اعتماد به نفس چیست ؟

اعتماد به نفس چیست

. در مورد و اکثر افرادی که در سخنرانی‌های انگیزشی شرکت می‌کنند، متأسفانه بیشتر با مفهوم عزت نفس آشنا می‌شوند ولی روانشناسان معتقدند که این دو کاملاً متفاوت از یکدیگر هستند.بیشتر افراد کلمه‌ی اعتماد به نفس را شنیده‌اند و گاهی هم درباره‌ی اعتماد به نفس خود و یا دیگران اظهار نظر کرده‌اند اما شاید افراد، ندانند که  دقیقا اعتماد به نفس چیست .

اکثر کسانی که می‌توانند به موفقیت برسند، دارای اعتماد به نفس بالایی هستند و می‌توان اعتماد به نفس را یکی از عوامل کمک کننده به افراد برای رسیدن به موفقیت و موقعیت دلخواه، دانست.

جواب سوال اعتماد به نفس چیست

گروهی از روانشناسان مانند دنیل گلمن اعتماد به نفس را این‌گونه تعریف می‌کنند:

یکی از ویژگی­های انسان در زمینه‌ی شناخت از خود، که بالا بودنش نشانه‌ی این است که انسان خود را توانمند و ارزشمند می‌داند.

اعتماد به نفس یا همان self-confidence در دیکشنری وبستر بدین صورت تعریف شده است که یک نفر به توانمندی‌های خود اعتقاد و باور داشته باشد.

تعریفی از اعتماد به نفس چیست

در مورد این­که اعتماد به نفس چیست ، تعاریف مختلفی ارائه شده است. اما می‌توان اعتماد به نفس را این‌گونه نیز تعریف کرد: داشتن خودباوری در زمینه و یا زمینه‌های خاص.

 اگر بخواهیم با یک مثال بیشتر توضیح دهیم، باید بگوییم فرض کنید شخصی در نواختن سازی، بسیار با اعتماد به نفس بالا ظاهر می‌شود ولی زمانی که همان شخص بخواهد محصولی را به فرد دیگری بفروشد، به دلیل نداشتن اعتماد به نفس بالا و کافی نمی‌تواند این کار را به خوبی نوازندگی انجام دهد.

همان‌طور که گفتیم مرز میان اعتماد به نفس و عزت نفس بسیار نزدیک است و جدا کردن این دو کار بسیار سختی است. اگر بخواهیم یک تعریف مختصر و مفیدی از عزت نفس بیان کنیم باید بگوییم ارزشی که هر شخص برای خود قائل می‌شود.

اهمیت اعتماد به نفس

یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت و یا یکی از عواملی که شما را به موفقیت نزدیک می­سازد، داشتن اعتماد به نفس است. شما نمی‌توانید در اطراف خود و یا در میان افراد موفق و به‌نوعی قهرمانان، فردی را بیابید که بدون داشتن اعتماد به نفس به آن نقطه رسیده باشد.

همه‌ی ما می‌دانیم که موفقیت یک روزه به دست نمی‌آید و باید برای آن تلاش کرد. باید در راه رسیدن به موفقیت، سختی‌های زیادی را تحمل کرد و اگر شخصی اعتماد به نفس نداشته باشد با اولین شکست دست از کار کشیده و دیگر ادامه نمی‌دهد.

اهمیت این مسئله که اعتماد به نفس چیست در این قسمت مشخص می‌شود که نداشتن آن ممکن است موجب دلسردی شود. ممکن است به دلیل نداشتن اعتماد به نفس و رها کردن هدف خود، در آینده، حسرت روزهای گذشته و جوانی خود را بخورید و به یاس و ناامیدی دچار شوید.

این مورد را هم باید در نظر داشته باشید تا وقتی برای انجام کاری خودتان به خودتان اعتماد نداشته باشید، دیگران نیز به شما اعتماد نخواهند کرد. پس ابتدا این اعتماد باید در وجود خودتان شکل بگیرد تا به افراد بیرون نیز انتقال پیدا کند.

در تشریح این­که اعتماد به نفس چیست باید گفت، اعتماد به نفس یک حس درونی و حالتی ذهنی است که شخص باید در وجود خود ایجاد کند. ایجاد این باور که «من توانایی انجام کاری را دارم»، می­تواند زمینه موفقیت را فراهم کند.

 برای مثال وقتی شخصی با اعتماد به نفس بالا به یک مهمانی دعوت می‌شود به راحتی آن را پذیرفته و وارد مجلس می‌شود اما در نقطه‌ی مقابل افرادی که دارای اعتماد به نفس کافی نیستند، فکر می‌کنند که باید برای رفتن به مهمانی، ویژگی خاصی را داشته باشد پس برای رفتن به مهمانی اذیت می‌شود.

دو قانون مهم

دو قانون مهم در تعریف اعتماد به نفس چیست

افراد زیادی وجود دارند که از کودکی خود شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرده‌اند اما وقتی از آن‌ها می‌پرسیم که آیا به زبان انگلیسی تسلط کافی دارند و به راحتی می‌توانند صحبت کنند؟ در اکثر موارد جواب آن‌ها منفی بوده و از خود، راضی نیستند.

استادی وجود داشت که همیشه از شاگردان خود درخواست می‌کرد که دو قانون مهم و کلیدی را رعایت کنند:

  1. در هر سطحی هستید شروع به صحبت کردن کنید و از اشتباه خود نترسید.
  2. قدرت تجسم خود را بالا ببرید و هر روز تصور کنید که به راحتی می‌توانید انگلیسی صحبت کنید. این روش باعث افزایش اعتماد به نفس در شما شده و صحبت کردن را برای شما در طول زمان، آسان خواهد کرد.

رعایت همین دو قانون از سوی شاگردان باعث شد که نتیجه‌ی مطلوب‌تری به دست آمده و تسلط بهتری بر روی زبان انگلیسی نسبت به دیگران داشته باشند.

این داستان را تعریف کردیم تا بگوییم که شما می‌توانید این دو قانون را در تمامی مراحل زندگی خود رعایت کنید و به راحتی به نتیجه‌ای مدنظر خود دست پیدا کنید؛ پس:

  1. هر روز تمرین کنید.
  2. هر روز خود را در موقعیت دلخواه خود تجسم کنید.

آیا اعتماد به نفس اکتسابی است؟

می‌توان در جواب این سؤال گفت بله، می‌توان اعتماد به نفس را با تمرین مداوم بیشتر کرد و به طور مرتب آن را بالا برد. نباید فراموش کرد که هر مهارتی را می‌توان با تمرین به دست آورد اما ممکن است در اوایل کار دچار اشتباهاتی شوید. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که از هدف خود دست نکشید و با قدرت هر چه بیشتر به کار خود ادامه دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *