همانطور که در مطلب اول قبلی گفته شد خودباوری نیازمند توجه به استراتژی هایی است؛ که پله پله می توانند اعتماد به نفس شما را افزایش دهند. همچنین اشاره شد که اعتماد به نفس و خودباوری با انجام یک کار غلط بسیار متفاوت است. سپس اشاره به توانایی های خود و اجازه دادن به برخورد با شکست مهم ترین کارهایی است که باید در ابتدای راه در نظر بگیرید. اکنون می خواهیم به بررسی مابقی استراتژی های خودباوری بپردازیم.

self_esteem.jpg

برای رسیدن به بالاترین حد خودباوری به خودتان اجازه دهید تا از اشتباهاتتان درس بگیرید.

وقتی که شکست می خورید، در واقع دارید سعی می‌کنید تا ریسک جدیدی را متحمل شوید. در نتیجه احتمالا به شکست خود توجه نمی‌کنید. اما به خاطر چیزی که به آن منجر می‌شود و چیزی که از تجربیات بدست می آورید باید، آن را احساس کنید.

افرادی که می‌خواهند خودباوری را انتخاب کنند؛ تا بر آنچه می‌توانند تمرکز کرده و از شکست‌ ها درس بیاموزند به جای چسبیدن به شکست، در یک ذهنیت اجتناب‌ناپذیر تمرکز می کنند. آنچه که این ذهنیت می‌گوید این است کهشاید افراد دیگری بتوانند در این کار موفق شوند، اما من خیر“. واقعیت این است که اگر شما از این شکست جان سالم به در ببرید، می‌توانید از آن چیزهای زیادی آموخته، و دفعه بعد در یک چالش یا یک فرصت بزرگتر دیگر بهتر عمل کنید. به نوعی به خودتان این حرکت را مدیون هستید.

در خودباوری شما مسئول پیش آمد اشتباهات نیستید. و اینکه چه چیزی نتیجه کار را مشخص می‌کند؟ مهم فردی است که به آن تبدیل می‌شوید تا به نوعی از جزئیات پیش آمده درس بگیرد. نه اینکه فقط به فکر سرزنش آن ها باشد. زیرا اشتباه کردن و شکست خوردن نشان دهنده این است که حرکت کرده اید تا خودباوری را افزایش دهید.

image.jpg

از گوش دادن به حرفهای مردمی که به ایجاد شک در شما کمک می کنند، اجتناب کنید.

بسیاری از افراد در اطرافتان وجود دارند که به ایجاد شک و دودلی در درون شما دامن می زنند. این افراد مصداق بارز کاهش اعتماد به نفس در یک فرد و همچنین افول خودباوری وی هستند. به طور قطع می توان گفت که افکار و احساسات مزاحم باعث بوجود آمدن این حس در شما خواهد شد. در نتیجه فرار از دست اینگونه آدم ها همیشه بهترین گزینه پیش رو به حساب می آید.

بسیاری از این افراد نه عموما به طور مستقیم اما ناخودآگاه در کاهش خودباوری و پایین آوردن سطح شخصی دیگر دامن می زنند. اگر در یک ذهنیت شکست خورده گیر افتاده باشند، سعی کنید از مکالماتی که به یاوه گوی منفی درباره پتانسیل خود و یا توانایی‌های شما منجر خواهد شد اجتناب کنید. در بعضی موارد، برای رسیدن به خودباوری باید به سادگی از این آدم‌ها دوری کنید.

هر نوع گفتگو در این حالت به یک مونولوگ منفی تبدیل می‌شود، و آن‌ها هر تعریف و تمجیدی که شما در این فرصت به دست می‌آورید؛ را از بین می برند. این فرصت را به آن‌ها ندهید. به جای نزدیکی با اینگونه افراد سعی کنید به کسانی نزدیک شوید که به هر بهانه ای اعتماد به نفس را درون شما نمی کشند و جسورانه گام برمی دارند. در نتیجه زمان بیشتری را، با افرادی که ایمان به خودشان مسری است، سپری کنید.

همیشه تا جای ممکن به خودتان اعتماد کنید.

حداکثر ترین اعتماد را به خودتان داشته باشید. منتظر کسی نباشد که مهره‌های زندگیتان را جمع کند و بگوید که شما بهترین کسی هستید که دیده است. به یاد داشته باشید که این شما هستید؛ که قهرمان زندگی خود هستید. شما نسبت به خودتان و نیز دیگران (به عنوان یکی از اعضای نژاد بشر)مسئولیت دارید. و دلیلی هم ندارد در مسیر خودباوری و اعتماد به خود به یاد گرفتن چیزهای جدید ادامه دهید.

به کاری که انجام داده‌اید فکر کنید، و به خودت اعتماد به نفس بیشتری تلقین کنید. شما می‌توانید بیشتر و بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید تصور کنید که به چیزی که همیشه بوده‌اید و چیزهایی که همیشه می‌دانی، محدود نیستید. به خودت یادآوری کنید، که مجبورید تا زمانی که زندگی می کنید، کاملا و تعمدا خودتان را باور داشته باشید. به نوعی می توان گفت که خودباوری یک از جمله مواردی است که در صورت نبود به خودتان بدهکارید.

self_esteem_words_image.jpg

نگرانی بی جا در مورد واقعبین بودن را رها کنید.

احتمالا شنیده‌اید که دیگران به شما، درباره پتانسیل افراد، در مورد اینکه آیا می‌توانید یک زندگی خوب با چیزهایی که دوست دارید بسازید یا خیر، و یا در مورد نحوه کار دنیا، و واقعگرایی توضیح داده اند. تنها افراد دیوانه فکر می‌کنند که می‌توانند روش کار دنیا را تغییر دهند، درست است؟ اما چه تعداد از مردم واقعا در پی افزایش محاصره شدن در تفکر و رفتار جدید هستند؟ در مقوله خودباوری لازم نیست هر چه زودتر این اتفاق بیفتد، یا اهمیت داشته باشد.

در خودباوری فقط تغییر دادن این که چگونه زندگی خود را تغذیه می‌کنید؛ کاری که با زمان آزاد تان انجام می‌دهید، کاری که برای دیگران انجام می‌دهید؛ و.. همگی می‌تواند به طور چشمگیری زندگی شما و اطرافیانتان را تغییر دهد. بنابراین، نگرانی در مورد آنچه دیگران به شما می‌گویند را متوقف کنید. به کار خود ادامه دهید تا ببینید این تغییر چه انقلابی درونتان ایجاد خواهد کرد.

چه کسی می‌داند مردم ۱۰۰ سال یا حتی ده سال آینده واقعیت را در نظر خواهند گرفت یا نه؟ مفهوم آنچه که واقع گرایانه است طی سال‌ها با فن‌آوری، با کشف علمی، و با ریسک‌پذیری کسانی که جرات مخالفت با هنجارها را دارند، تغییر کردهاست.

روی چیزهایی که واقعا میخواهید تمرکز کنید.

نکته بعدی ما را به مرحله بعدی می‌رساند: به چیزی که بیش از آنچه دیگران به شما می‌گویند تمرکز کنید؛ و آنچه را که یاد گرفته‌اید در واقع بخش گرایانه ماجرا در خودباوری است. بر روی زندگی خود و آن‌هایی که بهشان اهمیت می‌دهید، تمرکز کنید. در مورد این که این خودباوری چطور به واقعیت تبدیل میشود نگران نباشید.

فقط به خودتان اجازه داده و آن را تصور کنید. ببینید درست زمانی که این حس به واقعیت تبدیل می‌شود، چه احساسی خواهید داشت. تجربه کردن احساسات تازه و تمرکز بر روی آن ها می تواند بسیار خوشایند باشد. و این موضوع تنها به لطف خودباوری ممکن خواهد شد.

منبع:

https://liveboldandbloom.com/02/self-confidence/how-to-believe-in-yourself

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *