اقدامات قبل از مذاکره | چگونه بر سر جلسه مذاکره آماده حاضر شویم؟

اقدامات قبل از مذاکره

بسیاری از مردم بر این باورند که اولین مرحله از مذاکره شامل گفت‌و‌گوهایی است که در رابطه با موضوع مذاکره انجام می‌شود در صورتی که اولین مرحله از مذاکره مرحله آماده‌سازی است که در این مرحله اقدامات قبل از مذاکره انجام می‌شود. لازم است که قبل از شروع مذاکره هدف خود را تعیین کرده و بدانید که از مذاکره پیش رو چه می‌خواهید. در ادامه چندین نکته مهم در رابطه با اقدامات قبل از مذاکره را با هم مرور می‌کنیم.

هدف خود از مذاکره را تعیین کنید.

تعیین هدف از مذاکره | اقدامات قبل از مذاکره

این که از مذاکره چه می‌خواهید و برای چه شروع به مذاکره می‌کنید، موردی است که لازم است قبل از شروع مذاکره آن را مشخص کنید. همچنین به جز هدف خودتان لازم است هدف فرد مقابل مذاکره را نیز برای خود روشن کنید. البته لازم است این هدف سنجی توجیه‌پذیر باشد در غیر این صورت مذاکره می‌تواند بدون شروع کردن با شکست روبه‌رو شود.
به طور مثال برای انجام پروژه‌ای لازم است از موسسه و یا بانکی وام بگیرید تا بتوانید سرمایه شروع پروژه خود را به دست آورید. در چنین موقعیتی لازم است طرحی روشن از پروژه خود برای موسسه و یا بانک آماده کنید تا به ان‌ها نشان دهید با سرمایه‌گذاری بر روی پروژه شما به چه سودی می‌رسند. اگر با چنین آماده‌سازی وارد جلسه مذاکره شوید، آمادگی جواب دادن به سوالات مختلف فرد مقابل مذاکره را خواهید داشت و راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را متقاعد کنید.

آیا با فرد مقابل مذاکره در گذشته ارتباطی داشته‌اید؟

در رابطه با این سوال لازم است دقت کافی داشته باشید زیرا روابط گذشته می‌تواند بر روی نتیجه مذاکره تاثیر به‌سزایی داشته باشد. این که مشکلی بین شما و فرد مقابل مذاکره باقی مانده باشد که هنوز هم حل نشده مانده باشد می‌تواند تاثیر بسیاری بر روی نتیجه مذاکره بگذارد. خوب است که در صورت وجود مشکل درصدد رفع آن برآمده و تا حد ممکن آن را از بین ببرید تا تاثیر منفی بر روی مذاکره شما نگذارد.

نتایج مورد انتظار از مذاکره را قبل از شروع مذاکره مرور کنید.

از مهم‌ترین اقدامات قبل از مذاکره پیش‌بینی نتایج مذاکره است. البته این مورد نباید یک طرفه باشد بلکه باید هم راجع به نتیجه‌ای که خودتان می‌خواهید و هم راجع به نتیجه‌ای که طرف مقابل مذاکره می‌خواهد فکر کنید. همچنین لازم است در رابطه با این مورد فکر کنید که اگر نتیجه مذاکره دلبخواه شما نشد چه راهی برای جایگزینی آن وجود دارد؟
در رابطه با مثال بالا می‌توان گفت باید دقت داشته باشید اگر مذاکره به نتیجه نرسید چه کاری لازم است انجام دهید. شرایطی که در رابطه با موضوع مذاکره برایتان پیش می‌آید را باید مورد بررسی قرار داده تا بدانید پس از موفقیت و یا شکست چه راهی را باید در پیش بگیرید.

شناختن قدرت‌های دو طرف مذاکره

نه تنها قدرت‌های خودتان، بلکه لازم است قدرت‌های طرف مقابل را نیز بررسی کرده و بدانید هر کدام از شما چه منابعی را در اختیار دارید. دانستن این موارد می‌تواند به دانستن برتری داشتن شما و یا فرد مقابل کمک بسیاری کند. در چنین مواقعی اگر قدرت شما بیشتر بود می‌توانید از موضع قدرت با فرد مقابل صحبت کرده و روند مذاکره را جور دیگری پیش ببرید.

مشخص کردن زمان و مکان مذاکره

قبل از شروع مذاکره لازم است زمان و مکان انجام مذاکره را مشخص کرد تا در این موارد سردرگمی برای هر دو طرف مذاکره پیش نیاید.

برای پیشبرد بهتر مذاکره دو تکنیک مهم وجود دارد که یادگیری آن از مهمترین اقدامات قبل از مذاکره است که در ادامه مقاله با این دو تاکتیک آشنا می‌شوید.

اطلاعات را جمع‌آوری کنید.

اگر در هنگام شروع مذاکره دانش کافی برای رویارویی با فرد مقابل مذاکره را نداشته باشید و اطلاعاتی را در رابطه با موضوع مذاکره به دست نیاروده باشید، به احتمال قوی با شکست در مذاکره روبه‌رو می‌شوید. حتی اگر شکستی رخ ندهد مجبور می‌شوید به او امتیازاتی را برخلاف میل خود داده که این امر می‌تواند ضررهای بسیاری را برای شما ب وجود آورد. هر چه راجع به موضوع مذاکره اطلاعات بیشتری جمع‌آوری کرده باشید قدرت بیشتری نسبت به طرف مقابل مذاکره خواهید داشت از این رو امتیازات بیشتری را از آن خود می‌کنید.
بیشترین زمانی که قبل از شروع مذاکره به اقدامات قبل از مذاکره می‌پردازید، باید در رابطه با جمع‌آوری اطلاعات باشد. هر چه اطلاعات جامع‌تر و دقیق‌تری داشته باشید یک قدم به سمت موفقیت در مذاکره پیش می‌روید.

به طور مثال اگر برای یک مصاحبه شغلی در پی انجام مذاکره‌ای هستید لازم است اطلاعاتی را در رابطه با سازمان مورد نظر به دست آورید. این اطلاعات می‌تواند شامل میزان حقوق کارمندان، رفاه کارمندان در آن سازمان، شرح وظایف شما و … باشد. با داشتن چنین اطلاعاتی مصاحبه را می‌توانید به نفع خود تمام کنید. همچنین قادر خواهید بود با هوشمندانه صحبت کردن فرد مصاحبه‌کننده را از استخدام خودتان راضی نگه دارید.

برنامه‌ای جایگزین داشته باشید.

داشتن برنامه ای جایگزین | اقدامات قبل از مذاکره

داشتن تنها یک برنامه برای شروع یک مذاکره کافی است. در بسیاری از مواقع لازم است همیشه پلن بی را در نظر داشته باشید که مذاکره نیز از مهم‌ترین این مواقع محسوب می‌شود. با داشتن برنامه‌ای دیگر وابستگی شما به برنامه اول زیاد نشده و در صورت دیدن هر مشکلی می‌توانید به راحتی برنامه خود را تغییر بدهید ولی اگر تنها به یک برنامه وابسته شوید به هر طریقی می‌خواهید موجب موفقیت برنامه مورد نظر شوید و با این کار حساسیت‌های بسیاری از خود نشان دهید که می‌تواند موجب زده شدن طرف مقابل مذاکره از ادامه مذاکره با شما شود. داشتن برنامه جداگانه‌ای از لحاظ ذهنی نیز تاثیرگذار بوده و به شما احساس قدرت بیشتری می‌دهد از این رو با خیال راحت قادر به صحبت خواهید بود.

به طور مثال زمانی که برای پیدا کردن شغل به چندین شرکت درخواست داده داشته باشید با خیالی راحت‌تر در مصاحبه شرکت اول حاضر می‌شوید زیرا این اطمینان را دارید که در صورت موفق نشدن در این مصاحبه، مصاحبه‌های دیگری وجود خواهد داشت. آماده نکردن برنامه‌ای جایگزین قبل از شروع مذاکره کار غیرحرفه‌ای هاست.
داشتتن برنامه‌ای جایگزین به شما کمک می‌کند قسمتی از منافع خود را تامین کنید تا بتوانید نزدیک به به آن چیزی که در ذهن خود دارید برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست