اعتماد به نفس کاذب و عوارض آن را بشناسید

اعتماد به نفس کاذب

داشتن اعتماد به نفس ویژگی بسیار خوبی برای افراد به حساب می‌آید اما برخی از اشخاص دارای اعتماد به نفس بالا و یا پایین هستند، که در اصل اعتماد به نفس کاذب محسوب می‌شود و همین‌طور هرکدام به نوعی پسندیده نیستند و آسیب‌هایی به همراه دارند.

افراد با اعتماد به نفس کاذب بالا وقتی در اجتماع وارد می‌شوند برای ارتباط برقرار کردن با دیگران دچار مشکل می‌شوند و شاید گاهی دیگران را با رفتارهای خود ناراحت کنند. در ادامه به بررسی اعتماد به نفس کاذب و عوارض آن می‌پردازیم. با خانه آموزش همراه باشید.

اعتماد به نفس کاذب چگونه است؟

افرادی که دارای اعتماد به نفس پایینی هستند، معمولا خود را با اعتماد به نفس نشان می‌دهند تا ضعف خود را پشت آن پنهان کنند، این افراد به دلیل اعتماد به نفس کاذب و پایین همیشه در تلاش هستند که خود را در کار خاص و مدنظرشان قدرتمند و توانا نشان دهند.

کسانی که دارای اعتماد به نفس کاذب هستند، به نوعی نیازمند توجه و مورد حمایت قرار گرفتن از سوی دیگران هستند و به همین دلیل هم خود را با اعتماد به نفس نشان می‌دهند.

اشخاص با اعتماد به نفس کاذب بالا، به گونه‌ای رفتار می‌کنند که شما که در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرید تصور می‌کنید که چقدر با اعتماد به نفس می‌باشد اما در واقعیت چنین نمی‌باشد و حتی خود شخص هم به خود باور و اعتقاد ندارد و فقط در رفتار طوری وانمود می‌کند که اعتماد به نفس لازم را دارد.

همانطور که می‌دانیم داشتن اعتماد به نفس کافی باعث موفقیت‌های بسیاری برای افراد می‌شود و به دنبال آن فرد می‌تواند روابط اجتماعی خود را افزایش دهد و افراد بیشتری به آن اعتماد می‌کنند.

اما اعتماد به نفس بیش از اندازه سبب خودشیفتگی و اعتماد به نفس کاذب می‌شود که نه تنها باعث موفقیت و پیشرفت نخواهد شد بلکه ضررهایی را می‌تواند به فرد وارد کند، ممکن است فرد خودشیفته به انزوا و افسردگی کشیده شود و این اصلا مناسب نیست.

 

ضرر اعتماد به نفس کاذب

اعتماد به نفس کاذب

افرادی که خودشیفته هستند به هیچ عنوان متوجه رفتارهای غرورآمیز خود نیستند و هیچ وقت احساس نمی‌کنند که باعث آزرده خاطر شدن دیگران می‌شوند ولی دیگران که در بیرون قرار دارند و با این افراد ارتباط دارند، خیلی دچار ناراحتی می‌شوند که این ناراحتی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد مانند؛

  • اینکه فرد با اعتماد به نفس کاذب بسیار مغرور و خودشیفته است و ممکن است در جامعه و در محیط کار نظرات دیگران را نادیده بگیرند و فقط حرف خودشان را قبول داشته باشند.
  • به دلیل بلندپروازی زیاد و همینطور خوش‌بین بودن آن‌ها، همیشه بیشتر از توان خود مسئولیت کارها را برعهده می‌گیرند ولی در نهایت موفق به انجام آن نمی‌شوند.
  • این افراد هیچ‌گاه نقطه ضعف‌های خود را نمی‌پذیرند و همین موضوع دلیلی برای مواجه شدن با مشکلات مختلف است و توانایی اصلاح خود را ندارند.
  • ممکن است به دلیل اینکه فرد تظاهر می‌کند و خود را از چیزی که در حقیقت وجود دارد بزرگ‌تر می‌پندارد سبب آزرده شدن دیگران شود.
  • دلیل دیگری که می‎‌تواند وجود داشته باشد این است که چون فرد خود را بالاتر و مهم‌تر از دیگران می‌داند، به دیگران با نگاهی تحقیرآمیز نگاه کند که این‌گونه رفتارها اصلا پسندیده نیست.

فرض کنید شما در محل کار خود همکار و یا حتی رییسی دارید که مغرور و بیش از اندازه به خود اعتماد دارد، پس در این مرحله ممکن است حتی شغل شما با رفتارهایی که از این افراد می‌بینید به خطر بیفتد و حاظر شوید از کار کردن در آن محیط و اطراف آن شخص دست بکشید.

اگر در بین اعضای خانواده و یا اقوام شخصی با این خصوصیات وجود داشته باشد نیز تحمل کردن سخت می‌شود زیرا دائم مجبور خواهید بود که به تعاریفی که شخص درباره‌ی خود می‌کند گوش دهید.

 

دو نوع تیپ شخصیتی

خودشیفته‌ها

اعتماد به نفس کاذب

 شاید برایتان جالب باشد که کلمه‌ی خودشیفته از کجا گرفته شده است، کلمه‌ی خودشیفته و یا نارسیست از یک افسانه‌ی یونانی به نام نارسیس گرفته شده است. در این افسانه نارسیس عاشق انعکاس تصویر خود در آب می‌شود و به قدری در کنار رود می‌نشیند و به خود در آب نگاه می‌کند که ضعیف و ناتوان می‌شود و در نهایت به گل کوچکی تبدیل می‌شود.

افراد خودشیفته دارای چه ویژگی‌هایی هستند:

  • خود را بسیار مهم می‌پندارند
  • با دیگران همدردی نمی‌کنند.
  • همیشه سعی می‌کنند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند.
  • موفقیت‌ها و استعدادهای خود را به طور اغراق آمیزی برای دیگران بازگو می‌کنند.

افراد خودشیفته از شنیدن انتقاد پرهیز می‌کنند و علاقه‌ای به آن ندارند پس با انتقاد و حمله به شخصیت آن‌ها چیزی درست نخواهد شد بهتر است خود را در برابر آن‌ها کنترل کنید و آرام باشید.

 

فرد با اعتماد به نفس کاذب

اعتماد به نفس کاذب

 اکثر افراد بسیار موفق در زندگی دچار چنین چیزی می‌شوند زیرا با به دست آوردن موفقیت‌های فراوان و همچنین شنیدن تمجید و تشویق‌های بسیار از جانب اطرافیان در واقع به این روند عادت می‌کنند و بعد از گذشتن مدت زمانی به این باور می‌رسند که از سایر افراد برتر هستند.

ممکن است از کودکی شخص به تعریف عادت کرده باشد و در بخشی از این رفتار والدین آن کودک نقش داشته باشند که با تعریف بیش از حد از کودک خود، آن را دچار توهم می‌کنند و هرچه بزرگ‌تر می‌شود این مساله تشدید خواهد شد.

اما می‌توان گفت که این افراد به نسبت از خودشیفته‌ها بهتر می‌باشند و نسبت به انتقاد دیگران واکنش مثبت‌تری نشان می‌دهند و به نسبت اینکه اعتماد به نفس کاذب بالایی دارند اما دیگران را تحقیر و خود را برتر نشان نمی‌دهند.

 

نحوه‌ی برخورد با افرادی که  اعتماد به نفس کاذب دارند

اولین کاری که نیاز است شما انجام دهید این است که تشخیص دهید طرف مقابل شما تا چه اندازه خودشیفته است تا بتوانید بهترین رفتار را از خود نشان دهید.

افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند می‌توانند با حمایت و کمک اطرافیان خود این رفتار را در خود اصلاح کنند ولی باید به گونه‌ای رفتار کنید که همیشه وجود شما را در کنار خود احساس کنند و هیچ‌گاه از حمایت شما نا امید نشوند.

در ابتدا با آن‌ها دوست باشید، سپس درباره‌ی رفتارهای خودشیفتگی با آن‌ها شوخی کنید و خیلی آرام پیش روید تا از دست شما رنجیده خاطر نشوند و به مرور زمان به آن‌ها رفتارهای اشتباهی که دارند را نشان دهید تا بتوانند خود را اصلاح کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *