آیا می‌خواهید که سخنران قدرتمند تری باشید؟ در این صورت باید از اشتباهات زبان بدن در سخنرانی به صورت رایج که رهبری و نفوذ شما را تضعیف می‌کند، خودداری کنید. یکی از مانترا های اصلی در زبان بدن در سخنرانی این است که: ” باید سر و بدن خود را در جهت های لازم حرکت دهید!” به این دلیل که اگر یک اشتباه اساسی وجود داشته باشد که به طور کلی در سخنرانی‌ها، تدریس، ارائه‌ها، و دیگر روش های صحبت در یک جمع عمومی وجود داشته باشد، سندرم Talking Heads برای گوینده رخ می دهد. یعنی بوجود آوردن فضا و توصیف آن تنها به کمک زبان بدن در سخنرانی! گفتگوی شما با جمع نشسته در مقابلتان اگر فقط بیان کردن جملات بدون هیچ حرکتی باشد، کاملاً بی معنا و چه بسا مضحک خواهد بود.

همانطور که سر کن رابینسون می‌گوید، برخلاف آنچه که بسیاری از ما به آن باور داریم، بدن صرفاً مانند وسایل نقلیه ای برای رسیدن به جلسه بعدی نیست. تمام اجزای متصل به بدن ابزارهای بنیادی ارتباط محسوب می شوند، و این موضوع بدان معنی است که ما باید نحوه استفاده موثر از زبان بدن در سخنرانی را بدانیم. برای درک اینکه زبان بدن در سخنرانی تا چه حد به کارمان می آید، دفعه بعد که با شور و اشتیاق تلاش می‌کنید تا یک نقطه از آن را بکار بگیرید، فقط رویش تمرکز کنید. بنابراین به راحتی می‌توانید درک کنید که بیان فیزیکی چقدر برای پیام شما ضروری است.

how-I-mostly-overcame-my-fear-of-public-speaking-feature-image.png

زبان بدن در سخنرانی

استفاده از زبان بدن در سخنرانی برای داشتن نطقی روان

برای داشتن یک سخنرانی روان و پویا بهتر است که از روان شناسی استفاده کنید. اصولاً توجه کرده اید که روان شناسان چگونگی ارتباط ما با محیط پیرامون خود را توصیف می کنند؟ آن‌ها از سه شرط اساسی استفاده می‌کنند، که به نظر خیلی جزئیات را حتی در کاربرد زبان بدن در سخنرانی نیز پوشش می‌دهند. آن‌ها عبارتند از:

 تصرف: توانایی درک موقعیت نسبی بخش‌ های مجاور بدن و میزان تلاش درگیر در حرکت بدن. (برای مثال، سوال اساسی این است که، من موقع حرف زدن با دیگران با دست‌ هایم دقیقاً چه کار می‌کنم؟)
 توانایی درک دنیای بیرون احاطه شده (شامل معانی سنتی: آنچه که افراد می‌بینند، حس می کنند، درک می کنند، می‌شنوند و احساس می‌کنند).
 توانایی حس محرکه‌ی درونی: درد، گرسنگی، خستگی.

سخنرانی و بکارگیری زبان بدن در سخنرانی مثل داستان نوشتن است. برای درمان سندروم Talking Heads این سه اصل ادراک را در نظر بگیرید، و همان طور که تصور می‌کنید، صحنه مرتبط با سخنرانی را قبل از شروع تصور کنید. اگر لازم باشد نقشه ای برای آن ترسیم کنید ( به طور ذهنی) و حرکات خود را درست مانند یک مدیر نمایش دهید. عمق ذهن هر یک از این شخصیت‌های حاضر در سخنرانی را درک کنید، بدانید آن‌ها چه احساسی، درد و رنج، امید و ترس‌های پنهانی دارند. وقتی درک بهتری از محیط اطراف داشته باشید، گفتگو ی یک جانبه شبیه به یک کابوس یا داستان ترسناک نخواهد شد.

استفاده از زبان بدن در سخنرانی

با توجه به حقایق گفته شده، پس چرا بسیاری از مجریان، یا سخنرانان، با بکارگیری زبان بدن در سخنرانی خود به طور موثر دچار مشکل شده‌اند؟ در بین سخنرانانی که ممکن است پیدا کنید، می‌توانید سیستم آموزشی را مورد سرزنش قرار دهید. خواندن و نوشتن (تمامی دروسی که تدریس می شوند) به شدت در مدارس ما محبوب هستند و به همان اندازه هم مورد توجه واقع می شوند. در واقع، آن‌ها بخش اعظم برنامه تحصیلی را تشکیل می‌دهند. با این حال، هنر و موسیقی روابط ضعیفی در این بین دارند. و جدای از ورزش، استفادهآکادمیکاز بدن در اشکال مانند بیان شفاهی اصلا وجود ندارد. وقتی وارد زندگی حرفه‌ای می‌شویم، از اهمیت زبان بدن و ارتباط غیر کلامی آگاه می‌شویم. به عنوان مثال، یک گوینده مشتاق و پویا، به ما یک بینش قوی و فوری در مورد این که چگونه بیان فیزیکی و زبان بدن در سخنرانی می تواند حیاتی باشد، ارائه می‌دهد.

738151-636924153935361375-16x9.jpg

سخنرانی

چگونه می توانیم سخنران هیجان آوری برای مخاطبان باشیم؟

در این مورد فکر می‌کنید که چطور می‌توانید به یک سخنران عمومی با زبان بدن در سخنرانی و پر جنب و جوش تبدیل شوید؟ یک سخنران همراه باید برای دریافت اطلاعات لازم در این زمینه به دنبال اطلاعات، تکنیک یا متد های جدیدی باشد، که طی کردن مسیر چند ساعته سخنرانی را به روایت یک داستان هیجان انگیز و مفید تبدیل نماید.

کتاب های بیشماری در این رابطه تالیف شده است که می توانید با خواندن بسیاری از آنها اشتباهات رایج در زبان بدن در سخنرانی خویش را کنار گذاشته، و راه یادگیری موثر را بسیار پویاتر از آنچه که فکرش را میکنید طی نمایید. همچنین در این رابطه باشگاه های مردمی به شکل سایت های اینترنتی وجود دارد، که از معروف ترین آنها می توان به TED اشاره کرد. بخش آموزشی نحوه صحبت در یک مکان عمومی ( چه جهت تدریس و چه جهت توضیح موضوعی خاص ) وجود دارد. گوش دادن به آموزش های صورتی در دسترس یا، کمک گرفتن از دوستان بسیار مفید است.

آموزش های صوتی در جهت بدست آوردن ایده های جدید برای بکارگیری پویاتر زبان بدن در سخنرانی و تسلط بر کلام مفید عمل می کنند. وقتی حتی در حین تمرین کسانی برای گوش دادن به سخنان شما حضور داشته باشند، کمتر دچار اشتباه شده و بهتر می توانید برای سخنرانی اصلی آماده شوید. بررسی این موارد مثل ارتقا ظاهر و باطن بخش سخنران شخصیت شما از درجه D به A است. چرا که یادگیری هر مسئله ای مانند به کارگیری زبان بدن در سخنرانی هم مثل یادگیری ریاضی و دیگر دروس زمان لازم را صرف می کند. این ابزار در دسترس به شکلی کاملاً صادقانه به بهبود مهارت‌ های سخنرانی شما کمک می کنند. شما می‌توانید از آنان استفاده کرده و از همه مهم‌تر، فرصت صحبت کردن در ملا عام را پیدا خواهید کرد.

اجتناب از اشتباهات رایج در زبان بدن در سخنرانی

با اشراف بر تمامی حقایق بیان شده، پس چگونه می‌توانید به سطحی مناسب از اثربخشی زبان بدن در سخنرانی دست یابید؟ اشتباهات زبان بدن در سخنرانی هم به راحتی می‌توانند رهبری و نفوذ شما را تضعیف کنند. ما آنها رابدترین اشتباهات زبان بدنمی‌نامیم، چرا که اهمیت و تاثیر آن ها بیشتر از ادای کلمات اشتباه یا بقول معروف، تپق زدن هستند. این اشتباهات چیزی بیشتر از تکان خوردن بی موقع دست ها، نگاه کردن به مدت طولانی به افراد در حین سخنرانی یا ایستادن بیش از حد در یک مکان هستند.

همه ی ما می دانیم که تکان خوردن های به موقع با حرف زدن و ادای کلمات در درست ترین حالت خود مانند یک بسته ی کامل از ارائه مطالب به مخاطبان هستند. اینکه شما به چشم کسی نگاه می کنید، شاید در چند ثانیه خاص جوابگو باشد. حتی کنترل نفس و ذهن کمک می کند تا اختیارات و ذهن ناخودآگاه خود و حتی دیگر حضار را کنترل نمایید. در این صورت است که می توانید کاری کنید که گویی آنها را تحت تاثیر قرار داده و به طور مستقیم بر روند تصمیم گیری آنان اثر خواهید گذاشت.

public_speaking_fear.jpg

زبان بدن

استفاده از زبان بدن در سخنرانی برای اثر گذاری بیشتر

نکته ی اصلی بحث ما برای شناخت اشتباهات رایج زبان بدن در سخنرانی و اجتناب از آنها همین مسئله است. اثر گذار بودن کاملاً غیر ارادی است. اما با تمرین و ممارست می تواند به شکلی بهینه و کاربردی به دست آید. یک سخنران بیشتر از آنکه چیزی را برای عده ی مشخصی از مردم توضیح دهد، باید فردی جذاب ( چه از نظر ظاهر و چه از نظری کشش مخاطب ) باشد.

اصولاً همانطور که سخنران موضوعی را تفسیر و توضیح می دهد و نمی گذارد تا نقطه ی مبهم و خاکستری در ذهن بیننده یا شنونده آن نقش ببندد، حرکات زبان بدن در سخنرانی او نیز باید چنین باشد. کلام او باید از شفافیت لازم برخوردار باشد. این مقوله حتی در تدریس نیز کاربرد دارد. در واقع هنگامی که کسی با تسلط کافی در مورد یک موضوع خاص صحبت می کند یا نظر جدیدی را ارائه می دهد، تا به همان شکل ذهن شنونده را نیز به بازی بگیرد، یک سخنران نیز باید از ویژگی آگاهی و تسلط بر خود و حرکاتش برخوردار باشد.

جمع بندی کلی مبحث

منابع آموزشی بسیاری وجود دارند که می توانند یک سخنران را از پایه مبتدی به پایه حرفه ای تبدیل کنند. اما متاسفانه ( و همانطور که اشاره شد) عده ای از افراد آموزش و یادگیری و اجتناب از اشتباهات رایج را تنها به یادگیری مسائل و موارد مرتبط با محیط های آموزشی مانند مدرسه می دانند. یک سخنران مانند یک فرد کاملاً تاثیر گذار، باید توانایی این را داشته باشد، که دانش پایه ای خود را لحظه به لحظه ارتقا دهد. شاید سخنرانی کاملا شبیه به یک شغل مداوم برای وی نباشد. اما به عنوان کسی که مسئول تاثیر گذاری بر بخش تصمیم گیری آگاهانه یا انتقال دانش به دیگران است، بهتر است تا هیچ گونه ابهامی چه در زبان بدن در سخنرانی، چه در کلام و چه در آنچه که اظهار می نماید نداشته باشد. زبان بدن در سخنرانی شاید فراتر از یک ابزار در دسترس محسوب شود. در ادامه مطلب آتی به درک بهتری از تک تک اشتباهات رایج برای زبان بدن در سخنرانی خواهیم پرداخت.

منابع:

1. https://www.genardmethod.com/blog/6-worst-body-language-mistakes-of-public-speaking

2. https://www.genardmethod.com/blog/7-ways-to-be-a-more-exciting-public-speaker

.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.