آیا مذاکره با مناظره تفاوت دارد؟

مذاکره و مناظره به خاطر شباهت آهنگی و البته برخی ویژگی ها در خیلی مواقع با هم اشتباه گرفته می شوند. برخی افراد فکر می کنند این دو یکی بوده و برخی دیگر هم گمان می کنند، مناظره نوعی از مذاکره است که در آن شکل گفتگو برد- باخت می شود و آن را مذاکره رقابتی می دانند. در هر دو حالت برداشت از این دو واژه اشتباه است چون کاملا با هم متفاوت هستند. در دانش مذاکره و گفتگو این دو مدل کاملا با هم تفاوت داشته و به خاطر همین تفاوت ها است که نمی توانید از مدل های ذهنی مشترک و ابزارهای ارتباطی یکسان برای هر دو استفاده کنید. در ادامه ما به برخی از تفاوت های مناظره و مذاکره اشاره می کنیم.

C:\Documents and Settings\SERVER\Desktop\عکس\4.jpg

.

.

.

.

.

.

.

موضع اولیه اولین تفاوت مذاکره و مناظره است

در مذاکره افراد قبل از اینکه وارد گفتگو شوند، می دانند باید موضع خاصی داشته باشند و در طول این بحث هم قطعا می دانند باید تا حدودی از این موضع کوتاه بیاند تا بتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند. مثلا وقتی برای خرید کالای یک کارخانه وارد مذاکره می شوید هر دو می دانید که برای تحقق هدف نمی توانید سفت و سخت پای موضع اولیه که همان قیمت است، بیاستید. فروشنده می داند اگر تخفیف ندهد، جنسش فروخته نشده و خریدار هم می داند نمی تواند همان تخفیف و قیمتی که مد نظر دارد را تحمیل کند یا اینکه وقتی زن و شوهری به قصد طلاق به دادگاه می روند هر دو می دانند باید در جاهایی از مواضع خود کوتاه بیایند. در مقابل در مناظره هر دو طرف با هدف اثبات موضع خود وارد گفتگو شده و می دانند نباید هیچ انعطافی داشته باشند و هر گونه انعطاف نشانه شکست و باخت است.

در مذاکره نتیجه معلوم نیست

یکی دیگر از تفاوت های مناظره و مذاکره در نتیجه است به طوری که در مذاکره طرفین ممکن است، ندانند دقیقا در انتهای جلسه نتیجه چه خواهد شد و تمام تلاش خود را می کنند تا به نتیجه مطلوب برسند اما در مناظره هر دو طرف می دانند نتیجه مطلوب چیست و فقط برای دستیابی به همان نتیجه تلاش خواهند کرد.

C:\Documents and Settings\SERVER\Desktop\عکس\5.jpg

.

.

مناظره شروع و پایان مشخص دارد

یک تفاوت مهم دیگر بین مناظره و مذاکره در شروع و پایان جلسه است. در مذاکره از همان ابتدا معلوم است جلسه کی شروع شده و کی تمام می شود. یعنی با شروع گفتگوهای مناظره شروع و با پایان آن پایان می گیرد. اما در مذاکره ممکن است قبل از شروع رسمی جلسه، گفتگو هایی صورت گرفته باشد. بعد از پایان جلسه هم ممکن است گفتگو ها تمام نشود و در روزها و ماهای بعد هم تداوم داشته باشد. در مذاکرات تجاری عموما این اتفاق افتاده و شروع و پایان گفتگو به صورت دقیق معین نیست.

نوع قضاوت در مناظره با مذاکره متفاوت است

در مناظره وقتی دو طرف وارد بحث می شوند برد و باخت آنها توسط ناظران بیرونی و بیننده ها تعیین می شود. آنها تعیین می کنند، کدامیک پیروز مناظره بوده است. در این حالت دیگر مناظره کنندگان کاری نمی توانند، بکنند و نمی توانند بگویند ناظرین بیرونی اشتباه کرده و من برنده شده ام چون اصلا مناظره باید توسط همان ناظران قضاوت شود. اما در مقابل مذاکره قضاوت بیرونی ندارد و خود شخص می تواند نتیجه کار را ارزیابی کند و خودش را برنده و یا بازنده بداند. در مذاکره حتی اگر ناظرین بیرونی نتیجه کار شما را باخت بدانند اگر شما به این نتتیجه برسید که در شرایط برد هستید نظر خودتان ارجحیت دارد.

.

C:\Documents and Settings\SERVER\Desktop\عکس\6.jpg

.

.

.

.

.

.

.

.

.

نکته آخر در مودر مذاکره و مناظره اینکه افراد مناظره کنند تحت هر شرایطی تمایل دارند خود را برنده دانسته و آن را بیان کنند در حالیکه در مذاکره برنده اصلا قصد چنین کاری نداشته و بعد از برد آن را اعلام نمی کند.

.

.

.

.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *