اگر در جایگاه خاصی از یک کسبو کار در ارتباط با مردم مشغول به فعالیت هستید، باید آگاه باشید که بهبود مهارتهای زبان بدن در سخنرانی بخش مهمی از فرایند شغلی شما است. این روشی است که شما با آن ارتباط برقرار می‌کنید، بر آن تاثیر می‌گذارید، و به آن متصل می‌شوید. یادگیری انواع روش های زبان بدن در سخنرانی چه به فرم نشسته، و چه به فرم ایستاده همیشه حساسیت ها و نکات کلیدی خاص خود را دارد.

تکان دادن دست ها در زمان لازم و به شکل درست، زمان مناسب راه رفتن و یا ایستادن، زمانی که باید تُن صدای خود را افزایش دهیم یا با آوایی ملایم سخن بگوییم، به چه کسانی نگاه کنیم، چند دقیقه، و رعایت توازن صحنه در محل ایستادن و غیره همگی بخش های تکمیل کننده ماهیت زبان بدن همچون پازل های هزار تکه‌ای هستند که عدم حضور یکی از آنها شکل گیری تصویر نهایی را دچار مشکل خواهد کرد.

اگر بخواهیم از ابعاد جدیدی به نحوه ایستادن و زبان بدن در سخنرانی نگاه کنیم، می توانیم به آموزه هایی که کمدین های مشهور همواره از آن ها استفاده می کنند، استناد کنیم. هر زبان بدن در سخنرانی باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد، و به قول آقای اسکار وایلد هر کسی باید نقش خودش را بازی کند. ارائه سخنان در یک جمع نیز مانند بازی یک نقش جدید به کمک زبان بدن در سخنرانی است. یادگیری روش های بکارگیری حرکات و زبان بدن در سخنرانی، جابجا شدن ها و راه رفتن روی صحنه در موقعیت های لازم و یا حتی نشستن بخش های مهم و دقیق یک اجرای کمدی محسوب می شوند.

1576710_292f_5.jpg

زبان بدن در سخنرانی

طبیعی نگه داشتن زبان بدن در سخنرانی

هنگامی که ایستاده مشغول بکارگیری زبان بدن در سخنرانی هستید باید بتوانید در کل آن مدت، کاملاً طبیعی رفتار کنید. درست است که یادگیری زبان بدن در سخنرانی به کمک حرکات استند آپ کمدین ها است، اما باید به یاد داشته باشید که هیچ کمدینی در هنگام اجرا خود همواره نمی خندد. یا رفتار مصنوعی ندارد. چهره و حرکات مصمم و جدی و البته طبیعی او باعث جلب توجه مخاطبان می شود. بسیاری از سخنرانان به کمک تمرکز بر روی تکان دادن دست و سر یا فرم جدی صورت می توانند مخاطب را در یک حالت پایدار نگه دارند.

البته نگه داری این حالت نباید با خشک و رسمی بودن زبان بدن در سخنرانی اشتباه گرفته شود. گاهی استفاده از جملات طنز آمیز نیز می تواند به شما کمک کند تا بالانس لازم را در طول مدت سخنرانی، حفظ نمایید. لازم به ذکر است که این حرکات در عین طبیعی بودن نباید با حرکات عادی شما در زندگی روزمره اشتباه گرفته شوند. نباید دست هایتان را پشت کمر پنهان کرده و یا در جیب هایتان قرار دهید. به یاد داشته باشید که تمامی استند آپ کمدین های موفق همواره به کمک دست های باز و رهای خود تمام اتصالات بین خویش و مخاطبان را باز می گذارند.

تعیین حالت چهره در موقعیت های مختلف

در هنگام استفاده از زبان بدن در سخنرانی بکارگیری حالات مختلف صورت بسیار اهمیت دارد. شاید در این مورد همواره زیاد و گاهی هم کمتر از سایر بخش های بدن صحبت شده باشد. به طبع در حین ارائه یک مطلب مهم باید از نهایت انرژی و تن صدای کافی استفاده کنید. برعکس این حالت، نیز باعث جلب توجه مخاطب می شود. اصولاً کمدین ها در حین اجرا و ارائه مطالب خود از تلفیق حالات صورت خندان یا جدی استفاده می کنند.

اگر به یک استندآپ کمدی حرفه‌ای نگاه کنید متوجه میشوید که اخم کردن، خارش سر، تکان دادن دست ها و مشابه این حرکات برای مواقعی بکار برده می شوند که کمدین قصد سوال کردن یا پیشبرد موضوع به نتیجه نهایی دلخواه، به واسطه یک خط فکری مشخص دارد. اما بکارگیری حرکات چهره بخش مهم و البته بزرگی از زبان بدن در سخنرانی آنان را پوشش می دهد. چرا که همانطور که میدانید چهره متمرکز ترین و مهم ترین بخشی است که در طول کل زمان سخنرانی مخاطب به آن نگاه می کند.

شما نیز به عنوان یک سخنران جدی می توانید از حرکات دست در زبان بدن در سخنرانی و یا با چند قدم نزدیک شدن به مخاطبان و بالا دادن ابرو ها برای ارسال سیگنال تعجب استفاده کنید. همچنین نگه داشتن چهره بشاش و لبخندی کوچک در زبان بدن در سخنرانی کمک میکند تا همواره انرژی خود را پایدار نگه دارید.

ani-speaker-blog.jpg

زبان بدن

تعیین حرکات درست زبان بدن در سخنرانی

هر حرکت ریز و درشتی در زبان بدن در سخنرانی روی صحنه ای که بیشتر از ده نفر به شما نگاه می کنند، پیامد های ویژه‌ی خودش را دارد. چرا که ما تاثیر زیادی بر نحوه صحبت کردن خویش و اثرات آن با زبان بدن در سخنرانی داریم. به طور واضح، موضوع اولین برداشت توسط مخاطب با نگاه به حرکات ما شکل می گیرد. در اولین لحظه سعی کنید بر روی صحنه حرکت کنید تا ببینید که مخاطبین تان خاموش خواهند شد، و سعی می کنند به حرف های شما گوش دهند. فرو کردن دست ها در جیب در زبان بدن در سخنرانی نشان از رفتار بیش از حد عادی است، و نباید انجام شود.

همچنین به یاد داشته باشید که تماشاگران به شور و شوق شما در زبان بدن در سخنرانی سریعاً پاسخ می‌دهند. بنابراین بهتر است که صاف ایستاده و با اعتماد به نفس راه بروید، تا آرامش را به جمع ببخشید. حتی اگر جمع بیش از حد آرام است، بکارگیری حرکات حساب شده‌ی زبان بدن در سخنرانی مانند حرکات دست یا سر و اجزای صورت می تواند اصطلاحاً یخ موجود را آب نماید. البته راه رفتن با اعتماد به نفس به این معنا نیست که شما باید سیخ و صاف بایستید، چون ظاهر شدن طبیعی نیز بخش مهمی از داشتن اعتماد به نفس است. با این حال، این قاعده برای زبان بدن در سخنرانی به شما کمک ویژه ای می نماید. بجز این تاثیرات روانی، وضعیت بدنی خوب نیز دارای ویژگی‌ های فیزیولوژیکی است.

در زبان بدن در سخنرانی شانه‌ های خود  را به عقب کشیده و صاف بایستید تا در داخل بدن خویش نیز احساس بهتری داشته باشید. همان طور که  این عمل حضار را تحتتاثیر قرار می‌دهد؛ به ادامه سخنرانی شما هم کمک می نماید. و به نوعی یک پاداش بزرگ توجه به این مسئله آن است که به شما کمک می‌کند بهتر نفس بکشید. هدایت نفس از دیافراگم و کنترل آن جریان پیوسته هوا بسیار اهمیت دارد.

وضعیت زبان بدن در سخنرانی خوب اجازه می‌دهد که هر آنچه که نیاز دارید، و یا به آن فکر می کنید، راحت‌تر اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، بدن خود را مثل یک لوله تصور کنید. هر گونه پیچ یا پیچ و یا انسداد در آن لوله جریان هوا را متوقف می‌کند. به همین ترتیب، اگر شما روی تریبون خود لم بدهید، نه تنفس درستی خواهید داشت و نه در نگاه مخاطب چندان جالب به نظر می رسید.

002.jpg

سخنرانی

مکث کردن به کمک زبان بدن در سخنرانی

از آنجایی که کمدین ها در حین اجرا بخش مفیدی از سخنرانی را به سکوت اختصاص می دهند، بهتر است شما نیز به عنوان سخنران آن را به کمک زبان بدن در سخنرانی تان اجرا کنید. حرف زدن مداوم و پشت سر هم کمکی به شما نخواهد کرد، و این موضوع این حقیقت را در ذهن مخاطب تداعی می کند که شما اعتماد به نفس کافی ندارید، یا بسیار مضطرب هستید.

شاید در برخی مواقع سکوت کردن کلامی تنها کارساز نباشد، و گاهی هم بتوانید به واسطه آن توجه بیشتری را به سمت خود جلب کنید. با نگاه کردن و برقراری ارتباط چشمی، نگه داشتن لبخند در حد چندین ثانیه می توانید اجازه دهید تا آنچه را که تا به آن لحظه خاص برای مخاطبان تعریف کرده اید در ذهن آنها نشسته، و بخش منطق و محاسبات شان فعال شود.

حتی اگر از پاورپوینت و دستگاه های دیجیتال استفاده می کنید می توانید با اشاره کردن به موضوع مذکور تمرکز مخاطب را بیش از پیش افزایش دهید. به یاد داشته باشید که سکوت و بکارگیری زبان بدن در سخنرانی برای کمک به حکم فرما شدن آن مانند برقرار ارتباط چشمی میزان لازم خود را می طلبد.

نگهداری روند منظم به کمک زبان بدن در سخنرانی

نگه داشتن سرتان به سمت بالا به شیوه ای کاملا طبیعی، و چانه باعث ایجاد اعتماد به نفس در زبان بدن در سخنرانی در میان حضار از سمت شما نمی‌شود، بلکه این امکان را برایتان فراهم می کند که بهتر صحبت کنید. تا جایی که می توانید حرکات خود را به حداقل کاهش دهید ( نه عقب و جلو ). این مسئله به شما این اجازه را می‌دهد که بر روی طرز بیان خود تمرکز کنید. این روش به کمک ژست درست، که شما را مانند یک فرد ملایم باقی نگه می دارد، به جای حرکات سریع و متلاطم، روند سخنرانی تان را منظم نگه خواهند داشت.

این ایده خوبی است که وضعیت زبان بدن در سخنرانی خوبی داشته باشید و حتی قبل از اینکه روی صحنه بروید آن را تعیین کنید. اکثر استند آپ کمدین ها یک سری حرکات عادی دارند، که اصولاً در رفتار عادی و شخصیت آنها وجود دارد. این حرکات باعث ایجاد تمایز شان با یکدیگر خواهد شد. به عنوان مثال سخنرانی که از حرکات و زبان بدن در سخنرانی ملایم و عادی استفاده میکند، با سخنرانی که حرکات دست و چهره اش اندکی اغراق دارد، شخصیت های مختلفی را در ذهن مخاطب بوجود می آورد. تحقیقات نشان می‌دهد که تعیین حرکات خاص و مناسب در زبان بدن در سخنرانی به اعصاب و آرامش شما در مقابل افراد غریبه و همچنین باقی ماندن بدن شما به همان شکلی که صحبت می‌کنید کمک می‌کند.

.

منابع:

1. https://www.tinablake.com/stand-and-deliver-posture-and-public-speaking/

2. https://www.presentation-guru.com/more-lessons-from-stand-up-comedy/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *