گاهی اعتماد به نفس کودکان در پایین ترین حد خود قرار دارد. اما باید برای افزایش آن به عنوان والدین آنها تلاش کنیم. چرا که کودکی دوران حساسی است. کودکان اغلب احساس می‌کنند که احساسات بسیار پیچیده‌ای دارند؛ که نمی‌توانند با خودشان و یا دیگران در میان بگذارند. که این می‌تواند برای والدین دشوار باشد که بدانند چطور باید در زمان نیاز به آن‌ها کمک کنند.

تاییدات مثبت یک راه عالی برای ارائه مثبت و افزایش اعتماد به نفس کودکان است؛ که با اضطراب و یا احساسات دیگری که روی آن کار می‌کنند، دست و پنجه نرم می‌کنند. چه بخواهید برای بچه‌ها کلمات تشویق کننده بنویسید و یا بخواهید آن‌ها را تشویق کنید تا کلماتی را که می‌توانند برای خودشان تکرار کنند؛ باید در درجه اول  به آن‌ها یاد بدهید، که چگونه جملات و تاییدات مثبت بکار ببرند.

01_healthy_ways_build_childs_self_esteem_Choreograph.jpg

.

.

تایید های مثبت برای افزایش اعتماد به نفس کودکان چیست؟

تاییدهای مثبت دقیقا همان چیز هایی هستند که به نظر می‌رسند. یعنی تمرین هایی برای تفکر مثبت و افزایش اعتماد به نفس کودکان. آن‌ها عبارتهای کوتاه و ساده‌ای هستند که به خود شخص یا دیگران انگیزه می‌دهند. تایید‌های مثبت برای کودکان اظهارات یا عباراتی را که فرض می‌شود درست باشند، ارائه میدهند.

با آموزش کودک خود که هر تایید، حقیقتی اساسی در مورد آن‌ها است؛ به آنان برنامه خواهد داد تا آنچه را که می‌گویند باور کنند و بشنوند. سپس اعتماد به نفس خود را بالا ببرند و به کاهش هرگونه اضطراب آتی در زندگیشان کمک کنند.

چرا تایید های مثبت برای کودکان مهم هستند؟

تایید های مثبت برای کودکان به قدری مهم هستند که زمینه را برای آینده آنان فراهم میکنند. تحقیقات به روشنی نشان می‌دهند که همه ما سیستم‌ های خود باوری را به در کودکی یاد می‌گیریم. سیستمهای خودباوری بنیان های اساسی هستند؛ که ما را برای بقیه زندگی آماده می کنند.

همانطور که رشد می‌کنیم، به دنبال تجربه و موقعیتهایی هستیم که با هر چیزی که به عنوان کودک یاد می‌گیریم، تطبیق کند. اگر الگوهای فکری ما منفی باشند، ما شرطی شده‌ایم که به طور منفی در زمان بزرگسالی فکر کنیم. ایجاد الگوهای فکری مثبت برای اعتماد به نفس کودکان، به درونی کردن ارزشهای خوب و باورهای مثبت، و تقویت روحیه آن‌ها کمک می‌کند. و به آن‌ها اجازه شکوفایی بدون شک و تردید بدون ایجاد محدودیت را میدهد.

kid-confident.jpg

چگونه از تایید های مثبت در جهت اعتماد به نفس کودکان استفاده کنید؟

راه‌ های مختلفی برای استفاده از تایید های مثبت برای اعتماد به نفس کودکان وجود دارد. تکرار، یکی از مهم‌ترین روش‌ها درست در زمانی است که به ثمر می‌رسد. بنابراین از حفظ خوانی به تعداد کمی در طول روز راه خوبی برای شروع است. هر روز یک زمان خاص را انتخاب کنید. بطور مثال قبل از مدرسه و یا در زمان خواب کودک، و سپس شعر های مثبتی که بیش‌ترین طنین را دارند، انتخاب کنید. سعی کنید از یک دفتر تایید کننده استفاده کنید تا به آن‌ها اجازه دهید تا تصویری از افکار خود را در مورد آن ارائه کنند.

همچنین می‌توانید هر هفته بر روی موضوعات خاص تمرکز کنید. یک کلید واژه مثبت را برای هفت روز آینده انتخاب کرده؛ و آن را به عنوان یک تایید مثبت به کودک نشان دهید. به عنوان مثال، هفته یک می‌تواندمهربانیبا تایید‌هایی مانندامروز مهربانی را انتخاب کنیمباشد. یا اینکهامروز من با یک غریبه مهربان خواهم بود.” هم ایده ی خوبی است. با تمرکز بر روی موضوعات، شما آن را برای خود و هم برای فرزندتان جالب نگه می دارید. این موضوعات مختلف نوشته شده روی کاغذ یا کارت را در نظر بگیرید؛ و داخل یک جعبه یا شیشه قرار دهید. و اجازه دهید که کودک هر هفته یک موضوع جدید را انتخاب کند.

آشنایی با فعالیت های مثبت برای اعتماد به نفس کودکان

همانطور که قبلا ذکر شد، کارت‌ های تایید مثبت، یک روش عالی برای ایجاد اعتماد به نفس کودکان است. و برای بچههای کوچک‌تر حتی می‌توانید یک تایید مثبت پیدا کنید تا به آن‌ها یک تجربه ویژه بدهید؛ تا با آنچه هر روز می‌بینند، مرتبط باشد.

در حقیقت، ایجاد تایید های مناسب در یک فعالیت سرگرم‌کننده به آن‌ها این امکان را می‌دهد، که به راحتی در درس‌هایی که می‌خواهید با ارائه یک خاطره به هفتهها، ماه‌ ها و یا سالها بعد به آنان آموزش دهید، موثر باشد. در اینجا چند جمله تاکیدی مثبت برای شروع کار وجود دارد.

1.سعی کن از کشف چیزهای جدید لذت ببری.
2.خانواده و دوستات بخاطر همان کسی که هستی دوستت دارن.
3.تو دوست خوبی برای خودت و دیگران هستی.
4.از اینکه خیلی مشتاق یادگیری هستی، متشکرم.
5.امروز یه ماجراجویی جدید داخل کلاس داشته باش.
6.خیلی متشکرم که این قدر مواظب خودت هستی.
7.تو مشکلات پیچیده را درک می‌کنی.
8.تو بخشنده‌ای.
9.مشکلات چالش‌ هایی برای بهتر شدن تو هستند.
10.به خاطر زیبایی به همه چیز نگاه کن.

Self-esteem.jpg

تایید های مثبت برای افزایش اعتماد به نفس کودکان مضطرب و مشوش

اما جملاتی هم برای افزایش اعتماد به نفس کودکان که به هر دلیل مشوش هستند؛ و از قرار گرفتن در محیط های شلوغ، یا صحبت با دیگران حذر می کنند، وجود دارد. این جملات شامل موارد زیر هستند:

1.تو دوستانی داری، که خیلی دوست دارند.
2.هر مشکلی جوابی دارد.
3.تو دقیقا همون جایی هستی که باید باشی.
4.تو شجاع هستی.
5.تو متفکر و مهربان هستی.
6.خودت رو تایید کن.
7.نقش مهمی در دنیا بازی می‌کنی.
8.همه ی مشکلات در نهایت بالاخره حل خواهند شد.
9.یادگیری هر چیز جدید سرگرم‌کننده و هیجانانگیز است.
10.تو هر کاری را می توانی به دقت انجام دهی.

جمع بندی نهایی

در پایان هر روز، مهم است که به یاد داشته باشید؛ که دوران کودکی به اندازه دوران بزرگسالی ساده و آشنا نیست. به همین دلیل است که ساخته اعتماد به نفس کودکان از ابتدای این راه، بهتر از زمانی است که این فرد بالغ شده و با مشکلات متعددی مانند فقر عزت نفس و منفی نگری بهره می برد.

این دوران شاید مهم‌ترین زمان در زندگی هر شخصی باشد. بنابراین ارائه فرصتهایی برای شکل دادن و قالب دادن به نمای دنیای آنان بسیار اهمیت دارد. تصور کنید که اگر هر نسل جدید از تایید‌های مثبت با فرزندان خود برای ایجاد جامعه ای مهربانتر، شادتر و مطمئن‌ تر بهره ببرد، جهان چگونه خواهد بود.

منبع:

https://www.merakilane.com/positive-affirmations-kids-189-positive-things-say-child/

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *