روش‌هایی برای استعدادیابی کودکان

روش‌هایی برای استعدادیابی کودکان

کودکان یک جامعه قطعا آینده‌ی یک جامعه را می‌سازند و امید هر کشوری فرزندان آن جامعه است. هدایت و راهنمایی کودکان در راستای ذوق و علایق آن‌ها و باعث استعدادیابی کودکان می‌شود و هیچ کودکی را نباید به اجبار به سمت علایق خودمان سوق دهیم.

مسئله مهم، اعتماد کردن جامعه و خانواده‌ها به استعدادهای کودکان است حتی اگر آن کودک به چیز عجیبی علاقه داشته باشد و از نظر ما ممکن است گاهی مسخره به نظر برسد اما کودکانی با همین استعدادهای شاید در ظاهر بی‌اهمیت، توانسته‌اند در دنیا تغییراتی را ایجاد کنند.

پس نباید جلوی کودکان را گرفت و جامعه و خانواده‌ها باید بستر مناسب را فراهم کنند تا کودک به دنبال استعداد خود برود و بر اثر عواملی مانند محیط پیرامون و شرایط خانواده این استعداد از بین نرود.

قدم اول کشف استعداد فرزندان است و این کار بسیار آسانی نیست ولی در ادامه روش‌هایی را خواهیم گفت تا بتوانید راحت‌تر استعداد کودک خود را کشف کنید.

فرزند خود را با فعالیت‌های مختلف آشنا کنید

فرزند خود را فقط محدود به علایق خود نکنید و اجازه دهید با فعالیت‌هایی خارج از فعالیت‌های خود شما آشنا شود

طبیعی است که اگر شما از دوران کودکی در زمینه‌ی موسیقی فعالیت داشته‌اید، بخواهید فرزند شما نیز راه شما را برود و شاید حتی درگیر این موضوع و فعالیت نیز تا جایی شود اما شاید علاقه‌ی قلبی او نباشد و فقط برای احترام به شما آن را دنبال کند. از همین رو باید بگذارید روند استعدادیابی کودکان به خوبی پیش رود.

فرزند خود را در موقعیت‌ها و فرصت‌های گوناگون قرار دهید و ذهن او را باز بگذارید تا بتواند علاقه‌ی خود را به درستی تشخیص دهد و به دنبال آن برود تا به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کند.

وارد دنیای فرزندان خود شوید

استعدادیابی کودکان با وارد شدن به دنیای انها
استعدادیابی کودکان با وارد شدن به دنیای انها

بسیاری از والدین هستند که از صحبت کردن بیش از اندازه‌ی فرزند خود کلافه می‌شوند و گاهی ممکن است اصلا گوش ندهند اما آن‌ها یکی از بهترین فرصت‌ها را برای کشف علایق فرزند خود از دست می‌دهند.

فرزندان همیشه در مورد علاقه‌ها و مطالبی که برای آن‌ها جالب است و می‌تواند آن‌ها را هیجان زده کند صحبت می‌کنند پس فقط کافی است تا کمی حوصله به خرج دهید و در صورتی که موضوع برای شما اصلا خوشایند نیست به آن‌ها گوش دهید تا چیزهای بسیاری از فرزند خود بفهمید.

استعداد و اشتیاق فرزندانتان را تشویق کنید

والدینی وجود دارند که وقتی از استعداد فرزند خود آگاه می‌شوند از جانب خود تشخیص می‌دهند که آینده‌ی روشنی در این راه نخواهد داشت و به همین دلیل به کودک خود اجازه نمی‌دهند به دنبال پرورش استعداد و رویای خود برود. شما به استعدادیابی کودکان خود رسیده‌اید و سوختن این مسئله یعنی بازی با آینده فرزندان خود.

حتی اگر مطمئن هستید که فرزند شما استعداد کافی برای آن رویا ندارد، فرصت دنبال کردن آن را به کودک خود بدهید و مطمئن باشید که در نقطه‌ای خود کودک به این ماجرا پی خواهد برد که ممکن نیست این هدف محقق شود پس به دنبال استعداد واقعی خود می‌رود.

ایجاد تعهد در کودک

ایجاد تعهد برای استعدادیابی کودکان
ایجاد تعهد برای استعدادیابی کودکان

برخی از کودکان ممکن است مدتی را به فعالیت مورد علاقه‌ی خود مشغول شوند ولی در میان راه متوجه شوند که علاقه‌ی کافی به آن فعالیت ندارند و تصمیم به رها کردن می‌گیرند. شما نباید از این موضوع بترسید و نگران باشید زیرا کودکان باید در سن کم فعالیت‌های مختلف را تجربه کنند.

حتی اگر فرزند شما در فعالیتی که قصد رها کردن آن را دارد بسیار درخشان باشد هم نباید او را تحت فشار قرار دهید و به فرزند خود اطمینان کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که کودک شما به عادت فعالیتی را آغاز نکند که بخواهد در مدت کوتاهی آن را رها کند. باید به فرزندان یاد بدهیم که وقتی شروع به انجام فعالیتی می‌کند باید نسبت به آن تعهد داشته باشد و سرمایه‌ای را هدر ندهد.

هر کودک باید رهبر خود باشد

به کودک خود حق انتخاب دهید تا رشته و فعالیت مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کند و شما در کنار فرزندتان به عنوان راهنما و حامی قرار بگیرید و طبق شنیده‌ها و دیده‌های خود از فرزند خود پیشنهادهایی را جهت کمک در انتخاب صحیح به او بدهید.

فراموش نکنید که هر کودکی استعدادهای خاص و منحصر به فرد خود را دارد و اگر کودکی نتواند به دنبال رویا و هدف خود بروند قطعا نمی‌تواند در زندگی فرد شاد و خوشحالی باشد، پس کودک‌های خود را حمایت کنید و در راه رسیدن به اهداف و استعدادیابی، آن‌ها را تنها نگذارید.

اجازه‌ی خطا کردن به کودک خود را بدهید

قطعا هیچ انسانی کامل نیست و نمی‌تواند بدون داشتن خطایی کاری را به سرانجام برساند. این در مورد کودکان هم صدق می کند.آن‌ها حتی با اشتباه کردن پیشرفت خواهند کرد و در آینده بهتر خواهند شد.

اگر در برابر خطا و اشتباه کودکان خود واکنش منفی نشان دهید، ممکن است دیگر هیچ‌گاه برای کشف علاقه و استعدادیابی کودکان خود ریسک نکنند.

ذهن کودک خود را برای استعدادیابی کودکان محدود نکنید

برخی از والدین به کودکان خود برچسب می‌زنند و همین امر سبب می‌شود تا کودک محدود شود و ذهن او به دنبال چیز دیگری نرود پس به کودک خود از همان ابتدا لقب مهندس، دکتر و… را ندهید و اجازه دهید به دلخواه خود تصمیم‌گیری کند.

اجازه‌ی کنجکاوی و رویاپردازی بدهید

نقش کنجکاوی و رویاپردازی در استعدادیابی کودکان
نقش کنجکاوی و رویاپردازی در استعدادیابی کودکان

کودکان بسیار کنجکاو هستند و دوست دارند از مسائلی که در اطراف آن‌ها رخ می‌دهد آگاه شوند و یا از نحوه‌ی عملکرد اسباب‌بازی‌های خود بدانند، این موضوع بسیار خوشحال کننده‌ای است زیرا کودک شما می‌تواند هرچه سریع‌تر به علاقه‌ی خود پی ببرد.

همچنین فرزند شما با رویاپردازی می‌تواند اهدافی را در ذهن خود برای  آینده‌ی خود مشخص کند و خودش را در جایگاهی که دوست دارد بیابد.

دستاوردهای کودک خود را جدی بگیرید

کودکان از همان ابتدا به دنبال خلق کردن هستند فرقی هم ندارد که خلق یک نقاشی باشد یا خلق یک اسباب‌بازی ساده، مطلب مهمی که باید والدین به آن توجه کنند این است که این ابداعات و سازه‌های فرزند خود را شوخی نگیرند و به سادگی از کنار آن‌ها نگذرند.

شما با توجه به ابداعات و ساخته‌های کودکان تا حدودی می‌توانید به علایق او پی ببرید و او را به آن سمت هدایت کنید و با تشویق باعث محقق شدن رویای فرزند خود شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *