اخلاق در مذاکره | با اصول اخلاق در مذاکره آشنا شوید!

اخلاق در مذاکره

مذاکره اصل غیر قابل انکار در میزان فروش و سوددهی است. از این رو همه‌ی افراد برای بالا بردن فروش خود نیاز به یادگیری روش‌های درست مذاکره را دارند. یکی از مهم‌ترین این روش‌ها به کارگیری اخلاق است. بنابراین اخلاق در مذاکره از مهم‌ترین ارکان یک مذاکره موفق است که بدون آن یک فروش خوب هرگز میسر نخواهد شد. با ما در این مقاله همراه باشید تا با اصول اخلاق در مذاکره آشنا شوید.

مذاکره چیست؟

مذاکره به معنای صحبت کردن بر سر یک موضوع خاص برای قانع کردن طرف مقابل در راستای نظرات شما است. در واقع در مذاکره افراد ایده‌های خود را برای تغییر شکل کلی روابطشان مطرح می‌کنند. مذاکره فقط مخصوص افرادی نیست که قصد خرید یا فروش کالا یا خدمات خود را دارند. بلکه در همه‌ی امور زندگی ما جریان دارد.

برای مثال هر زمان که قصد داریم همسرمان را مجاب کنیم تا برای ما شام حاضر کند، در حال مذاکره هستیم. برای دستیابی به موفقیت بیشتر در مذاکره نیاز به استفاده از یک سری استرارتژی‌های از پیش تعیین شده داریم. در یک مذاکره موفق هر دو طرف مذاکره باید حس کنند که منافع و ایده‌هایشان جدی گرفته می‌شود.

اصول اخلاق در مذاکره چیست؟

همانطور که می‌دانید اخلاق در همه جوانب زندگی ما تاثیرگذار است و بدون در نظر گرفتن آن از جایگاه انسانی خود پایین خواهیم آمد. اخلاق در هر جامعه وابسته به ارزش‌ها و فرهنگ آن جامعه است. بنابراین اخلاق در مذاکره نقش بسیار پررنگی دارد. اخلاق در مذاکره مجموعه قوانین، ارزش‌ها و هدف‌هایی است که اعضای یک تیم به آن پایبند هستند و در روابط خود با دیگران به کار می‌گیرند. اساس اصلی این کار صداقت و انصاف است و اعتماد و اعتبار برای شخص مذاکره کننده تنها از این دو طریق حاصل خواهد شد.

اگر مذاکره کننده سابقه خوشنامی در مورد مذاکره نداشته باشد طرف مقابل نه تنها برای حرف‌های او اعتباری قائل نخواهد نمی‌شود، بلکه اشتیاقی نیز برای مذاکره با وی نخواهد داشت. به این ترتیب به کمک اصول اخلاقی مانند صداقت و انصاف موفقیت در مذاکره حاصل خواهد شد.

صداقت

اصول اخلاق در مذاکره

صداقت قطعا مهم‌ترین اصل اخلاق است. اگر شخص مقابل ما در جریان مذاکره به این نتیجه برسد که ما صادق نیستیم، مسلما روی نتیجه کار تاثیر منفی خواهد گذاشت. اگر اشتباهی در گفتار ما به وجود آمد که ممکن بود به عنوان دروغ در مذاکره در نظر گرفته شود، باید سریعا اصلاح شود. علاوه بر این باید سریعا موضوع اشتباه و مواضع خود را با شخص مقابل در جریان بگذاریم. ایجاد بی‌اعتمادی در مذاکره برابر با شکست در مذاکره است.

متعهد بودن

تعهد نیز جز مهم‌ترین ارکان اخلاق در مذاکره است. دادن وعده‌های رنگارنگ و دروغین برای شروع کار بسیار آسان است. اما نکته اصلی زمانی است که نوبت به عمل برسد. گاهی ممکن است در جریان مذاکره به این نتیجه برسیم که باید تحت هر شرایطی فرد مقابل را مجاب کنیم و ممکن است در وهله اول موفقیت همه چیز باشد. اما بدانید نباید قول‌هایی بدهید که نتوانید انجام دهید. اگر اشتباها وعده‌ای دادید که قادر به انجام آن نبودید با فرد مقابل در میان بگذارید و فراموش نکنید عمل به وعده مهم‌ترین نقش را در جلب اعتماد طرف مقابل دارد.

گزینه‌های جایگزین

همیشه ممکن است برنامه‌ریزی‌های ما آنطور که علاقه داریم پیش نرود. برای چنین مواقعی نیاز به یک برنامه جایگزین داریم. گزینه‌های جایگزین نیز باید بر اساس اصول اخلاق باشند و به اطلاع شخص مقابل برسد. همانطور که ما باید در مذاکره اصول اخلاق را رعایت کنیم، شخص مقابل نیز موظف به رعایت این اصول است. ممکن است همیشه افرادی باشند که قصد انجام امور غیر اخلاقی در مذاکره را داشته باشند اما فراموش نکنیم که ما باید به اخلاق پایبند باشیم. تنها در این صورت است که یک مذاکره موفق صورت می‌گیرد.

قدرت نه گفتن داشته باشید

ممکن است در طول مذاکره با شرایطی رو به رو شویم که لازم باشد به آن‌ها جواب منفی دهیم. اما گاهی افراد از انجام این کار سر باز می‌زنند چون از نظر آنان این مسئله موجب کدورت خواهد شد.نه گفتن خیلی بهتر از دادن وعده‌های دروغ و عدم پایبندی به حرف است. حتی اگر طرف مقابل نیز صادق نبود شما باید حتما صداقت را رعایت کنید.

مخفی کاری خلاف قوانین است

درست است که باید برای مذاکره یک برنامه از پیش تعیین شده داشته باشید و حرف‌هایی را به مخاطب عرضه کنید که او را جذب کند. اما این مسئله به معنای دروغ گفتن و یا غیر واقعی جلوه دادن مسائل نیست. علاوه بر صداقت باید همیشه در مذاکره تمامی وجوه مورد مذاکره به صورت سریع و روشن عنوان گردند. پنهان کاری برخی از مسائل برای رسیدن به هدف خود، بر خلاف اصول اخلاقی است.

ادب و احترام

ادب و احترام یکی دیگر از شرایط اخلاق در مذاکره است. چه طرف مقابل شما مذاکره را به نفع خود تمام کند و چه از آن خارج شود شما باید احترام او را حفظ کنید. حتی اگر مذاکره به نتیجه نرسید باید مانند زمان موفقیت با احترام و ادب با شخص مورد نظر برخورد کنید.

سخن آخر

اصول اخلاق در مذاکره چیست

علاوه بر اصول اصلی مذاکره، برای موفقیت باید اخلاق در مذاکره را نیز رعایت کنیم. اخلاق جز جدایی‌ناپذیر یک مذاکره‌ است که علاوه بر به وجود آوردن احساس مثبت در طرف مقابل، در موفقیت شما نیز تاثیر خواهد شد. افراد به کسانی که به اصول اخلاقی پایبند هستند سریع‌تر اعتماد می‌کنند. اصول اخلاقی بالا را به دقت مطالعه کنید و سعی کنید آن را در روند مذاکره به کار ببرید. فراموش نکنید مهم ترین اصل صداقت است.

سعی نکنید با بزرگ نمایی به موفقیت برسید. به یاد داشته باشید مجبور نیستید با افرادی که به اصول اخلاقی پایبند نیستند مذاکره کنید و می‌توانید سریعا مذاکره با این افراد را ترک کنید. همیشه الویت‌های خود را مشخص کنید زیرا اگر برای خود قوانین درستی داشته باشید افراد با نام نیک از شما یاد خواهند کرد و همین امر خودش موجب موفقیت شما خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *