خودباوری و ایمان پیدا کردن به خود مفاهیمی هستند؛ که نقش موثری را در زندگی شما ایفا می کنند. شما برای پیمودن موفقیت بیش از آن که به خود ایمان داشته باشید؛ بیش از آن که خود را تعریف کنید، باید اندیشه‌ های مثبت و یا ادا کردن آن ها را، تا زمانی که بتوانید فکرش را کنید، بیابید. البته تواضع صحیح ( آن فضیلتی که باعث می‌شود مردم عاقل‌تر و دوست‌داشتنی‌تر شوند و هیچ ارتباطی با تواضع کاذب و اعتماد به نفس ندارد ) نیازمند درجه سالم و مشخصی از اعتماد به نفس و خودباوری است.

خودباوری توانایی لازم برای انجام آنچه که نیاز دارید، می باشد. آن زمانی که یاد می‌گیرید چطور به خودتان ایمان داشته باشید؛ دقیقا فرآیند تبدیل شدن به فردی که متولد شده‌اید را آغاز می کنید.

3d4ece1d8dd40e72b472b6d9a0b573a9_royalty-free-pushing-rock-uphill-clip-art-vector-images-_612-433.jpeg

خودباوری دقیقا چه معنایی دارد؟

بیایید با نکته ای شروع کنیم که این موضوع را  نقض می کند. اگر بگویید کهمن به خودم اعتقاد دارم، بدین معنا نیست که هرکاری را که دوست دارید انجام می دهید. شرکت در یک آزمون بزرگ بسیار خوب است اما پیروز شدن یا پیروز نشدن بستگی به میزان تلاشی دارد که انجام می دهید.

شاید بسیاری از راه هایی که انتخاب می کنیم لزوما برای ما ساخته نشده باشد. در نتیجه عدم موفقیت در آنها نباید باعث شود که خود باوری را کنار بگذاریم و احساس کنیم که هیچگونه کاری از ما بر نمی آید. به همین سبب نمی توان نتیجه گرفت که چون رویایی به حقیقت مبدل نشد؛ ادامه ی زندگی نیز باید بدون در نظر گرفتن هیچ هدف خاص دیگری پیش رود. گاهی بسیاری از رویا ها نباید به واقعیت برسند. زیرا ممکن است در موقعیتی دیگر موفق تر از آنچه که هستیم باشیم.

با این حال شما باید سعی کنید تا به فردی که می‌خواهید باشید تبدیل شوید. و به شیوه‌ای که برای چالش های پیش رویتان آماده می شوید، به ارزش متعهد بودن کمک کنید. و با اعتقاد به حقیقت، اینکه کی و چی هستید آغاز می شود.

بهترین استراتژی های لازم برای رسیدن به خودباوری

این استراتژی های رسیدن به خودباوری کمک می کنند؛ تا بتوانید خودتان را بهتر بشناسید و به نوعی هر گونه اعتماد به نفس کاذب یا عدم وجود اعتماد به نفس را در خود ریشه یابی کنید.

Have-a-Belief-in-Reincarnation-Step-6-Version-2.jpg

موفقیتهای خود را به خاطر آورید.

لیستی از تمام موفقیت‌های موجود در زندگی‌تان ایجاد کنید تا بتوانید به خود افتخار کنید. از جمله چیزهای کوچک. لزومی ندارد تا این لیست شامل جزئیات بزرگ باشد. فهرست شما برای یافتن خودباوری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 من یک کتاب نوشتم.
 من یکماه است که شکر را ترک کرده ام.
 یک هفته است که دوش آب سرد می گیرم
 ماشین پدرم را تعمیر کردم
 یک نقاشی فوق العاده کشیدم
 بجای مصرف بیشتر کافئین از لبنیات استفاده می کنم.

سعی کنید هر چیزی که فکر می‌کنید باعث میشود به خودتان افتخار کنید، نوشته و در صورت وجود بعدا به لیست اضافه کنید. این لیست را حداقل تا زمانی که به خودباوری نرسیده اید جلوی چشمتان قرار دهید. سعی کنید آن را جایی بگذارید که هر روز جلوی چشمتان باشد. تا به نوعی در کنار افزایش اعتماد به نفس، افزودن جزئیات به آن را فراموش نکنید.

شک و تردید را تا جای ممکن از خود دور سازید

شک یک واکنش طبیعی مانند ترس و شادی است. برای مقابله با آن در زمینه خودباوری، سعی نکنید طوری شکستش دهید که انگار دشمن شماست. درست مثل ترس، شک و تردید می‌تواند زندگی تان را نجات دهد. درست برای زمان هایی که در خطر باشید، همیشه این حس به کمکتان خواهد آمد.

برخی از شک ها طبیعی هستند. مثلا:

 شک به هنگام عبور از خیابان شلوغ
 شک به عنوان استفاده از غذای شخصی ناشناس، که احتمالا او را در پارک ملاقات کرده اید. و کمتر از 2 دقیقه است که او را می شناسید.

guide-resolutions-slide-2XJO-jumbo.jpg

خودباوری هم ربطی به شک و تردید ندارد. آنچه در شک و تردید مشترک است، یک اصل اساسی و کلی در زندگی است. در حقیقت علمی است که ما در مورد قدرت و دوام زندگی انسان یاد گرفته‌ایم. اما درست جایی که شما با خودتان و احساسات درونی‌تان دچار مشکل می شوید؛ زمانی است که مبتنی بر فرضیات غلط، و یا محدود کردن باورهایی است که هیچ پایه و اساس ندارند، پیش می روید. این فرضیات و باورها به شما کمک می‌کنند؛ از چالش‌های جدیدی که با احتمال شکست مواجه هستند دوری کنید. این ترس ها عمدتا باعث جلوگیری از نشان دادن توانایی های شما در زندگی می شوند و به نوعی مسیر خودباوری را کند خواهند کرد.

همچنین شما نمی‌توانید به خودتان ایمان داشته باشید؛ و بر روی این فرضیات تمرکز کنید، که دیگران درباره دنیا و جایگاه شما چه فکری می کنند؟ پس با همراهی شک و تردید سعی کنید به چند سوال زیر پاسخ دهید:

· آیا این واقعا در مورد من صدق می کند؟ آیا انسانی مردد هستم؟
· یا شاید فقط به این خاطر که شخص دیگری این را گفته‌ است (در مورد من)؟
· آیا هیچ دلیل اصلی در عدم خودباوری من، برای باور داشتن به آن وجود دارد (و فرضیاتی که به عنوان واقعیت تغییر یافته‌اند)؟
· و من چه کاری می‌توانم انجام دهم که این عقیده را تغییر بدهم؟

GettyImages-478012010-e1501615992221-800x453.jpg

به خودتان اجازه دهید که شکست را تجربه کند.

در مبحث خودباوری شک و تردید اساسا در مورد ترس از شکست است. و هنگامی که اعتماد به نفس خود را تمرین می‌کنید و به هر حال به جلو پیش می روید، همان طور که شجاعت کسب  می کنید، بیشتر در مقابله با ترس های رنگارنگ قدم بر می‌دارید. موفق‌ترین اشخاص، بیش از آنچه اغلب مردم تلاش می‌کنند، شکست خورده‌اند. خیلی از شکست ها بی ضرر بوده و تعداد قلیلی از آنان نیز منجر به پیش آمد بدترین شرایط خواهند شد.

در هنگام کسب تجربه های جدید باید امکان پیش آمد شکست را نیز در نظر گرفت. این موضوع یکی از بخش های مهم خودباوری محسوب می شود. به خودتان اجازه دهید که در این تلاش شکست بخورید تا به نوعی چیزهای ارزشمند تری بدست آورید. این موضوع از جمله مواردی است که دیر یا زود باید در حین انجام خیلی از کارها یاد بگیرید.

منبع:

https://liveboldandbloom.com/02/self-confidence/how-to-believe-in-yourself

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *