آموزش سخنرانی قسمت چهارم

 آموزش سخنرانی قسمت چهارم : مکان سخنرانی و نحوه ی رفتن به آنجا را را شناسایی کنید.

یکی از بزرگترین موارد استرس زای ممکن، دیر رسیدن است. بنابراین اگر در یک جلسه که ۴۵ دقیقه فاصله مکانی دارد سخنرانی دارید، دو ساعت زودتر حرکت کنید و زودتر برسید.

می دانم که این باید واضح باشد، اما من افراد زیادی دیده ام که در دقیقه ی آخر می رسند، موقعی که کامپیوتر بالا نمی آید، در حال عرق ریختن هستند و تماشاگران هم بی صبرانه منتظر شروع سخنرانی هستند که من احساس می کنم باید این کار را در خانه انجام می دادند.

زود رسیدن به محل سخنرانی مزایای دیگری هم دارد. شما می توانید به وقت استراحت و قهوه نوشیدن برسید و با چند تا از حضار صحبت هم بکنید: به آنها بگویید که شما سخنرانی دارید و منتظر شروع آن هستید. مثبت باشید و بگویید که شما به دنبال مطرح کردن داستان خودتان هستید. چند تا از مطالب مهم را بازگو کنید: تکرار ایده ها با صدای بلند کمک می کند که صدای خود را بازیابید و ذهنتان را روی موضوع متمرکز کنید.

تمام اینها سطح استرس شما را کاهش می دهند و بدنتان را تحت کنترل در می آورند و شما را قادر می سازند تا با حداکثر توان ممکن به ارائه ی سخنرانی بپردازید. همچنین این کار خیلی بهتر از مرور مجدد اسلایدها در آخرین لحظات باقیمانده است که معمولاً تنش درونی را بیشتر می کند.

 

روی اجرای خود بیشتر از جزئیات تمرکز کنید.

اگر به سال ۱۹۶۷ برگردیم، روانشناسی دکتر آلبرت محرابیان دو تحقیق در ارزیابی اینکه کدام عناصر ارتباطی سخنران چه تاثیری دارند منتشر کرد. او نتیجه گرفت که تاثیرات به صورت زیر هستند:

  • ٪۷ زبانی (کلماتی که شنوندگان می شنوند و می خوانند)
  • ٪۳۸۰ لحن و صدا (چگونگی صحبت کردن سخنران)
  • ٪۵۵۰ زبان بدن (کاری که سخنران انجام می دهد)

تحقیق محرابیان در طول سالها مورد نقد و سؤال قرار گرفت. مطمئنا هر کسی که عاشق نشان دادن اسلایدها با جزئیات و توضیحات برای هر کدامشان است، با این نظریه مقابله می کند. چگونه ممکن است من پیامم را بدون وارد شدن به جزئیات و شرح دادن هر اسلاید برسانم؟

هنوز تئوری محرابیان یک راهنمای قدرتمند در رابطه با کمیت مطالب است. بله، عبارات مهم هستند، اما چیزی که شنونده در وهله ی اول به آن توجه می کند، تصویر شما به عنوان سخنران است. اینکه شما چگونه سخن می گویید بیشتر در اذهان باقی می ماند تا اینکه چه می گویید – مطمئن باشید.

در واقعیت، شما به ندرت می توانید کل یک مطلب را در ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ای که وقت در اختیارتان است بیان کنید. شما فقط می توانید اهم مطالب را بیان کنید، و انگیزه ای برای تحقیقات بیشتر در مخاطب بوجود بیاورید. یک سخنرانی کوتاه، خوب ارائه شده و مطمئن همیشه بیشتر از یک داستان پیچیده و بی انتها در اذهان باقی می ماند.

منابع زیادی وجود دارد که شما را قادر می سازند تا اطلاعات جزئی تکمیلی را ارائه دهید: اینترنت، ایمیل، سرور شرکت، و چیزهای دیگر.

همکاران می توانند هر زمان که بخواهند، اسلایدها و سندها را بردارند.

کاری که همکاران بعداً نمی توانند انجام دهند، شنیدن مطلب از زبان شما است، که چیزهای بیشتری را نصیبشان می کند. گرایشی که در پس این پروژه قرار دارد چیست؟ کسی که قرار است تیم را رهبری کند کیست؟ از من می خواهد چه سرمایه گذاری را انجام دهم؟

بنابراین قبل از شروع اولین اسلاید پاورپوینت، به خاطر بیاورید که رهیافت ابدی “کمتر بیشتر است” در مورد اکثر سخنرانی ها کاربرد دارد.

نهایتاً مطالب اسلاید باید سرنخ هایی را برای شما ارائه دهد که بدانید بعد از آن چه باید بگویید؛ و سرنخهایی برای شنونده ها، پشتیبانی از گفته ها و اعمالتان، کمک به آنها برای دنبال کردن داستان،

سه چیز را به خاطر بسپارید:

۱- مطلبتان را مختصر نگه دارید.

۲- روزی نحوه‌ی ارائه‌ی داستان به اندازه‌ی خود جزئیاتش تمرکز کنید.

۳- امکان دسترسی به مطالب جزئی بیشتر را فراهم کنید.

 

 اجرای آزمایشی صحبت

خوشبختانه، شما قرار است در مورد مطلبی سخنرانی کنید که قبلاً وقت زیادی را صرف آن کرده اید. شما احتمالاً در مورد موضوع مورد نظر بارها با همکارانتان در جلسات غیر رسمی، در جلسات برنامه ریزی و مخصوصاً در هنگام صرف قهوه صحبت کرده اید.

پیشنهاد من این است: به صحبت ادامه دهید.

وقتی مسائلی را که هر روز با آنها درگیر هستید را به زبان می آورید، زبان شما، کاری که باید انجام دهید را به جملات کوتاهی تصفیه می کند. شما یک فرهنگ لغات کاری را توسعه می دهید، “یک ابزار عبارات ” از اینکه چطور باید کارتان را شرح بدهید.

همچنین می توانید آزمایش کنید که آیا مخاطب این را می فهمد یا نه چون می توانید آنرا در چشمانش ببینید. توجه دقیقی به واکنش ها نشان دهید و اگر مخاطب متوجه منظور شما نشده از او بپرسید، “مطمئن نیستم که خیلی خوب توضیح داده باشم، چه چیزی برای شما واضح نیست؟ “

تصفیه لغات، عبارات و مفاهیمتان بر مبنای آنچه که مردم در بحثهای رسمی می فهمند، راهی بی نقص برای آماده شدن برای یک سخنرانی است.

منتظر نمانید تا موقعیت یک سخنرانی پیش بیاید. نحوه ی ارائه ی خود را در هر موقعیتی که یافتید آزمایش کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست