راهکارهای داشتن اعتماد به نفس در جمع

داشتن اعتماد به نفس در جمع

آیا تا کنون احساس کرده‌اید که به هنگام صحبت در جمع، دچار لرزش صدا می‌شوید؟ یا تمام مطلبی که قصد گفتنش را داشتید از یاد می‌برید؟ و یا حتی دچار تپش قلب می‌شوید و عرق سردی را روی صورت یا دست‌های خود حس می‌کنید؟ اگر هر یک از این علائم را زمانی که می‌خواهید در جمعی صحبت کنید یا به سادگی نظر خود را بیان کنید تجربه کرده‌اید، بهتر است راهی برای افزایش اعتماد به نفس در جمع بیابید. داشتن اعتماد به نفس در جمع از کلیدی‌ترین مهارت‌های زندگی اجتماعی است. اما نگران نباشید، با خانه آموزش همراه شوید تا بتوانید اعتماد به نفس صحبت کردن در جمع را بدست آورید.

اهمیت داشتن اعتماد به نفس در جمع

همانطور که گفتیم، ممکن است بعضی افراد داشتن اعتماد به نفس در جمع را امری کم اهمیت تلقی کنند. افرادی که اعتماد به نفس صحبت کردن در جمع را ندارند، معمولاً از صحبت کردن و ارائه نظراتِ خود در میان دیگران فرار می‌کنند. به طور معمول این افراد، اگر برای رسیدن به اهداف خود به صحبت کردن در جمع نیازی داشته باشند، راه دیگری را برمی‌گزینند و یا حتی از اهداف خود صرف نظر می‌کنند! داشتن اعتماد به نفس در جمع نقشی کلیدی برای رسیدن به اهداف را بازی می‌کند. افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند، می‌توانند با معرفیِ موثر خود به دیگران، مهارت‌ها و استعدادهای خود را به درستی عرضه کنند. همچنین، اینگونه افراد معمولاً رهبران شایسته‌ای هستند و توانایی اداره امور و به خصوص افرادِ تیم را خواهند داشت.

داشتن اعتماد به نفس در جمع

علائم نداشتن اعتماد به نفس در جمع

آیا تا کنون، به دلیلِ داشتن اضطراب بسیار، از صحبت در جمع پرهیز کرده‌اید؟ صحبت کردن و حضور در میان دیگران، برای بعضی افراد بسیار سخت و طاقت‌فرسا به نظر می‌رسد. در حالی که بعضی دیگر نه تنها این کار را مشکل نمی‌بینند، بلکه شیفته‌ی سخنرانی در جمع،  ارائه نظرات خود، و همچنین تجربه‌ی گفتمان و بحث در جمع هستند. افرادی که برای حضور در جمع مضطرب هستند، معمولاً علائم زیر را به هنگام صحبت و ارائه نظراتِ خود تجربه می‌کنند:

  • خشک شدن گلو و ناتوانی در ادامه‌ی صحبت
  • بالا رفتن ضربان قلب و تپشِ شدید
  • عرق کردن، به خصوص در ناحیه صورت، پیشانی، و کف دست‌ها
  • فراموش کردن مطالب به هنگام صحبت
  • لرزش دست‌ها و پاها
  • احساس سردی و یخ کردن دست‌ها و پاها
  • احساس داغ شدن صورت
  • لرزش صدا به هنگام صحبت کردن

اگر هریک از علائم بالا را به هنگام صحبت کردن یا سخنرانی میان جمع تجربه کرده‌اید، بهتر است سریعاً به فکر راه حلی مناسب باشید. احساس استرس و اضطراب و نداشتن اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن در جمع، در ابتدا ممکن است قابل چشم‌پوشی و کم اهمیت به نظر رسد. اما به مرور زمان و با طی کردن مراحل مختلف زندگی، متوجه خواهید شد که عدمِ داشتن اعتماد به نفس در جمع، می‌تواند باعث بروز بسیاری از مشکلات شود، و آثاری منفی در زندگی شما بر جای گذارد.

روش‌های افزایش اعتماد به نفس در جمع

 اگر شما نیز هر یک از نشانه‌های گفته شده را تجربه کرده‌اید و از صحبت کردن و ارائه نظرات در جمع واهمه دارید، نگران نشوید. روش‌های بسیاری برای افزایش اعتماد به نفس و خودباوری وجود دارند. تنها کافیست در این مسیر مصمم باشید و ترس را کنار بگذارید. مطمئن شوید که در آینده از خود تشکر خواهید کرد. از جمله روش‌هایی که می‌توانید برای افزایش اعتماد به نفس خود از آنها استفاده کنید، عبارتند از:

بدترین چیزی که ممکن است رخ دهد چیست؟

معمولاً افرادی که از صحبت در جمع واهمه دارند، تصور روشنی از دلیل ترس خود ندارند. اگر هنگامی که می‌خواهید در میان دیگران شروع به صحبت کنید، احساس ترس و اضطراب وجود شما را فرا می‌گیرد، بهتر است از خود بپرسید که در نهایت چه چیزی ممکن است پیش آید؟ این پرسش به شما کمک می‌کند تصویر روشنی از دلیل ترس خود داشته باشد و متوجه شوید که دلایل شما برای ترسیدن از حضور در جمع کافی نیستند. همچنین، می‌توانید برای مشکلاتِ احتمالی راه‌حل‌های مناسبی پیدا کنید، که در نتیجه باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

به پیشواز ترس خود بروید

احتمالاً این مورد، یکی از دشوارترین راه‌حل‌ها است. اما مطمئن باشید، با انجام این کار قدمی بسیار بزرگ جهت رفع ترس و استرس خود خواهید برداشت. این روش نه تنها در مورد افزایش اعتماد به نفس، بلکه برای هر ترس و واهمه دیگری نتیجه‌ای شگفت انگیز خواهد داشت. تنها کافیست به ترسِ خود اهمیت ندهید و دل به دریا بزنید! خواهید دید که دفعات بعدی، صحبت کردن و اظهار نظر کاری بس راحت‌تر خواهد بود.

به مهارت‌های اجتماعی خود توجه کنید

به طور قطع، بخش بزرگی از ترس و اضطرابِ مربوط به صحبت کردن در جمع، با دانستن مهارت‌های اجتماعی و شیوه صحیح ارائه نظرات از بین خواهد رفت. با تقویت مهارت‌های اجتماعی، خواهید دانست که در هر محیطی و با هر شخصی چگونه صحبت کنید. به همین ترتیب، ترس شما از مصاحبه با دیگران کمتر خواهد شد.

داشتن اعتماد به نفس در جمع

تمرین کنید!

یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای رفع اضطرابِ صحبت در جمع، تمرین است! اگر قرار است برای جمعی سخنرانی کنید یا صحبتی کوتاه داشته باشید، می‌توانید پیش از روز مقرر، ساعاتی را به تمرین بپردازید. می‌توانید جلوی آینه بایستید و نحوه صحبت و بیانِ خود را تمرین کنید. و یا می‌توانید در جمعی از دوستان صمیمی یا اعضای خانواده، به مرور و تمرینِ صحبت‌های خود بپردازید. این کار استرس و ترس شما را تا حد زیادی پایین آورده و به شما برای داشتن سخنرانی بهتر کمک می‌کند.

کلام پایانی

همانطور که در خانه آموزش خواندید، داشتن اعتماد به نفس در جمع از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که می‌تواند برای رسیدن به اهداف مختلف زندگی به شما کمک کنید. اگر به هنگام صحبت و ارائه نظرات در جمع دچار لرزش صدا یا تپش قلب می‌شوید، می‌توانید با راهکارهای ارائه شده، این ترس و اضطراب را تا حدود زیادی کاهش دهید. از میان راهکارهای ارائه شده، مقابله با ترس و برداشتن قدمی رو به جلو، می‌تواند بهترین گزینه باشد. امید است با پرورش مهارت‌های فردی و اجتماعی خود، روز به روز پیش‌تر از پیش به سمت موفقیت حرکت کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب دسته هدف گذاری خانه آموزش را مورد مطالعه قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست