با نحوه دست دادن در زبان بدن

راه حل چیست؟

اگر به هر دلیلی درسمت چپ طرف مقابل قرار گرفتید، زمانی که به فرد نزدیک می شوید ابتدا شما دست خودتان را دراز کنید زیرا این کار باعث می شود طرف مقابل تان برای دست دادن با شما در مقابل صورت شما قرار بگیرد و در نتیجه از موضع برابر با هم دست بدهید. اگر چاره دیگری نداشتید، دو دستی دست بدهید.

دست دادن با تاخیر در زبان بدن، بازی قدرت پوتین!

از نحوه برخورد «پوتین» رئیس جمهور روسیه با رهبران کشورهای غربی در مجامع عمومی می توان به رابطه و طرز نگاه او به دنیای غرب پی برد. تصویر زیر «پوتین» و «اوباما» را در مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد. نوع نگاه پوتین و تاخیر او در دست دادن مانند رفتار یک مافوق با زیردست یا رفتار یک حریف قوی با حریف ضعیف به نظر می رسد.

در بخش بعد به ۸ سبک از بدترین شیوه های دست دادن می پردازیم که بهتر است از آنها دوری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست