چند تمرین عملی برای افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی

افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی‌ها

عدم اعتماد به نفس در سخنرانی یکی از شایع‌ترین ترس‌ها در میان افراد و بزرگسالان است و تقریبا حدود ‎۷۵ درصد از مردم به این ترس دچار هستند و صحبت کردن در میان جمع برای آن‌ها بسیار دشوار است. باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید تا بتوانید به راحتی صحبت کنید.

افراد بسیاری هستند که در مقابل این ترس مقاومت نمی‌کنند و چیز با ارزشی هم به دست نخواهند آورد ولی برخی از افرادی که در مقابل این ترس ایستادگی می‌کنند، چیزهای مهم و با ارزشی کسب می‌کنند و با همین کار و برای مقابله کردند احساس غرور می‌کنند.

در میان همه‌ی افراد تعدادی راحت‌تر از سایر افراد می‌توانند بر ترس‌های خود غلبه کنند ولی برخی هم برای اینکه بتوانند فشارهای ذهنی خود را کنترل کنند به طوری که افراد از بیرون متوجه‌ی تغییری در ظاهر فرد نشوند باید تمرین‌هایی را انجام دهند.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بدانید این ترس طبیعی است و حتی افرادی که بارها سخنرانی کرده‌اند نیز دچار اضطراب و ترس از سخنرانی می‌شوند پس اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و در خاطر خود داشته باشید که این یک ترس طبیعی است. در این مطلب چند تمرین برای افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی آماده کرده‌ایم. با خانه آموزش همراه باشید.

ترس گاهی ریشه در کودکی دارد

برخی از افراد ترسی که در بزرگسالی دارند از کودکی آن‌ها نشات گرفته است. کودکانی که از جانب والدین خود تایید نمی‌شوند و به آن‌ها اجازه‌ی صحبت در جمع داده نمی‌شود باعث می‌شود تا این ترس را تا بزرگسالی همراه خود بیاورند.
نکته‌ی مثبتی که در این موضوع می‌توان یافت این است که می‌توان این وضعیت را تغییر داد.

مخاطبان خود را در کنار خود احساس کنید

افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی‌ها

یکی از نکاتی که باعث می‌شود تا با اعتماد به نفس بالا به سخنرانی بپردازید، اینکه مخاطبان و شنوندگان را در کنار خود حس کنید نه در مقابل خودتان.
شما وقتی به سینما می‌روید هیچ‌کس دوست ندارد که فیلم بد و بدون مفهومی را تماشا کند پس حضار نیز دوست دارند که از شما چیزهای خوبی بشنوند پس به این فکر کنید که همه‌ی افراد برای شما آرزوی موفقیت می‌کنند تا بتوانند سخنرانی با بهترین کیفیت را شاهد باشند.

مثبت باشید

قبل از اینکه سخنرانی خود را آغاز کنید به خود با جملات مثبت انرژی بدهید مثلا با خود تکرار کنید، من خودم را دوست دارم، می‌توانم انجامش دهم، این چنین جملات به شما حس بهتر و خوشایندتری می‌دهند پس با آرامش روانی بهتری به سخنرانی مشغول می‌شوید.
جملات خود را هرگز با نمی‌توانم شروع نکنید بلکه با می‌توان‌های مکرر انرژی‌های منفی را از خود دور کنید و اعتماد به نفس خود را برای سخنرانی بالا ببرید.

تصویر مثبتی از خود بسازید

خود را در هنگام سخنرانی تجسم کنید وقتی که در بهترین حالت مشغول به صحبت هستید و همه‌ی حضار از شما راضی هستند و همین تصویرسازی‌ها باعث می‌شود تا این تصویر در ذهن شما ثبت شود و به مرور زمان تاثیر مثبت خود را بر روی سخنرانی شما می‌گذارد.

خود را به جای مخاطب قرار دهید

افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی‌ها

این جمله به این معنا است که شما خود را در سالن سخنرانی به جای افراد حاضر قرار دهید و خود را بر روی صحنه مشغول سخنرانی تصور کنید که با خیالی آسوده و با آرامش کامل مشغول صحبت هستید.

باعث خنده‌ی شنوندگان شوید

برای شروع یک سخنرانی خوب و تاثیرگذار می‌توانید از شوخی با حضار استفاده کنید. با این کار به سرعت می‌توانید فضای سخنرانی را به نفع خود کنید و فضایی گرم و صمیمی ایجاد کنید.
وقتی به چهره‌ی افراد نگاه می‌کنید و لبخند را بر روی لبهایشان می‌بینید اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می‌کند ولی هیچ‌گاه برای اینکه شنوندگان را بخندانید خود را کوچک نکنید و شروع تمسخر خود نکنید.

به افرادی که واکنش نشان می‌دهند دقت کنید

اگر در هنگام سخنرانی نتوانستید نظر افراد را به خود جلب کنید و متوجه شدید در میان افراد بعضی‌ها کاملا بی‌حوصله هستند و به نوعی اصلا به شما دقت نمی‌کنند و اعتماد به نفس شما را در سخنرانی پایین می‌آورند، کافی است به دنبال افرادی باشید که به صحبت‌های شما واکنش نشان می‌دهند و صحبت‌های شما را با سر خود تایید می‌کنند، باشید.
توجه به تعداد کم این افراد نکنید، همین که بدانید افرادی در جمع به صحبت‌های شما با علاقه گوش می‌دهند و توجه می‌کنند کافی است تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و به سخنرانی خود با قدرت ادامه دهید.

احساسات خود را بیان کنید

گاهی وقت‌ها به حدی استرس و فشار سخنرانی بر روی افراد بالا است که با هیچ راهی و با هیچ کلامی شخص آرام نمی‌شود و نمی‌تواند ترس خود را کنترل کند، این یک امر طبیعی است زیرا دور کردن ترس کار راحتی نیست.
معمولا همه‎ی افراد در ابتدای سخنرانی دچار تنش‌های جدی می‌شوند و شاید نتوانند آن را متوقف کنند اما توانایی این را دارند که این تنش و ترس را کنترل کنند.

پیوسته تمرین کنید

افزایش اعتماد به نفس در سخنرانی‌ها

اگر فکر می‌کنید کسانی که به راحتی سخنرانی می‌کنند استعداد ذاتی دارند سخت در اشتباه هستید بلکه سخنرانی مهارتی است که می‌توانید با تمرین کردن و سخنرانی‌های متعدد آن را پرورش دهید و تقویت کنید.
از سخنرانی‌های خود فیلم بگیرید و پس از اتمام سخنرانی به بررسی ویدئو بپردازید و نکاتی که به دست می‌آورید را یادداشت کنید. هر بار نکات را با خود مرور کنید و در سخنرانی بعدی آن‌ها را رعایت کنید. شما با تمرین بسیار اعتماد به نفس در سخنرانی را می‌توانید بالا ببرید.

برای جبران اشتباه خود اماده باشید

همیشه قبل از سخنرانی‌ها به این نکته فکر کنید که اگر اشتباهی در کار شما رخ داد با چه کاری می‌توانید آن را پوشش دهید تا سخنرانی شما آسیب نبیند و اعتماد به نفس در سخنرانی شما تقویت شود.
اشتباه کردن در سخنرانی ارتباطی به اینکه شما چقدر در این‌کار حرفه‌ای هستید ندارد و ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد، پس بعد از اشتباه خود را احساس بی‌قراری و ناراحتی نشان ندهید، زیرا باعث می‌شود تا شنوندگان و مخاطبان نیز بی‌قرار شوند و نسبت به اشتباه شما حساس شوند.
پس با داشتن یک یا دو نکته‌ی طنزآمیز می‌توانید جو سنگینی که بعد از خطا به وجود می‌آید را بشکنید و همه چیز را به نفع خود تمام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست