اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان را می‌توان کلیدی‌ترین عامل در موفقیت‌های آینده کودک دانست. همه‌ی پدر و مادرها دوست دارند که فرزندی با اعتماد به نفس داشته باشند و در جامعه به خوبی بتواند بدرخشد و موفقیت و افتخارهای زیادی را کسب کند. عواملی وجود دارند که  والدین کودک، با انجام آن‌ها می‌توانند باعث تقویت اعتماد به نفس در فرزند خود شوند و همین‌طور ممکن است با انجام رفتارهای اشتباه کودکی با اعتماد به نفس پایین تربیت کنند و به جامعه هدایت کنند.

کودکانی که از همان کودکی اعتماد به خود را بالا می‌برند می‌توانند در آینده و در بزرگسالی خود موفق‌تر در اجتماع ظاهر شوند و از ارتباط برقرار کردن و انجام کارهای بزرگ ترسی نداشته باشند. شک نکنید اعتماد به نفس در کودکان امری است که منجر به موفقیت در آینده می‌شود.

کودک باید هنگام نگاه کردن در آینه از خود خوشش بیاید و همچنین از داشتن شخصیت خود خشنود و خوشحال باشد، به این باور برسد که توانایی انجام کارهای بزرگ را دارد و والدین کودک با عشق ورزیدن و محبت کردن به فرزند خود، باعث می‌شوند تا کودک آن‌ها به این باور برسد که شایستگی دوست داشته شدن از جانب دیگران را دارد.

افزایش اعتماد به نفس در کودکان ، کودکان را دوست داشته باشید

اعتماد به نفس در کودکان

قطعا همه‌ی پدر و مادرها در همه حال فرزند خود را دوست دارند و همیشه به او عشق می‌ورزند، اما اگر چنین نیست سعی کنید این کار را به‌طور مداوم انجام دهید زیرا فرزند شما نیاز دارد که از جانب بقیه دوست داشته شود. دوست داشته شدن از بستر خانواده آغاز می‌شود و به گروه دوستان و هم‌کلاسی‌ها و در نهایت اجتماع منتقل می‌شود. اگر شما فریاد بزنید و یا کودک خود را نادیده بگیرید باعث می‌شوید که اعتماد به نفس او پایین بیاید.

پس همیشه سعی خود را کنید که رفتارهای خود را در مقابل فرزندتان کنترل کنید و اگر اشتباهی کردید از او بابت رفتار اشتباه خود عذرخواهی کنید و به او بفهمانید که او را خیلی دوست دارید. عشق بی‌قید و شرط پایه‌ای قوی برای اعتماد به نفس است.

برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان ، به ستایش او در جای خود بپردازید

یکی از راهکارها برای تقویت اعتماد به نفس در کودکان ، ستایش و تشویق کردن آن‌ها می‌باشد. اگر فرزند شما برای انجام کاری تمام تلاش خود را کرد اما متاسفانه نتیجه‌ی خوبی را به همراه نداشت او را سرزنش نکنید بلکه به او انرژی بدهید و با تشویق کردن او را به سمت بهتر شدن سوق دهید.

این نکته را به کودک خود بگوئید که حتما نباید به نحو احسن همه کارها را انجام دهد و اگر در کار خاصی استعداد خاصی ندارد می‌تواند با تلاش و تمرین آن را به دست بیاورد.

البته همیشه هم تشویق کردن مناسب نیست و ممکن است باعث شکل گرفتن ویژگی‌های ناخوشایند در کودک شود، پس نتایج غیرواقعی را تحسین نکنید.

کمک به فرزند برای تعیین اهداف واقعی

اعتماد به نفس در کودکان

به فرزند خود برای تعیین اهداف معقول و منطقی کمک کنید و با صحبت کردن درباره‌ی اهدافی که دارد سعی کنید هدف‌های کوچکی را برای او تعیین کنید تا بتواند زودتر و راحت‌تر به هدف اصلی و بزرگ خود برسد.

با این کار به او کمک می‌کنید تا با شکست خوردن در مسیر بسیار ناراحت نشود و خیلی سریع دست از هدف خود نکشد بلکه آمادگی برای شکست را داشته باشد و با قدرت هرچه بیشتر به راه خود ادامه دهد.

با کودکان خود بازی کنید

وقتی شما وقتی را برای فرزند خود اختصاص می‌دهید و با او بازی می‌کنید، می‌توانید به شناخت بهتری نسبت به خود و کودکتان برسید و حس خوبی را به کودک خود با بازی کردن انتقال می‌دهید.

فرزند شما احساس ارزشمند بودن می‌کند وقتی می‌بیند که مادر و یا پدر او برای او وقتی را در نظر گرفته است و مدتی را برای بازی با او قرار داده است و همین موارد سبب می‌شود تا احساس مهم بودن کند.

همچنین فرزند شما با بازی کردن نکاتی را یاد می‌گیرد و کلاس آموزشی خوبی خواهد بود، پس فقط تماشاگر بازی فرزند خود نباشید بلکه بخشی از بازی او باشید.

همیشه نام فرزند خود را صدا کنید

در موقعیت‌های مختلف پدر و مادرها به شکل‌های مختلفی فرزند خود را صدا می‌کنند بر فرض مثال برای تحسین کردن و محبت کردن نام او را صدا می‌کنند آفربن ساراجان، چه نقاشی قشنگی! اما هنگامی که کودک کار اشتباهی را انجام می‌دهد و مرتکب خطایی می‌شود او را رسمی‌تر مانند سارا خانوم این چه کاری بود که انجام دادی؟، صدا می‌کنند.

تفاوت در نوع صدا کردن نام کودکان باعث می‌شود تا کودک به راحتی بتواند حالات والدین خود را تشخیص دهد و بداند که در چه لحظه‌ای از دست او ناراحت هستند.

کودکی که اعتماد به نفس بالایی داشته باشد همیشه اطرافیان خود را با نام مورد خطاب قرار می‌دهد تا بتواند ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کند.

اجازه‌ی ماجراجویی به فرزند خود بدهید

اعتماد به نفس در کودکان

بچه‌هایی که به خود اعتماد دارند و از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند، اشتیاق بیشتری برای انجام کارها دارند و از شکست نمی‌ترسند. به فرزند خود کارهایی که فکر می‌کنید مناسب سن آن‌ها است را بسپارید و به آن‌ها اعتماد کنید تا این حس به خود کودک نیز منتقل شود.

اجازه دهید در کنار شما فرزندتان نیز به کاری که مشغول هستید مشغول شود و آن را تجربه کند بر فرض مثال اگر مشغول تهیه‌ی سالاد هستید در ابتدا به کودک خود آموزش دهید سپس اجازه دهید خودش برای دفعات بعدی این کار را انجام دهد.

به کودک خود تا حدی حق انتخاب دهید؛ حق انتخاب بهترین عامل برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

دادن اختیار به کودک برای تصمیم‌گیری تاثیر بسزایی در بالا بردن اعتماد به نفس او دارد و با انتخاب کردن احساس قدرت می‌کنند همینطور از انتخاب‌های کوچک دوران کودکی خود یاد می‌گیرند که در آینده و در بزرگسالی بتوانند از عهده‌ی انتخاب‌های دشوارتر نیز برآیند.

کارهای فرزندتان را انجام ندهید

فقط کافی است کمی صبور باشید و منتظر بمانید تا کودکتان خودش کاری که به او سپرده شده است را انجام دهد. برای او چالش‌های جدید ایجاد کنید و با این‌کار مهارت‌های او را پرورش دهید و وقتی بتواند کاری را به سرانجام برساند به خود اعتماد بیشتری خواهد کرد.

به او توضیح دهید که هیچ انسانی کامل نیست و هیچ‌کس هم از او انتظار کامل بودن ندارد و واکنشی که در برابر اشتباه کودک خود نشان می‌دهید، واکنشی است که در آینده کودک شما از خود نشان خواهد داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *