در هر کاری من جمله کارآفرینی استارتاپ اشتباهات رایجی وجود دارد. که بسیاری از آن ها عمدتا مخرب نیستند. اما می‌توانند باعث ایجاد دردسر بزرگی در شرکت شما شوند. اجتناب از این اشتباهات در ابتدای راه میتواند، بسیار موثر و راهگشا باشد. در ادامه این مطلب به این موارد اشاره شده است. پس اگر قصد کارآفرینی استارتاپ را دارید؛ بهتر است این مطلب را از دست ندهید.

yourstory-sebi-startup-east.jpg

اشتباه یک: شروع کارآفرینی استارتاپ بدون داشتن برنامه ی خاص بطور کل

اکثر شرکتهای اجتماعی بدون هیچ برنامه‌ای شروع به کار می‌کنند. آن ها بدون وجود هیچ برنامه کاری، یا هیچ برنامه استراتژیکی، کار خود را آغاز می کنند. و از نمونهسازی و آزمایش و شکستخوردن و تمام چیزهایی که به این حوزه مربوط می شوند؛ برخورد می کنند. اما اینآغاز سریع کسب و کارهمانند تفکری انتقادی نیست. یک زمان و مکان برای نمونهسازی در این مورد وجود دارد.

البته قبل از شروع کارآفرینی استارتاپ به یک برنامه کاری ۴۰ صفحه‌ای نیاز دارید. همچنین نیاز دارید که تحقیق کنید؛ و به اندازه کافی درباره کسبو کارتان فکر کنید تا حداقل یک تخمین جامع از هزینه‌ها، پیشبینیهای مربوط به درآمد منطقی، تجزیه و تحلیل رقابتی، و نحوه برخورد با مشتریان داشته باشید.

و البته، در این حالت چگونگی تاثیر اجتماعی خود را پی‌گیری و اندازه‌گیری می‌ کنید. بدون این موارد، شما می‌توانید خودتان را به مدت ۱۰ سال در یک کارآفرینی استارتاپ بیابید؛ که هنوز آن را یکراه‌ اندازی مجدددر نظر گرفته. و هیچ تاثیر اجتماعی یا اقتصادی هم ایجاد نکرده اید. این موضوع برای خیلی ها صادق است. و باید از آن اجتناب کنید.

اشتباه دوم: جدی نگرفتن پرداخت حقوق کارکنان به موقع

پایداری و رشد کارآفرینی استارتاپ شما به کارکنان تان بستگی دارد. و آنها هستند که تصمیم می گیرند این کار را ادامه دهند، یا خیر. بنابراین به طور مناسب به آن‌ها حقوق پرداخت کنید! نکته ی بعدی این است که برای هر موقعیت در کسب و کار جدیدتان یک فرد مشخص و خبره را استخدام نمایید. اگر موقعیت باز دارید، زمان خود را صرف کنید تا مناسب ترین گزینه را پیدا کنید. مهم نیست که مدت زمان یافتن آن ها تا چه هنگامی طول خواهد کشید.

داوطلبان می‌توانند پرسنل شما را تکمیل کنند. اما جایگزینی برای آنان وجود نداشته باشد. اعضای هیاتمدیره کارکنان شما نیستند. و درست مانند کارکنان پرداختی خود، به آهستگی و در صورت امکان، آن‌ها را مرخص کنید. شاید از خودتان بپرسید که چگونه می توانید از این اشتباه در کارآفرینی استارتاپ خود دوری کنید؟

ایجاد خسارت در برنامه کاری تان از ابتدا ایده ی خوبی به نظر می رسد. در مورد این که چطور و چه زمانی به طور منطقی، قادر به پرداخت حقوق هستید، برای حفظ افراد با استعداد که در تیم خود دارید، مهم و ضروری است.

Dinámicas-para-el-trabajo-en-equipo.jpg

اشتباه سوم: راه اندازی یک سرمایهگذاری اجتماعی در یک صنعت که چیزی از آن نمی دانید.

کمی در مورد این صنعتی که قصد کارآفرینی استارتاپ در آن را دارید بدانید. و متوجه شوید که کسبو کار اجتماعی خود را به چه علت و با چه میزان دانشی، راهاندازی می‌کنید. توانایی همواره به دانش بستگی دارد. و اطلاع نداشتن از یک کسب و کار به طور قطع شما را ناامید کرده؛ و سپس به بن بست خواهد رساند.

داشتن یک ایده به این معنا نیست، که شما بهترین فرد برای شروع کارآفرینی استارتاپ هستید. خواندن چند کتاب و بررسی بیشتر راه کار هایی که دیگر رقبا از آن استفاده می کنند می تواند شما را در کسب دانش بیشتر برای کارآفرینی استارتاپ یاری کند.

اشتباه چهارم: فرض بر خرید توسط مشتریان به دلیل هدف اجتماعی آن ها

این نوع تفکر در کارآفرینی استارتاپ کاملا اشتباه است. افراد به دلیل هدف اجتماعی محصول و سرویس آن، خرید خود را انجام نخواهند داد. محصول یا سرویس شما باید در مورد قیمت، کیفیت، ارزش، قابلیت دسترسی و یا در دسترس بودن به عنوان هر چیز دیگری در جایگاه خود رقابت کند. و مصرف‌کننده ممکن است تصمیم بگیرد که، به خاطر هدف اجتماعی به نفع شما خرید انجام دهد. هم اکنون درجات مختلفی از این موضوع در صنعت و یا خدمات شما وجود دارد. اما مفهوم کلی همان است.

با توجه به اینکه بسیاری از موارد در کارآفرینی استارتاپ ها یک محصول را می‌فروشند، بی آیید آن را با یک مثال برای یک لحظه تصور کنیم. در نظر بگیرید که یک فنجان قهوه را از یک قهوهخانه محلی می خرید؛ که فقط با تجارت منصفانه، قهوه ارگانیک می‌فروشد. اگر آن فنجان قهوه مزه خوبی نداشته باشد، چند فنجان قهوه دیگر هم باید از آن کافی‌ شاپ بخرید؟ یکی؟ شاید؟

حتی اگر کافی‌شاپ مناسب باشد، شما عاشق این ماموریت اجتماعی می شوید؛ و قیمت آن هم به نظرتان مناسب است (یا کم‌تر از جاهای دیگر است)؟ اما کیفیت چه می شود؟ با وجود کیفیت ضعیف، مشتریان به سراغتان باز نخواهند گشت. و باید بدانید که در کارآفرینی استارتاپ ها، پنج برابر بیشتر برای جذب یک مشتری جدید باید هزینه کنید. پس دریافت رضایت مشتری در راس امور قرار دارد. و نمی توان آن را دست کم گرفت.

حال چگونه از این اشتباه اجتناب کنیم؟ اطمینان حاصل کنید که محصول یا سرویس شما در کارآفرینی استارتاپ، بر روی عواملی که مشتری به دنبال آن است رقابتی است. یعنی قیمت، کیفیت، ارزش، قابلیت دسترسی را در کنار یکدیگر در اختیار دارد.

ielts_ideas.jpg

اشتباه پنجم : وجود یک مشکل در مشکلی دیگر

اشتباهات مربوطه، عمدتا به جنبه تجاری نزدیک است. اما یک اشتباه بزرگ وجود دارد که در بخش تاثیر کارآفرینی استارتاپ دیده می شود: فرض وجود یک مشکل اجتماعی یا محیطی، که در آن یک مشکل وجود ندارد. منظور از این امر این است؛ که با فرض اینکه شما پاسخ را بدون درک کامل مشکل بدانید، به دنبال راه حل آن باشید. در ابتدای کارآفرینی استارتاپ خود، ببینید که چطور می‌توانید به ریشه این مشکل برسید. و کاملا آن را درک کنید؟

از افرادی که این موضوع را تجربه می‌کنند، بپرسید. این فرآیند طراحی مرکزی انسانی نامیده می‌شود. و اساسا روشی است برای پرسیدن از افرادی که می‌خواهند؛ آنچه را که لازم دارند به طور خاص برای آن‌ها ایجاد شود. یا سعی کنید با بیان مشکل اجتماعی یا محیطی در کارآفرینی استارتاپ که می‌خواهید آن را حل کنید، شروع کنید.

.

منبع:

https://socialgoodimpact.com/blog/social-enterprise-mistakes

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *