برای استعدادیابی خوانندگی چه مواردی لازم است؟

برای استعدادیابی خوانندگی چه مواردی لازم است؟

استعدادیابی خوانندگی یکی از مسائلی است که شاید در کشور ما آنچنان که باید و شاید به آن پرداخته نشده‌است. شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه می‌توان تشخیص داد کسی از استعداد خوانندگی برخوردار است یا خیر؟ همه ما به موسیقی علاقه داریم و در طول زندگی‌مان حداقل چندبار با آهنگی همخوانی کرده‌ایم. هرکدام از ما ممکن است در دلمان آرزو کرده‌باشیم ای‌کاش خواننده بودیم. آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید استعداد خوانندگی دارید یا خیر؟ با این مقاله همراه باشید.

استعدادیابی خوانندگی

استعدادیابی خوانندگی

استعدادیابی در همه رشته‌های هنری و علمی امری قابل بحث و قابل اندازه‌گیری است. البته این اندازه‌گیری هیچ‌گاه به صورت صد‍‌در‌صد نیست. دربعضی پروسه‌های استعدادیابی مفهوم کمی پیچیده‌تر خواهد شد. تعریف استعداد در خوانندگی و موسیقی امری پیچیده است. برای مثال استعدادیابی خوانندگی در یک فرد به چه معنا است؟ آیا او صدای خوبی دارد؟ صدای خوب به چه صدایی گفته می‌شود؟ آیا توانایی او برای استفاده از اکتاو در صدایش بالا است؟ آیا تحریر‌های مناسبی دارد؟ یا این مسائل اکتسابی است؟

در این زمینه به صورت علمی نیز تحقیقات کاربردی بسیاری صورت گرفته‌است. این تحقیقات منجر به ساخت مدل‌های تحقیقاتی بسیاری شده‌است که برای تعیین سطح استعداد در یک شخص از آن استفاده می‌شود. در زمینه استعدادیابی خوانندگی نیز بنیاد جانسون اوکانر پس از آزمایش و تحقیقات بسیار در سال ۱۹۱۹ برای استعداد موسیقیایی قابل بررسی در دو بخش موسیقی و صدا فاکتورهایی را منتشر کرد که خود زیر مجموعه بخش شنوایی بوده‌است.

مدل استعدادیابی جانسون اوکانر

در این مدل استعدادیابی سه استعداد مختلف شناسایی شده، که با تفکیک آن می‌توان به استعدادیابی خوانندگی در فرد پرداخت. این سه استعداد به ترتیب تحت عنوان زیر شناخته می‌شود:

  • حافظه تن صدا
  • توان تفکیک فرکانس
  • حافظه ریتم

تن صدا

این حافظه یکی از مهم‌ترین حافظه‌ها در استعدادیابی خوانندگی است. کاربرد اصلی آن مربوط به استعداد درک و بازآفرینی یک ملودی از حافظه است. اگر بتوانیم سیر کلی روند یک ملودی را در ذهنمان مرور کنیم، این استعداد را داریم. مهم این است که در این مرحله ملودی که در ذهنمان می‌شنویم یک روند خطی را طی نکند.

اگر بتوانیم ملودی را شبیه‌سازی کنیم نیز به این معنا است که از استعداد تن صدا برخوردار هستیم که ما را در استعدادیابی خوانندگی یک گام به جلو می‌برد. استفاده از این استعداد تنها مختص این زمینه نیست، کسانی که قادر به تقلید صدای پرندگان و انسان‌ها نیز باشند، در حال استفاده از همین استعداد خود هستند. بنابراین اگر پس از شنیدن یک آهنگ قادر خواهید بود در مدت کوتاهی ملودی آن را به خاطر بسپارید در این زمینه استعداد دارید.

تفکیک فرکانس

استعدادیابی خوانندگی | تفکیک فرکانس

فرکانس نقش بسیار مهمی در دنیای ما ایفا می‌کند. بدون فرکانس‌های متفاوت اطراف ما شاید درک بعضی از نشانه‌های دنیای بیرون برای ما ساده نباشد. کسانی که از توانایی تفکیک فرکانس برخوردار باشند، در مرحله استعدادیابی خوانندگی یک گام دیگر نیز به جلو برخواهند داشت. اگر هنگام آواز خواندن یک نفر متوجه خارج از نت خواندن کسی خواهید شد یا می‌توانید سازتان را خودتان با اتکا به گوشتان کوک کنید، در این زمینه استعداد دارید. مشخصا میزان استفاده از این حوزه و استعداد هرکسی در آن متفاوت است. حتی در کسانی که به صورت حرفه‌ای در زمینه موسیقی فعالیت دارند.

ریتم

ریتم همان چیزی است که معمولا با ملودی اشتباه گرفته می‌شود. ریتم نام دیگر ضرباهنگ است و به نظر می‌رسد با استفاده از این کلمه درک آن آسان‌تر شود.ریتم به صورت مستقیم با زمان سروکار دارد. می‌توانید دقیقا مشابه کسی که روی میز ضرب گرفته، ضرب بگیرید؟ در ورزش‌های گروهی مانند ایروبیک یا رقص چگونه هستید؟ آیا می‌توانید خودتان را با زمانبندی انجام حرکات یکی کنید؟ اگر جواب شما بله است باید تبریک بگویم. افراد زیادی در انجام این مرحله مشکل دارند.

در اینجا منظور تقلید صرف نیست. تصور کنید از شما خواسته شود که یک موسیقی دو دقیقه‌ای را در پنج دقیقه بنوازید؟ حالا چه؟ ریتم به صورت یکسان روی تمام نیازهای زندگی ما مانند دویدن روی تردمیل یا رقص تاثیرگذار است. استعداد در این زمینه نیز نکته مهمی در استعدادیابی خوانندگی است.

گام بعدی: صدای خوب

تا به اینجا از استعدادهای ذاتی هرکس برای درک استعداد او در خوانندگی سخن گفتیم، اگرچه ممکن است این استعداد در افراد کم یا زیاد باشد، اما تا حدودی با تمرین و تکرار قابل تقویت است. بنابراین ضعف در یکی از این موارد به نشانه تکذیب کلی موضوع نیست. مسئله بعدی که شاید از خیلی افراد شنیده باشید، صدای خوب است. ممکن است در یک جمع دوستانه زیر آواز بزنید و همه صدای شما را تحسین کنند. این مسئله صرف نکته موفقیت شما نیست. بسیاری از پژوهشگران حوزه صدا عقیده دارند، صدای خوب در همه افراد وجود دارد. آنچه امروزه در خوانندگان مطرح و به اصطلاح خوش صدا می‌بینیم، زاده تمرین و تکرار است.

تکنیک‌های پرورش صدا و استفاده از تحریرهای مناسب و خلاقانه است که باعث می‌شود صدای یک فرد گوش‌نواز باشد. بنابراین قبل از هرچیز باید یک استاد آواز پیدا کنید تا تکنیک‌های استفاده از صدا را به شما آموزش دهد. زمانی که بتوانید از همه ابعاد صدای خود کمک بگیرید، می‌توان گفت صدای خوبی دارید یا نه.

استعدادیابی خوانندگی در ایران

استعدادیابی خوانندگی در ایران

امروزه در همه کشورهای دنیا، برنامه‌های متنوعی برای استعدادیابی خوانندگی وجود دارد. ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگرچه سازوکار این برنامه‌ها بسیار متفاوت است و اغلب با وجود شرایط سنی و دیگر معقوله‌های دست و پاگیر شاید جلو شکوفایی استعدادهای متفاوت را بگیرد. اما سازوکار اکثر این استعدادیابی‌ها به این صورت است که شما باید با پیش زمینه و آگاهی در آنان شرکت کنید، اگر توانایی صدای شما قابل قبول بود، برای ادامه راه به کمک شما خواهند آمد.

جمع‌بندی

اگر به خوانندگی علاقه دارید، دست به کار شوید. از تابستان خود استفاده کنید و به سراغ یک مرکز موسیقی بروید تا تحت نظر اساتید صدا، میزان استعداد شما اندازه‌گیری شود. از کنار علایق خود به سادگی عبور نکنید. فراموش نکنید استعداد خود را در موسیقی با فاکتورهایی که در بالا گفته شد، بسنجید. با یک جستجوی ساده در اینترنت تمریناتی برای ارتقای استعدادهای خود پیدا کنید. پس از اینکه مطمئن شدید در این زمینه خوب هستید، زیر نظر یک متخصص برای مسابقات استعدادیابی خوانندگی ویدئو بفرستید. فراموش نکنید برای موفقیت در این زمینه باید راه طولانی را طی کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *