استعدادیابی کودکان در سنین پایین چه نقشی در آینده آن‌ها خواهد داشت؟

استعدادیابی کودکان

در گذشته مسئله استعدادیابی کودکان در مدارس با روش‌های بسیار معمولی انجام می‌شد که همین امر موجب درست شناخته نشدن استعداد کودکان و زدن برچسب‌هایی مانند باهوش و کم‌هوش به آن‌ها بود که می‌توانست خسارت‌های جبران ناپذیری را به وجود آورد. امروزه استعدادیابی کودکان به صورت اصولی انجام می‌شود تا هر کودک استعداد خود را شناخته و در جهت پرورش آن به او کمک شود. استعدادیابی می‌تواند سرمایه‌گذاری بلند مدتی برای فرزند شما باشد تا در زندگی خود به موفقیت دست پیدا کند، پس این موضوع را حتما جدی بگیرید.

استعدادیابی کودکان به چه معنا است؟

شاید برای شما نیز این سوال پیش آید که استعدادیابی یعنی چه؟ به طور کل می‌توان استعدادیابی را کشف توانایی‌های بالقوه فرد که به صورت ذاتی در او وجود دارد دانست. استعدادیابی به شکوفایی این استعدادها کمک بسیاری خواهد کرد و به کمک شناختن این استعدادها، شما قادر به پرورش آن‌ها در کودک خود خواهید بود تا روند رشد خوبی را طی کرده و در آینده نیز به موفقیت‌های بسیاری در هر زمینه‌ای برسد.

استعدادیابی کودکان بهتر است در چه دوره‌ای انجام شود؟

سن استعدادیابی کودکان بین ۳ تا ۶ سال است که این زمان را می‌توان ایده‌آل‌ترین دوره از زندگی برای شناختن استعدادها دانست. درست است که در این سنین کودک موارد خاصی مانند نقاشی کردن را نیاموخته ولی هوش برتر او در همان سنین می‌تواند استعدادش را نمایان کند زیرا هوش برتر فرد در سنین بالاتر نیز همان خواهد بود ؛پس اگر فرد در سنین پایین به استعداد خود دست یابد، در آینده در مسیر درست قرار خواهد گرفت.

نحوه استعدادیابی کودکان

هوش ۸ گانه در کودکان چیست؟

هر کودکی با ۸ هوش به دنیا می‌آید که هوش برتر او یکی از آن‌ها خواهد بود؛ یعنی استعداد کودک در یکی از این هوش‌ها قرار می‌گیرد ولی به این معنی نیست که کودک در باقی موارد خوب نخواهد بود و یا نمی‌تواند دارای چندین هوش باشد. به طور مثال نویسندگان بسیاری در دنیا وجود دارند ولی آن‌هایی که شما را با کارهایشان حیرت‌زده می‌کنند، همه این نویسندگان نیستند.

این دقیقا همان هوش برتر است که این نویسندگان معروف دارند و استعداد آن‌ها در نویسندگی خلاصه می‌شود. باقی نویسنده‌ها نیز با اینکه کارهای خوبی ارائه می‌دهند ولی ممکن است استعداد اصلی آن‌ها در چیز دیگری بوده باشد. در این جا است که می‌توانید اهمیت استعدادیابی کودکان را به طور کامل متوجه شوید. البته باید به این امر نیز توجه داشته باشید که علاقه کودک نیز در این مورد اهمیت بسیاری دارد و والدین باید با توجه به علاقه‌ای که او دارد در زمینه پرورش استعدادهایش به او کمک کنند.

از دیگر مواردی که در رابطه با اهمیت استعدادیابی کودکان می‌توان به آن اشاره کرد، اعتماد به نفسی است که او در آینده پیدا خواهد کرد. این که کودک در زمان بزرگسالی در زمینه‌ای کار کند که عالی‌ترین عملکرد را از خود نشان دهد، حس غرور و عذت نفس بالایی به او می‌دهد. به همین جهت لازم است والدین به دنبال استعداد و علاقه فرزند خود باشند و هر آن‌چه که خود به آن علاقه دارند را به فرزندانشان تحمیل نکنند. با توجه به دلایلی که ذکر شد می‌توانید اهمیت شناختن هوش برتر کودک را بفهمید. در ادامه این ۸ هوش گفته شده را با جزئیات بیشتر توضیح داده‌ایم تا کمکی برای شما در جهت شناختن استعداد کودکتان باشد.

۱٫ هوش کلامی

در این زمینه کودکانی قرار می‌گیرند که مهارت بسیار زیادی در زمینه‌های کلامی و زبانی دارند. به طور مثال افرادی که علاقه به خواندن، نوشتن و داستان‌سرایی دارند دارای هوش کلامی هستند. رشته‌هایی مانند خبرنگاری، جامعه‌شناسی، روانشناسی، نویسندگی، گویندگی و … برای این کودکان مناسب است.

۲٫ هوش منطقی و ریاضی

کودکانی که مهارت بالایی در زمینه‌های منطق و ریاضیات دارند در این دسته قرار می‌گیرند. رشته‌هایی مانند آمار، حسابداری، انواع مهندسی‌ها، فلسفه و … برای این کودکان مناسب خواهد بود. خوب است بدانید که حافظه این کودکان عددی است پس استفاده از نشانه‌گذاری‌های عددی در درس‌ها به آن‌ها کمک بسیاری خواهد کرد.

۳٫ هوش فضایی و مکانی

برای شناختن کودکانی که در این دسته قرار می‌گیرند می‌توانید به چگونگی حفظ موقعیت مکانی آن‌ها و دیدن تصاویر توجه کنید. این کودکان به دلیل تخیل خوبی که دارند در زمینه‌هایی چون طراحی و نقاشی، گرافیک، ساخت ویدئو و فیلم، معماری و … موفق شوند.

۴٫ هوش حرکتی و جنبشی

کودکانی که مهارت بسیاری در زمینه حرکت و جنبش دارند در این دسته قرار می‌گیرند. نشانه این افراد علاقه به دوییدن و پریدن و انواع ورزش‌ها خواهد بود. این کودکان می‌توانند در زمینه‌هایی چون انواع ورزش‌ها، نمایش، سفالگری و موارد علمی موفق شوند.

۵٫ هوش موسیقی

هوش موسیقی در استعدادیابی کودکان

همان طور که از نام این هوش پیدا است، این کودکان علاقه بسیاری به موسیقی و شعرهای ریتمیک دارند و به راحتی می‌توانند شعرها را به حافظه بسپارند. بهترین روشی که این کودکان می‌توانند درس‌های خود را فرا بگیرند، استفاده از خواندن مطالب با آهنگ خواهد بود.

۶٫ هوش طبیعت‌گرایی

این کودکان علاقه بسیاری به محیط زیست دارند از این رو گشت و گذار در طبیعت و سر زدن به باغ وحش می‌تواند بهترین سرگرمی برای آن‌ها باشد. چنین کودکانی در زمینه‌هایی چون محیط‌بانی، مهندسی کشاورزی، گلخانه‌داری، پرورش حیوانات و … موفق خواهند شد.

۷٫ هوش درون فردی

این کودکان دارای خودشناسی خوبی هستند و بیشتر به احساسات خود توجه می‌کنند. آن‌ها به آینده خود اهمیت بسیاری می‌دهند و برایشان تخیل‌های بسیاری دارند. کودکانی که دارای هوش درون فردی هستند، در رشته‌هایی چون درمانگری، فلسفه، برنامه‌ریزی و … موفق خواهند شد.

۸٫ هوش برون فردی

کودکانی که علاقه به صحبت با دیگران دارند و در کارهای گروهی بسیاری شرکت می‌کنند، در این دسته قرار می‌گیرند. اگر کودکی با این استعداد دارید خوب است بدانید که در آینده می‌تواند در زمینه‌های متعددی از دیگر هوش‌ها مانند جامعه‌شناسی، مدیریت، رونشناسی، معلمی و مدیریت گروه‌ها موفق شود.

سخن پایانی

در این مطلب به بیان استعدادیابی کودکان و اهمیت آن پرداختیم. ولی این موارد برای آنکه فرزند شما استعداد خود را بشناسد به طور قطع کافی نخواهند بود. شناختن استعداد و پس از آن تلاش برای پرورش آن از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا خود استعداد به تنهایی نمی‌تواند عامل موفقیت فرد باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *