اشتباه در هر امری من جمله بکار گیری زبان بدن در سخنرانی مسئله ای اجتناب ناپذیر است. اما شناخت آن در وهله اول مثل پیشگیری قبل از درمان است. در حقیقت شما به عنوان یک سخنران می توانید این مشکل را با دریافت اطلاعات و شناخت بیشتر حل نمایید. عمده اشتباهات رایج زبان بدن در سخنرانی شاید شبیه به یک رفتار عادی و معمولی محسوب شود، اما این برداشت اشتباه است.

خطاهای حرکات زبان بدن در عین عادی بودن برای شما بخش اعظمی از اشتباهاتتان را پوشش می دهد. به همین سبب، به این اشتباهات رایج زبان بدن در سخنرانی خطاهای کلاسیک می گوییم. هرکسی در هر موقعیت و سنی که باشد به یادگیری بیش از پیش نیازمند است. اگر یک سخنران و یا مجری هستید بهتر است اشتباهات رایج خود را بهتر شناخته و در صدد رفع آنها برآیید. در این مطلب سعی شده است تا تمامی خطاهای رایج زبان بدن در سخنرانی به شما ارائه شود. پس با ما همراه باشید.

Public_Speaking1.jpg

زبان بدن در سخنرانی

غفلت استفاده از زبان بدن در سخنرانی یا هنگام صحبت کردن.

در ابتدای امر باید به درستی آگاه باشید که، بدن‌تان یک ابزار کلیدی است که به شما کمک می‌کند، تا از ارائه عملکرد بسیار ایستا اجتناب کنید. صحبت کردن بدون هیچ حرکتی و عدم بکارگیری زبان بدن در سخنرانی که به صورت بصری اتفاق بیفتد، برای مخاطب خستهکننده و حوصله سر بر است. به یاد داشته باشید که این مسئله یک موضوع پیش پا افتاده در عصر رو به رشد ما نیست. چیزی که پیشنهاد می شود این است که: برخی از جلسات تمرین را به طور خاص به زبان بدن در سخنرانی اختصاص دهید. نگرانی خاصی از بابت واقع گرا کردن آن نداشته باشید.

به طور مثال، کل صحبتهای خود را به هنگام راه رفتن در فضای تمرین کنید. یا زمانی که نیاز دارید، بازوهایتان را تکان داده و اجازه دهید که شور و اشتیاق تان در زبان بدن در سخنرانی به آنچه که می‌گویید تزریق شود. ایده انجام کار این است که خودتان را آزاد کنید، تا از بدنتان در یک روش آزاد استفاده نمایید. بعد از آن، البته بیشتر به طور واقعبینانه، با استفاده از آزادی جدیدی که شروع به کشف آن می‌کنید، عمل کنید.

برنامهریزی کردن حرکات بدن پیش از زمان موعد

تنها بیان فیزیکی واقعی در یک سخنرانی، به خودی خود بروز می‌کند. به زبان ساده تر می توان گفت که حرکات مصنوعی و نمایشی نمی توانند زبان بدن در سخنرانی مفید شما باشند. به همین سبب هنگامی که از نقش بازی کردن دست بکشید، متوجه میشوید که این بروز حرکات و رفتار ها کاملاً واقعی بوده و مخاطب از این واقعیت لذت خواهد برد. بنابراین حتی اگر هنگام صحبت از زبان بدن در سخنرانی بیشتر احساس آگاهی می کنید، هرگز نباید حرکات زبان بدن در سخنرانی خویش را از قبل ترسیم نمایید. البته یک استثنا در این میان وجود دارد. باید برای هر نکته اصلی موضع متفاوتی بگیرید. اما متن زبان بدن در سخنرانی شما مطمئناً به همین ترتیب خواهد بود (به جای موقعیت محل صحنه).

در مورد دست‌ها و بازوها، شرایط ژست را به جای خود ژست ایجاد کنید. آنچه از نظر فیزیکی در هر لحظه در سخنرانی خود انجام می‌دهید، به طور طبیعی و به صورت ارگانیک رخ خواهد داد. سپس این حرکات به چشم آمده و در نهایت بیننده ( و حتی خودتان) احساس خوبی خواهد داشت.

istockdny59.jpg

سخنرانی

.

.

نباید بدون هدف در محل سخنرانی خود حرکت کنید.

روایتی وجود دارد که می گوید، هملت به بازیکنان مسافر می گفت: ” متناسب با حرف ها و کلماتتان عمل کنید، کلمه را با عمل هماهنگ کنید.” به عبارت دیگر، اقدامات خود را متناسب با آنچه می‌گویید انجام دهید. هنگامی که این اصول را رعایت کنید، خواهید دید که هر اقدام هدفی مشخص خواهد داشت. رویکرد سخنرانان انگیزشی را انتخاب نکنید، و در تلاش برای ایجاد شور و هیجانی که در حقیقت وجود خارجی ندارد، مدام حرکت نکنید.

در اینجا چند مثال داریم. بیایید تصور کنیم که با کمک پاورپوینت مشغول سخنرانی هستید و با مخاطبان صحبت می‌کنید. چه دلیلی برای شما منطقی است تا به صفحه نزدیک شوید، تا چیز قابلتوجهی را به آنان نشان دهید؟ راجع به دو جنبه از یک سوال صحبت می کنید؟ در این میان به هر دو طرف یک نقطه متفاوت اختصاص بدهید، سپس مجدداطرفخود را که از نظر پاسخ به پایین می‌آیید، اشغال کنید. از حضار سوال کنید؟ با یک یا دو قدم به آن فرد نزدیک شوید تا به سوال گوش دهید، سپس به عقب بروید تا پاسخ خود را به همه ارائه کنید.

شکست در حالت فرمان بر صحنه در حین صحبت و سخنرانی

این دستور واضحی از رهبری با کمک زبان بدن در سخنرانی عمومی است. محتوای پیام شما هر چه که باشد، حضور فیزیکی تان ( حضور اجرایی و یا حضور در صحنه را اگر دوست دارید ) برای مطابقت با مصالح خود از نظر تاثیر با آن ارتباط برقرار خواهد کرد. یافتن اطلاعات بیشتر در این مورد کاملاً به نفع شما است.

به عنوان یک سخنران، شما تنها حق استفاده از تمام فضای موجود برای ارائه سخنان خود را ندارید. باید در واقع صحنه را فرماندهی کنید. اگر تنها از بخشی از فضا استفاده می‌کنید، یا ایستاده می ماند، ممکن است حرکات و زبان بدن در سخنرانی شما طوری به نظر برسد که توسط محیط مهار شود. تصور کنید که، فردی دور از شما، و هر کسی در این بین در یک حباب نامریی قرار دارد. این حباب در واقع یک محیط مدور از انرژی است؛ و وظیفه شما این است که آن را با حضور خود پر کنید. این موضوع ممکن است به معنی حرکات و زبان بدن در سخنرانی بیشتر باشد. پس با آن راحت باشید. وظیفه شما این است که مردم را مطلع گردانید. به همین سبب بهتر است تا جریان بین خودتان و آن ها را حفظ کنید.

Corporate_Stance_Survey.jpg

زبان بدن

نکات مهم را با ژست گیری در زبان بدن سخنرانی نشان ندهید.

اغلب، ما فکر می‌کنیم که کلمات به تنهایی معنای کامل را منتقل خواهند کرد. اما در واقع کلمات به ندرت این کار را می‌کنند. در عوض زبان بدن در سخنرانی به خوبی این کار را برای شما انجام می دهند. در واقع، به همین دلیل است که شما یک صدا و بیان جداگانه به کمک بدن و حرکات آن دارید ( تا نکات خود را بهتر منتقل نمایید).

برای فهم بهتر این موضوع بهتر است از یک ورزش ساده با مربیگری مشتریان استفاده کنیم. طبق این روش: ” یک نقطه، یک ژست، یک پاراگراف کوتاه از چیزی که به آن اعتقاد دارید و می‌خواهید دیگران را درباره ی آن متقاعد کنید، بنویسید. حالا مهمترین چیزی که در این سخنرانی کوچک خواهید گفت را بدون فکر کردن درباره حرکت واقعی پیش از این انتخاب کنید. ایده تان را با صدای بلند بیان کنید، و زمانی که این نکته را مطرح می‌کنید، با صدای بلند صحبت کنید.”

آیا رفتار و زبان بدن در سخنرانی شما باعث تقویت یا بهبود حرف‌ هایتان می شود؟ شرط می‌بندم که همین طور بوده. بنابراین به حالات و رفتار خویش اجازه دهید که به طور طبیعی از نقاط بحرانی که ایجاد می‌کنید، پدیدار شوند. سعی کنید حرکات خود را در قالب چند عدد به خوبی تعریف کنید. و به آن‌ها اجازه دهید که از هسته فیزیکی خود و نه خارج از مرکز شما و زبان بدن در سخنرانی تان، مانند تکان دادن بازوها در هوا خارج شوند. در نهایت این امر صحبت کردن و زبان بدن در سخنرانی شما، تمرکز و قدرت لازم را بدست خواهند آورد.

عدم حفظ تحکم در حین صحبت و ادای زبان بدن در سخنرانی

ما از طریق زبان بدن در سخنرانی، به مخاطبین خود نشان می‌دهیم که در مورد خودمان چه احساسی داریم و می‌خواهیم آن‌ها در مورد ما چگونه فکر کنند. بنابراین، مخاطبان هرگز در مورد دریافت تاثیر از طریق ما، شرکت، محصول، خدمات و یا ایدههای مان مقصر نیستند. و ظاهر شدن به عنوان یک سخنگوی مضطرب و ناراحت، راهی برای جلب توجه مخاطب به طرف ما نیست.

این مقوله یک اشتباه بزرگ است که یک روش مجسمه‌ای برای صحبت عمومی با حرکت نکردن و عدم استفاده از زبان بدن در سخنرانی در هر محیط بکار بگیرید. با این حال، این مسئله مانند استفاده از حرکات نادرست و در اصل همان بکارگیری زبان بدن در سخنرانی نادرست است (اهمیت ماجرا در این مرحله است)، چون فکر می‌کنید باید دائماً حرکت داشته باشید. بسیاری از گویندگان اظهار می کنند که،به من گفته شد که در حالی که صحبت می‌کنم، به اطراف حرکت کنم “. اما این یک اشتباه رایج است و راه رفتن به طور دائم در زبان بدن در سخنرانی به شما کمکی نخواهد کرد.

درست همانطور که احساسات پاسخ فیزیکی می دهند (وقتی احساس ناراحتی می‌کنید، گریه می‌کنید)، عکس آن درست است: اگر یک حالت و واکنش را فرض کنید، اثرات آن حالت و یا حرکت از نظر احساسی را نیز با همان کیفیت تصور خواهید کرد. آزاد ماندن هنگام دادن رهایی حالت فیزیکی شما باعث افزایش آسودگی و اعتماد به نفس تان در سخنرانی خواهد شد. لذت بردن از اجرای خودتان به همان اندازه که به حضار نگاه می کنید، اهمیت ویژه دارد. تمامی این موارد به خوبی به شما پاسخ خواهند داد.

منبع:

1. https://www.genardmethod.com/blog/6-worst-body-language-mistakes-of-public-speaking

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *