شاید برایتان جالب باشد؛ که بدانید عمر کاری شما با شناخت زبان بدن تان ارتباط مستقیم دارد. زبان بدن و رفتارهای رایج گاهی می توانند؛ بر ضد شخصیت اجتماعی ما عمل کنند. شناخت ایرادات مربوط به این رفتار ها در زبان بدن کمک می کند؛ تا از اشتباهات اجتناب کنیم. و به فردی فعال و مسئولیت پذیر تبدیل شویم. بیش از انتظار کار کردن یا آماده شدن و رسیدن سرکار، 10 دقیقه زودتر از ساعت کاری رسمی، همگی بخش های دیگر دریافت ترفیع یا ارتقا رتبه محسوب می شوند.

با این حال، نقش زبان بدن در محیط کار می تواند؛ در کنار تمامی مسئولیت پذیری ها و وقت شناسی ها بسیار موثر باشد. حتی زبان بدن باعث عقب ماندن یک فرد از موقعیتی می شود؛ که صلاحیت پذیرش آن را دارد. پس وقوع تاثیر معکوس در آن امری جدی به شمار می رود. شاید حتی بدون این که متوجه شوید، می‌توانید بیش از حد بازوهایتان را باز کنید. در صندلی خود لم دهید، یا با کمک گوشی خود مشغول باشید.

در حالی که این نکات جزئی ممکن است به نظر زیاد مهم نباشد، با این حال انجام دادن آن‌ها اغلب بر قضاوت دیگران تاثیر می گذارد. به همین سبب می توانید فردی نالایق یا حتی بی مسئولیت قلمداد شوید. برای شناخت بهتر زبان بدن نادرستی که مانع پیشرفت و موفقیت تان شده است؛ بهتر است این مطلب را دنبال نمایید.

994abe7038e3405c93965c109fbeeb69.jpg

زبان بدن

تاثیر چرخاندن چشم ها و عدم رعایت فاصله شخصی در زبان بدن

چرخاندن چشم ها شاید از سویی می تواند به بی ادبی یا بی توجه به گفته های شخص مقابل تلقی شود. این موضوع بی مبالاتی یا عدم توجه کافی را نشان می دهد. حتی اگر به طور ناخودآگاه صورت گیرد. بنابراین بهتر است دست کم در محیط کار از استفاده از این زبان بدن خودداری کنید.

از طرفی دیگر عدم رعایت کردن فاصله شخصی در رفتار و حتی بطور غیرآگاهانه یک نوع بی ادبی قلمداد می شود. چه با هم‌کار خود موافق باشید و چه برعکس، بهتر است؛ فاصله فیزیکی بین شما و او حفظ شود. حتی در گفتگو های دو طرفه نیز این امر بسیار اهمیت دارد. زمانی که درباره یک موضوع حرفه‌ای صحبت می‌کنید؛ اگر فاصله خود را با فرد مذکور رعایت نکنید، می‌توانید باعث ایجاد احساس ناراحتی در او شوید. اما بهترین قانون برای پیروی از این موضوع چیست؟ فاصله گرفتن به اندازه سه‌ تا هشت پا بهترین میزان دوری بین شما و همکارانتان است.

لم دادن به عقب صندلی و رها کردن پاها در زبان بدن

همه می‌دانند که خم شدن و حالت بدنی افتاده در زبان بدن، نه تنها در رفتار اجتماعی خوشایند نیست؛ بلکه می‌تواند باعث شود که شخص احساس کوچکی و بی‌اهمیت بودن داشته باشد. با این حال، اگر شما به طور مداوم در جایگاه خود و در دفتر کارتان خمیده یا لم داده اید؛ این مسئله نشان از بی خیالی و بی اهمیت بودن کارتان برای شما است. اما چاره چیست؟ سعی کنید از یک میز بلند استفاده کنید. این موضوع نه تنها باعث می‌شود که یک راست بایستید، بلکه می‌تواند در نگاه دیگران بر جدیت و دقت در کارتان تاثیر مستقیم داشته باشد.

دست به سینه بودن یا قفل بودن پاها در زبان بدن

دست به سینه بودن یا قفل کردن پاها در زبان بدن ممکن است احساس راحتی به شما بدهد. انجام این کار در حین صحبت با همکاران یا نشستن در یک جلسه کاری می تواند نامناسب باشد. چرا که این رفتار غیر کلامی سیگنالهای منفی به اطرافیان انتقال می دهد. به عنوان مثال، دیگران ممکن است با شما درگیر نشوند؛ چون فکر می‌کنند که شما شخصیتی تدافعی، مصمم، یا سخت گیر هستید.

یکی از اصول برقراری ارتباط خوب با دیگران به کمک زبان بدن باز گذاشتن دست ها و پاها است. طبق تحقیقات انجام‌ شده توسط رون فریدمن و اندرو جی. الیوت، در صورتی که از این نوع از زبان بدن استفاده می‌کنید؛ احتمالا ۳۰ درصد بیشتر از یک تکلیف عادی انرژی مصرف می کنید. پس بهتر است از این حالت بدنی خارج شوید.

85e86e46a01948afb9c312d9823027b7.jpg

زبان بدن در محیط کار

عدم برقراری ارتباط چشمی در زبان بدن

یک قانون کلی در مصاحبه کاری وجود دارد و آن این است که بهتر است در حین مصاحبه و گفتگو در این مورد ارتباط چشمی برقرار نکنید! اما همین قانون در زمان کار در یک موسسه یا سازمان و در ایجاد ارتباط به کمک زبان بدن برعکس همین می کند. فرد ممکن است نگاه خود را کاهش دهد؛ زیرا احساس اعتماد کمتری دارد.

اما اگر می‌خواهید شانس خود برای داشتن صحبت‌های بهتری با افراد مختلف در محل کار را افزایش دهید؛ بهتر است به مقدار کافی ارتباط چشمی ( تماس چشمی ) برقرار کنید. این مسئله کمک می کند؛ تا ارتباط عمیق و عمیق تر شود.

دست دادن ضعیف در زبان بدن

محکم گرفتن دست با فشردن دست طرف مقابل به گرمی در زبان بدن متفاوت است. مشتاقانه دست دادن، برقراری ارتباط چشمی و تکان دادن بدن برای ابراز صمیمیت می تواند احساس عمیقی بین طرفین شکل بگیرد. البته توصیه نمی شود که در این حالت طرف مقابل را به سمت خود حرکت دهید. اما در هر صورت ضعیف دست دادن و سرد بودن تماس هایی از این دست، در روابط اجتماعی شما بسیار تاثیر گذارند.

نشان دادن خستگی در رفتار در زبان بدن

سعی کنید از زبان بدن خود آگاه باشید. به ویژه زمانی که رفتار های غیر کلامی بیش از ۵۵ % از پیام‌ هایی که با به وسیله زبان گفته می شوند، تاثیر گذارند. اگر احساس خستگی می‌کنید سعی کنید، پیاده‌روی را امتحان نمایید. هر چه بیشتر فعال باشید، احساس خستگی و علائم مربوط به آن در زبان بدن کمرنگ شده و می تواند در روابط شما با دیگران موثر عمل کند.

436af91d08e04b0c9f7022b5724be9ff.jpg

شناخت زبان بدن

انجام حرکات عصبی در حین کار

کشیدن انگشت ها، بازی با موها، جویدن ناخن و .. همگی جزء حرکات عصبی به شمار می آیند. در حالی که این نکات جزئی ممکن است در حالت عادی مهم نباشند؛ اما نشان دادن این عادات عصبی در محیط کاری و در مقابل رئیستان و یا همکاران تان می‌تواند اعتبار شما را کاهش دهد. و باعث شود که دیگران باور کنند، که شما عصبی یا بی‌حوصله هستید.

حتی اگر آگاه هستید که این یک مورد مهم نیست؛ بهتر است که از این اشتباه‌ات کوچک اجتناب کنید. سعی کنید در هنگام عصبی شدن نفس عمیق بکشید؛ تا از نشان دادن این نوع رفتار ها در زبان بدن خودداری کنید. آرامش همیشه نشانه ای از وجود اعتماد به نفس در افراد است.

منبع:

1. https://www.workandmoney.com/s/get-ahead-in-your-career-by-avoiding-these-body-language-mistakes-a874fe77ac064f5d

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *