اصول مدیریت زمان و تکنیک‌های انجام آن کدام‌ هستند؟

اصول مدیریت زمان

زمان سرمایه ارزشمندی است که تنها کسانی که از لحظه لحظه آن استفاده کرده‌اند، در زندگی خود به سعادت رسیده‌اند. به دلیل محدود بودن زمان با مدیریت درست آن می‌توان به موفقیت‌های چشمگیری رسید. علاوه بر مدیریت زمان برای رسیدن به موفقیت و سربلندی در زندگی می‌توان برنامه ریزی دقیقی برای کارها و اهداف خود کرد. در این مقاله به معرفی اصول مدیریت زمان و تکنیک‌هایی برای مدیریت زمان پرداخته‌ایم.

آشنایی با اصول مدیریت زمان

مدیریت زمان دارای ۳ اصل اساسی است که هر کدام نقش تعیین‌کننده‌ای در تعیین سطح بهره‌وری شما دارد. این اصول عبارتنداز:

  1. هدف‌گذاری: اولین اصل مدریت زمان هدف‌گذاری است. هیچ انسانی بدون داشتن هدف در زندگی خود موفق نخواهد شد. انسان بی‌هدف مشکلات بسیاری برایش پیش خواهد آمد؛ اما کسی که هدف روشنی در زندگی دارد، به احساس آرامش در زندگی دست خواهد یافت. با هدف‌گذاری می‌توانید از زمان خود به صورت کاملا بهینه برای رسیدن به اهدافتان استفاده کنید.
  2. اولویت‌بندی: پس از تعیین هدف حال چه کوتاه مدت و یا چه بلند مدت، اولویت‌بندی اهداف اهمیت پیدا می‌کند. اگر اهداف بسیاری دارید بر اساس اهمیتشان آن‌ها را دسته‌بندی کرده و سپس شروع به فعالیت کنید. البته خوب است بدانید اولویت‌ها در حال تغییر هستند از این رو بهتر است هر چند وقت یک بار اولویت‌های خود را دوباره بررسی کنید. گفتنی است ابتدا کار مهم‌تر و دارای اولویت بالاتر را انجام داده و تا زمانی که این کار را به اتمام نرسانده‌اید، به دنبال کار دیگر نروید.
  3. داشتن علاقه و تعهد: در کنار علاقه لازم است تعهد انجام آن را نیز داشته باشید. اینکه تنها به هدفی که در ذهن دارید علاقه داشته ولی در انجام آن تعهدی از خود نشان ندهید، هیچگاه به هدف خود نخواهد رسید. تبدیل علاقه به تعهد به شما کمک می‌کند کارهایتان را بهتر انجام دهید. به عنوان مثال ما علاقه به لاغر شدن داریم ولی در کنار آن نمی‌توانیم از خوردن غذاهای پرکالری پرهیز کنیم. تنها داشتن علاقه نمی‌تواند به ما در گرفتن رژیم کمک کند بلکه داشتن تعهد به نخوردن غذاهای پرکالری می‌تواند به هدف شما در لاغر شدن کمک نماید.

اصول مدیریت زمان چیست

تکنیک‌های مدیریت زمان چیست؟

برای داشتن مدیریت کافی در رابطه با زمان دانستن تکنیک‌های مدیریت زمان اهمیت پیدا می‌کند. در ادامه برخی تکنیک‌های پرکاربرد برای مدیریت کردن زمان را آورده‌ایم. با استفاده از این تکنیک‌ها در رعایت تمامی اصول مدیریت زمان گفته شده موفق خواهید شد.

۱٫ تهیه کردن لیست

با داشتن یک لیست در مدیریت زمان خود و داشتن نظم در زندگی موفق خواهید شد. به جهت اینکه هر کسی قادر به خاطر سپردن کارها در ذهن خود نیست، بهتر است لیستی از کارهایتان تهیه کرده و بر اساس آن جلو برود تا نظم و ترتیب درستی داشته باشد. به طور مثال یکی از پرکاربردترین لیست‌های مورد استفاده، لیست تماس‌هایی است که در طول یک هفته لازم است با افراد مختلف داشته باشید. چنین لیستی به شما کمک می‌کند تماس گرفتن با هیچ کدام از افراد ذکر شده در لیست را فراموش نکرده و مشکلی در انجام کارهای خود نداشته باشید.

۲٫ استفاده از زمان‌های بیکاری

این که از زمان‌های بیکاری خود به نحو احسن برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید، اهمیت بسیاری خواهد داشت. به طور مثال اگر هدف شما تمام کردن کتابی در یک هفته است خوب است کتاب را همه جا با خود ببرید و در زمان‌های بیکاری خود مانند زمان‌هایی که در مترو و اتوبوس هستید به مطالعه کتاب بپردازید. با استفاده مناسب از زمان‌های بیکاری پس از مدتی از نتیجه‌ی حاصل شده لذت خواهید برد.

۳٫ استفاده از کاغذهای یادآوری

فراموش کردن از خصلت‌های تمامی افراد است. برای این که کارهایی که باید انجام دهید را فراموش نکنید، استفاده از کاغذهای یادآوری توصیه می‌شود. البته این روزها یادآور گوشی‌های موبایل نیز در به یاد آوردن مطالب مهم کمک بسیاری به افراد می‌کنند. استفاده از هر کدام از این روش‌ها به راحتی شما مربوط است از این رو با توجه به نیاز و آسایش خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

۴٫ تمرکز بر روی یک کار

از این شاخه به آن شاخه پریدن شما را به هیچ کدام از هدف‌هایتان نخواهد رساند و باعث می‌شود از هدف اصلی خود دور شوید. این که چندین کار را به صورت همزمان انجام دهید، تمرکز شما را از بین برده و موجب حواس‌پرتی‌تان می‌شود. از این رو بهتر است تمرکز خود را بر روی یک کار گذاشته و زمانی که آن به اتمام رسید، کار بعدی را شروع کنید.

آشنایی با اصول مدیریت زمان

۵٫ تعیین زمان مشخص برای هر کار

از بهترین تکنیک‌هایی که برای مدیریت زمان می‌توان یافت اختصاص دادن زمان مشخص به یک کار است. بهتر است هر کاری را در زمان مشخص خود به اتمام رسانده و سپس به سراغ کار بعدی بروید. هنگامی که برای کارها محدودیت زمانی به وجود می‌آید، فرد متعهد به انجام کار شده و از این رو در انجام کارها تنبلی نخواهد کرد. چنین حرکتی موجب از دست نرفتن زمان خواهد شد. البته اگر نتوانستید کار مشخص شده را در زمان معین با دقت به پایان برسانید، به سراغ کار بعدی خود نروید بلکه دوباره برگشته و با دقت و تمرکز بیشتر کار قبلی را به اتمام برسانید.

۶٫ داشتن استراحت در بین انجام کارها

تمامی زمان خود را به کار کردن اختصاص ندهید زیرا چنین کاری ذهن و بدنتان را خسته کرده و موجب کاهش راندمان کاری شما خواهد شد. زمانی که کاری را به اتمام رساندید تایمی را به جهت استراحت برای خود قرار دهید و به این ترتیب با ذهن  آرامش دیده به سراغ انجام کار بعدی بروید. البته خوب است اگر کاری که در حال انجام آن هستید، سخت و نفس‌گیر است زمانی را به استراحت مشغول شده و دوباره ادامه کار را از سر بگیرید.

سخن پایانی

وقت با ارزش‌ترین چیزی است که در زندگی در اختیار خود دارید و هدر دادن آن شما را هر چه بیشتر از رسیدن به موفقیت دور خواهد کرد؛ از این رو نحوه استفاده از زمان خود و اصول مدیریت زمان را جدی بگیرید. جی کی رولینگ نویسنده هری پاتر زمانی که ایده نوشتن این کتاب به ذهنش رسید در قطار و در حین مسافرت بود ولی در همان زمان شروع به نوشتن کرد و کار را به بعدها نسپرد، همین استفاده موثر از زمان موجب موفقیت روز افزون او شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *