آموزش سخنرانی قسمت هشتم

آموزش سخنرانی قسمت هشتم : تجهیزات موجود در مکان سخنرانی را بازرسی کنید.

باید از ابزارهایی که در هنگام سخنرانی از آنها استفاده می کنید مطمئن شوید.

در یک اتاق کنفرانس کوچک و یک سخنرانی که یک بار قرار است انجام شود و تکرار نمی شود، این مسئله خیلی حیاتی نیست. اما اگر تماشاگران زیادی می آیند و شما یکی از چند سخنرانی هستید که ارائه دارید، مسائل زیادی را باید به حساب بیاورید.

آیا از لپتاپ شخصی خودتان استفاده می کنید یا یک کامپیوتر مرکزی وجود دارد که باید قبلاً فایل پاورپوینت خود را به آن بفرستید؟ در هر دو حالت، بهتر است از زمان استراحت برای بررسی استفاده کنید تا مجبور نباشید این کار را سریع انجام دهید.

آیا کامپیوتر شما به پرژکتور درست وصل شده است و همانطور که می خواهید تصویر را نشان می دهد؟ و آیا فایل شما در یک لپتاپ دیگر که به طور مشترک برای همه ی سخنرانیها استفاده می شود نیز درست کار می کند؟

معمولا وقتی که به یک پرژکتور وصل می شوید، مشکلاتی بابت نسبت طول و عرض صفحه به وجود می آید. بعنوان مثال، اگر فایل خود را بر اساس نسبت ۴:۳ ساخته اید و صفحه ۱۶:۹ باشد مطالب، لوگو و تصاویر کشیده به نظر می رسند. معمولا در چنین مواردی، یک نفر فنی برای درست کردن آن وجود دارد. اگر وجود نداشته باشد، خودتان نهایتاً چند دقیقه ای را صرف آن کنید اما خیلی نگران نباشید – در این صورت هم خوب کار می کند.

اگر فایل خود را قبلاً به یکی دیگر فرستاده اید، این احتمال وجود دارد که نسخه ی متفاوتی از پاورپوینت در آن نصب شده باشد که می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. استفاده از فونتهای استاندارد و اجتناب از انیمیشن های زیاد، ریسک کار را تا حد زیادی کاهش می دهد چون اکثر مشکلات بر سر چگونگی ظاهر شدن نوشته ها و انیمیشن ها است. بر روی ۳-۴ اسلاید اول یک نگاه بیندازید – می توانید اشکالات احتمالی را دریابید.

یک مورد جزئی اما مهم: اگر از یک کامپیوتر MaC (مک) برای ارائه ی فایلتان استفاده می کنید، مطمئن شوید که کابل آدابتور را برای اتصال به پروژکتور دارید. این آزار دهنده است اما واقعیت دارد که کامپیوترهای Mac از کانکتور مختلفی برای خروجی استفاده می کنند. کابل و آداپتور صحیح را می توانید از هر کدام از فروشگاه‌های اپل تهیه کنید.

آیا پشت یک تریبون می ایستید؟ معمولاً انواع مختلفی از میز وجود دارد که کامپیوتر نیز بر روی آن قرار می گیرد. در مورد زبان بدن صحبت خواهیم کرد اما اکنون فقط می گویم که شما می توانید هم پشت میز بنشینید هم بلند شوید و حرکت کنید. هر دو حالت مزیتهایی دارند، و کلاً حرکت کردن در طول صحنه پویاتر است.

به هر حال، نورپردازی ممکن است طوری باشد که برای دیده شدن مجبور باشید پشت میز یا تریبون قرار بگیرید. در چنین حالتی حرکت کردن بی فایده است.

اگر پشت تریبون می ایستید، ممکن است علاقه ای به چسبیدن به لبه های آن برای نجات جاناتان داشته باشید! این پیغام واضحی به حاضرین است که شما عصبی هستید، پس فقط آسوده باشید، سرپا بایستید و ماجرا را بگویید. دستهایتان باید آزاد باشند، و نکات کلیدی را برجسته تر نشان دهند.

آیا یک میکروفون در مقابلتان است؟ و آیا بیسیم است یا باید با دست آنرا بگیرید؟

اگر بیسیم است، مطمئن شوید که نحوه ی اتصال آنرا می دانید. آیا باید آنرا از سخنران قبلی بگیرید یا دو میکروفون وجود دارد و می توانید در زمانی که سخنران قبلی روی صحنه است آنرا به خودتان وصل کنید؟

گزینه ی دوم طبیعتاً بهتر و راحت تر است اما اگر لازم است که میکروفون را دست به دست کنید، در زمان کافی این کار را انجام دهید و عجله نکنید. حاضرین می توانند برای رسیدگی به این جزئیات صبر کنند.

 

اگر باید با دست آنرا نگه دارید، باید مطمئن شوید که میکروفون را در فاصله ی مناسبی از دهانتان نگاه دارید تا صدایتان به خوبی برداشته شود – نهایتاً چند سانتیمتر بهترین حالت است. دشواری این کار این است که نمی توانید بفهمید که صدایتان دارد برداشته می شود یا خیر، بنابراین باید از قبل این را چک کنید. هنگامی که مناسبترین فاصله را دریافتید، آنرا به خاطر بسپرید و هنگام صحبت کردن، متوجه باشید که صدایتان دارد برداشته می شود.

سه چیز که باید به خاطر بسپارید:

۱- مطمئن شوید که با تجهیزات مکان سخنرانی آشنایی دارید. در صورت امکان، از لپتاب خود برای نمایش فایل پاورپوینت استفاده کنید.

۲- میکروفن و نورپردازی دو عنصر بسیار مهم هستند: آنها باید شما را ببینند و صدایتان را بشنوند.

۳- زودتر به مکان سخنرانی بروید و نحوه‌ی ارائه فایل پاورپوینت خود را بر روی پرده امتحان کنید تا از انطباق آن مطمئن شوید.

اعتماد به نفس بیشتر در سخنرانی 

قبل از دوران لپتاپها و نشانگرها، ما از اورهد و پروژکتورهای اسلایدی برای ارائه استفاده می کردیم. واقعاً تصورش سخت است، نه؟ واقعاً این تنها راه بود.

رئیس من در اوایل دهه ۹۰، راه حل ساده و بسیار موثر داشت. او از یک ابزار بیسیم برای جلو بردن اسلایدها استفاده می کرد که بعضی وقتها در پشت خود مخفی‌اش می کرد. بدون اینکه چشمش را از حضار بردارد،

می توانست اسلاید را عوض کند و به صحبتش ادامه دهد.

این رهیافت، فقط یکی از چیزهایی بود که او را به یک سخنران متقاعد کننده تبدیل می کرد.

اگر تقسیمش کنید، راحت می شود. او می دانست که اسلاید بعدی کدام است و جمله ای برای ارتباط دادن آن با اسلاید قبلی در ذهنش داشت: و او ابزاری برای عملی کردن این ارتباط داشت. امروزه، نمی توان چنین کاری کرد چون او باید به سمت لپتاپ می رفت و یک دکمه را برای عوض شدن اسلاید می زد.

شما می توانید سطح اعتماد به نفس خود را با عمل کردن به تمام مراحلی که در بالا گفته شد بالا ببرید. حالا راهی وجود دارد که ۱۰٪ اعتماد به نفس بیشتر برای خود فراهم کنید با استفاده از یک کنترل از راه دور برای لپتاپ خود.

چند مدل در بازار موجودند، و من انتخاب را به عهده ی شما می گذارم – اکثر فروشگاههای کامپیوتر، چند مدل نمونه را می فروشند. هرچند، باید بگویم که Logitech مدلی دارد که من سالهاست دارم از آن استفاده می کنم و عالی است، مدل R800. این مدل کمی گرانتر از بقیه است اما واقعاً ارزشش را دارد. خیلی قشنگ در دست جا می گیرد؛ به سادگی آن را به کامپیوتر می زنید و کار می کند (Mac یا PC)؛ و دکمه هایش بسیار ساده هستند. همچنین یک نشانگر لیزری هم دارد، که ما را قادر می سازد به عناصر کلیدی روی پرده اشاره کنیم.

وقتی قادر به حرکت اسلاید بدون دست زدن به کامپیوتر باشید، احساس اعتماد به نفس مطلوبی می کنید، و مخاطب همیشه کمی گیج می شود که چگونه شما آن را انجام می دهید. آنها احساس می کنند شما یک قدم جلوتر از آنها هستید، که هاله های اضافی از قدرت را در شما القا می کند، و به خودی خود اعتماد به نفس خود را نشان می دهید.

سه چیز را به خاطر بسپارید:

۱- یک ارائه دهنده‌ی بیسیم به شما اعتماد به نفس و قدرت می‌بخشد.

۲- از ابزار بیسیم برای ارائه استفاده کنید تا بدون هیچ تلاشی از یک اسلاید به اسلاید دیگر بروید.

۳- مدل Logitech R800 انتخابی عالی است و ۱۰٪ اعتماد به نفس بیشتری به شما می‌دهد.

قسمت های قبلی آموزش سخنرانی را در مقالات آموزش فن بیان پیگیر باشید . 


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست