اعتماد به نفس نوجوان چه نقشی در آینده زندگی او خواهد گذاشت؟

اعتماد به نفس نوجوان

دوران نوجوانی جزو مهم‌ترین دوره‌های زندگی هر فرد قلمداد می‌شود. در این دوران فرد احساسات و تعلقاتش دچار تغییر شده و از این‌رو ممکن است خطر‌ها و آسیب‌های زیادی زندگی نوجوانان را در این دوره حساس تهدید کند. اعتماد به نفس نوجوان و بروز آن در رفتارهای آن‌ها دلیلی می‌شود که فرد در مقابل مشکلات و حوادث کمر خم نکند و به دام آسیب‌ها و معضلات جامعه نیافتد. مسولیت پدر و مادران در دوران نوجوانی فرزندان، بسیار حیاتی است؛ زیرا که فرزند در این دوران دچار بی ثباتی شخصیتی می‌شود و از افراد پیرامونش الگو برداری می‌کند. حال نقش والدین در این دوران چیست؟ برخی از خانواده‌ها فرزند خود را محدود می‌کنند و اجازه آزمون و خطا را از آن‌ها می‌گیرند. این روش مدت‌هاست که منسوخ شده است و با این روش فقط کنجکاوی‌های فرد افزایش می‌یابد.

نقش والدین در اعتماد به نفس نوجوانان

والدین باید در این دوران به فرزند خود شخصیت بدهند و درامور روزمره خانواده از او مشورت بگیرند. از این طریق نوجوان احساس مهم بودن می‌کند و اعتماد به نفس در او شکل می‌گیرد. خانواده‌ها با افزایش اعتماد به نفس نوجوان دلیلی بر این امر می‌شوند که جامعه سالم‌تری داشته باشیم؛ برای مثال فردی در محیط خانواده از محبت و توجه والدین بی‌بهره بوده و به همین جهت در تلاش است که توجه و محبت دوستان و اطرافیانش را به خود جلب کند.

 به همین خاطر سعی می‌کند تا از دوستان خود بیشتر الگوبرداری کرده و الگوهای رفتاری‌اش را شبیه به آن‌ها کند. نوجوانی که به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارد معمولا از نه گفتن هراس دارد و به اصطلاح شخصیت و افکار او ممکن است به دست هر کسی شکل بگیرد. اعتماد به نفس نوجوانان می تواند عاملی شود که شخص سمت و سوی فکری مناسبی پیدا کند و بتواند در عرصه زندگی به درستی قدم بردارد.

اعتماد به نفس نوجوان

اعتماد به نفس چیست؟

بیایید به پاسخ این سوال بپردازیم که اساسا اعتماد به نفس به چه معنا است؟ همان‌طور که می‌دانید اعتماد به نفس در موفقیت افراد نقش بسزایی دارد. افراد با اعتماد به نفس بالا می‌توانند تصمیمات درست و منطقی را در زندگی داشته باشند. حال در دوران نوجوانی و جوانی این حس درونی بسیار بازتاب بیشتری دارد و از این‌رو اعتماد به نفس نوجوان برای داشتن جامعه‌ای پویا‌تر و مدرن‌تر بسیار مهم و ضروری است. وجود اعتماد به نفس در فرد تاثیرات مثبتی ایجاد می‌کند که عبارت‌انداز:

  • پیشرفت فرد در تمام مراحل زندگی از جمله تحصیل، کار و… به وضوح دیده می‌شود.
  • اعتماد به نفس باعث برخورد بهتر فرد با دیگران می‌شود
  • اعتماد به نقش بسزایی در شکل‌گیری شخصیت و افکار نوجوان ایفا می‌کند
  • اعتماد به نفس تاثیرات مثبتی در احساسات درونی فرد ایجاد می‌کند.

چرا اعتماد به نفس نوجوان اهمیت دارد؟

اعتماد به نفس نوجوانان برای رویارویی درست و منطقی او با مشکلات، چالش‌ها، تردید‌ها و… موثر است. در این دوران فرد فرهنگ، سبک زندگی و افکار خود را با هم سن و سال‌های خود مقایسه می‌کند و در تلاش است تا بتواند با تغییر خود فرد موفق‌تری از دیگران باشد. حال در این شرایط وجوداعتماد به نفس برای پیشرفت فرد و نگرش صحیح او نسبت به مسائل زندگی ضروری است. بهتر است بدانید جو صمیمی و شاد خانواده، برخورد درست والدین و معلمان و… در بروز اعتماد به نفس در نوجوان تاثیر دوچندانی دارد؛ به همین خاطر باید برای نوجوانان زندگی درخور و شایسته آن‌ها را به وجود آورد.

والدین چه مسولیتی در اعتماد به نفس نوجوانان دارند؟

شخصیت و افکار هر فردی ابتدا در خانواده شکل می‌گیرد. خانواده با حمایت درست خود می تواند نقش کلیدی در اعتماد به نفس نوجوانان ایجاد کنند. نوع زندگی، فرهنگ و اخلاقیات والدین در شکل‌گیری شخصیت فرزندان تاثیر چشمگیری دارد و در جامعه شاهد بازتاب این اخلاق‌ها و افکار از سوی فرزندان هستیم. در واقع فرزندان نوع برخورد والدین با خود را در هنگام برقراری ارتباط با دیگران نشان می‌دهند. به طور کلی نوجوانانی که بسیار شاد و بشاش هستند و در هنگام ارتباط با دیگران رعایت ادب می‌کنند، این برخورد درست و مطلبوب نشان دهنده حس اعتماد به نفسی است که خانواده در او ایجاد کرده است.

نکاتی برای افزایش اعتماد به نفس نوجوانان

چگونه اعتماد به نفس را در فرزند خود ایجاد کنیم؟ این سوال مهمی که است بسیاری از والدین با آن مواجه‌اند و به دنبال جوابی درست و منطقی هستند. زیرا که می‌دانند افزایش اعتماد به نفس نوجوان با دور ماندن او از معضلات و خطرات جامعه ارتباط مستقیمی دارد. در ادامه مقاله خانه آموزش در نظر داریم تا راهکار‌های اصلی افزایش اعتماد به نفس نوجوانان را شرح دهیم.

برای فرزند خود احترام قائل شوید.

با گذر از دوران کودکی و رسیدن به  دوران نوجوانی انتظارات و توقعاتی در فرد ایجاد می‌شود. فرزند از خانواده خود انتظار دارد که او را بفهمند و به تصمیمات، اهداف و نگرش او احترام بگذارند. با احترامی بیش از پیش او را خطاب کرده و از کلمات توهین آمیز و تحقیر کننده استفاده نکنید. بدانید که این احترام متقابل است و فرزند نیز به مانند خودتان رفتار می‌کند و احترام شما را در مقابل دیگران نگه می‌دارد.

نوجوانان انتقاد پذیر نسیتند!

اعتماد به نفس نوجوان با انتقاداتی که از او می‌شود کاهش می‌یابد. اگر فرزندتان درخواستی از شما دارد که باب میلتان نیست با او صحبت کنید و با حرف‌های منطقی و درست و به دور از جنجال مسائل را حل کنید. اما زمانی که مدام از نوجوان انتقاد می‌کنید اثرات منفی در ذهن و افکار او ایجاد می‌شود. از این‌رو در هنگام انتقاد به مانند یک رییس نباشید و خیلی نرم و با محبت با او صحبت کنید.

اعتماد به نفس نوجوان

۳- فرزند خود را تشویق کنید.

یکی از راه‌های افزایش اعتماد به نفس نوجوان تشویق کردن او به کاری است که علاقه دارد. اجازه دهید فرزندانتان به فعالیت‌های مورد علاقه خود بپردازند و حتی گاهی فرصت شکست را به آن‌ها بدهید و فراموش نکنید افرادی که شکست‌های زیادی خورده‌اند، در زندگی مهارت‌های بیشتری دارند. شکست‌های کوچک در سنین نوجوانی از دیگر راه‌های افزایش اعتماد به نفس نوجوانان است.

۴- دوست یابی را به فرزند خود آموزش دهیم

دوستان ناباب بزرگ‌ترین هراس و معضل خانواده‌ها هستند. از این‌رو مطلوب است والدین با فرزندان خود دوست باشند و به این صورت فرق بین دوست خوب و بد را به او نشان دهند. سعی نکنید فقط مانند یک رئیس به نوجوان خود دستور دهید که با چه کسی دوست باشد و رفت و آمد کند؛ بلکه بهتر است خودتان با فرزندتان در سنین نوجوانی دوست باشید و فرق بین دوست خوب و بد را به آن‌ها بیاموزید.

۵- ارتقای توانایی با اعتماد به نفس فرد ارتباط  مستقم دارد

هر فرد در زندگی خود، توانایی‌هایی در زمینه‌های مختلف دارد. زمانی که نوجوان به دنبال ارتقای توانایی مورد علاقه‌اش باشد احساس مفید بودن و پیشرفت می‌کند و این احساسات باعث افزایش اعتماد به نفس نوجوان می‌شود. از طرفی دنبال کردن یک مهارت جدید نیز نیاز به اعتماد ب نفس دارد؛ بنابراین سعی کنید تا با تشویق‌های به جا و منطقی آن‌ها را به سمت انجام دادن فعالیت‌های مورد علاقه‌شان سوق دهید.

سخن آخر

فراموش نکنید که نوجوانان روحیه حساسی دارند و در زمان شکست و ناکامی با پوچی و ناامیدی روبه‌رو می‌شوند. این حس را در فرزند خود ایجاد کنید که هر شکست نشانه پیروزی است. روحیه و امید او را از نو بسازید و برای شروع دوباره فرزند را حمایت کنید. با این رفتارها می‌توانید شاهد اعتماد به نفس نوجوان باشید و تاثیر آن را در هر بعد زندگی او مشاهده کنید. در پایان پیشنهاد می‌شود برای افزایش اعتماد به نفس دیگر مقالات در رابطه با افزایش اعتماد به نفس را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *