ژست ها وحرکات | آموزش زبان بدن – قسمت چهارم

ژست ها و حرکات در زبان بدن

در این بخش از آموزش زبان بدن به دنبال پاسخ این سوالات هستیم: منشا ژست ها و حرکات زبان بدن چیست؟ تاثیر ژنتیک و فرهنگ بر زبان بدن چگونه است؟ و آیا زبان بدن در سراسر دنیا تفسیر یکسانی دارد؟

لطفا پیش از خواندن متن، چند لحظه وقت گذاشته و به این سوال پاسخ دهید. وقتی دست به سینه هستید آیا دست راست خود را روی دست چپ می اندازید یا بالعکس؟

شاید کمی عجیب باشد ولی اکثر افراد تا زمانی که این عمل را انجام ندهند نمی توانند به سوال فوق پاسخ دقیقی بدهند. پس برای یافتن پاسخ سوال بهتر است همین الان این کار را انجام دهید؛ به این صورت که اگر در ابتدا دست راست را بر روی چپ قرار می دهید بار دوم دست چپ را بر روی راست بیاندازید. آیا فرقی احساس کردید؟ قطعاً فقط در یکی از دو این حالت احساس راحتی می کنید.

ژست ها و حرکات ژنتیکی غیر قابل تغییر

در واقع تحقیقات نشان داده که حرکاتی مانند حرکت فوق احتمالاً یک ژست ژنتیکی غیرقابل تغییر هستند و جالب است بدانید که از هر ده نفر، هفت نفر دست چپ خود را روی دست راست قرار می دهند. تا کنون تحقیقات زیادی با هدف یافتن پاسخ برای این سوال انجام شده که آیا علائم غیرکلامی، مادرزادی هستند، از طریق ژنتیک منتقل می شوند یا اینکه این علائم فراگرفته می شوند؟

از مشاهده رفتارهای نابینایان (یعنی افرادی که توانایی فراگیری علائم غیرکلامی از طریق مجرای بصری را ندارند) و از مشاهده رفتارهای بدنی بسیاری از فرهنگ های مختلف سراسر جهان و از مطالعه رفتار حیواناتی مانند بوزینه ها و میمون ها شواهد بسیار زیادی جمع آوری شده است. نتایج به دست آمده از این تحقیقات نشان می دهند که برخی از حرکات بدن را می توان در هر یک از یک از این دسته ها (مادرزادی، ژنتیکی یا فراگرفته شده) قرار داد. به عنوان مثال، نوزاد اکثر پستانداران با توانایی مکیدن به دنیا می آید.

ژست ها و حرکات در زبان بدن

حتی لبخند برای نابینایان، اثر زبان بدن

این مسئله نشان می دهد که این توانایی مادرزادی یا ژنتیکی است. یک دانشمند آلمانی به نام «ایبل ایبسفلدت» به این نتیجه رسید که حالات لبخند زدن کودکانی که نابینا و ناشنوا به دنیا می آیند مستقل از یادگیری یا تقلید از دیگران است و این نشان می دهد که این حالات باید ژست های مادرزادی باشند. «آکمن»، «فرایسن» و «سورنسن» به هنگام مطالعه حالات چهره مردم پنج فرهنگ مختلف، باورهای اولیه «داروین» در زمینه ژست ها و حرکات مادرزادی را تایید کردند.

آنها به این مسئله پی بردند که هر فرهنگی برای نشان دادن عواطف از حالات چهره یکسان با یکدیگر استفاده می کند و به این نتیجه رسیدند که این ژشت ها باید مادرزادی باشند. در واقع، تفاوت های فرهنگی بسیارند ولی علائم اولیه زبان بدن در همه جا یکسان هستند.

برخی از منشاهای اولیه ژست ها و حرکات بدن

بسیاری از علائم ارتباطی اولیه در سراسر جهان یکسان هستند. وقتی افراد خوشحال هستند لبخند می زنند، وقتی ناراحت هستند اخم می کنند. تکان دادن سر تقریباً در اکثر دنیا به نشان تایید و موافقت است. در واقع تکان دادن سر به سمت پایین احتمالاً یک ژست مادرزادی است زیرا افراد نابینا نیز از آن استفاده می کنند. تکان دادن سر به طرفین به معنی «نه» یا «رد درخواست» نیز در سراسر جهان یکسان است و به نظر می رسد که در دوران طفولیت فراگرفته می شود.

زیرا وقتی نوزاد به حد کافی شیر مادر بخورد و احساس سیری کند، سر خود را برمی گرداند و از خوردن بیشتر شیر مادر امتناع می کند یا وقتی کودک خردسالی غذا خورده و سیر شده باشد، سر خود را به طرفین برمی گرداند و قاشق غذا را از دست پدر یا مادر قبول نمی کند و به این روش کودک به سرعت یاد می گیرد که برای نشان دادن عدم موافقت یا نگرش منفی، از تکان دادن یا برگرداندن سر به طرفین استفاده کند. این ژست ها و حرکات ، «نه» و معنای امتناع می دهد و منشا آن به دوران شیرخوارگی بر می گردد.

ژست های جهانی برای زبان بدن

بالا انداختن شانه مثال خوبی از یک ژست جهانی است. اگر کسی شانه خود را بالا بیاندازد یعنی در مورد مطلبی که صحبت می کنید یا سوالی که از او می پرسید چیزی نمی داند یا حرف شما را درک نمی کند. این حرکت سه بخش اصلی دارد:

کف دست رو به بالا که نشان می دهد چیزی در دستان شما وجود ندارد، شانه های قوز کرده به منظور محافظت گلو از حمله و بالا انداختن ابرو که نشانه ای جهانی از احوالپرسی دوستانه است. بالا انداختن شانه به معنی سلطه پذیر بودن نیز می تواند باشد.

در انتها باید اشاره کرد همانطور که زبان کلامی فرهنگ های مختلف با هم فرق دارد، برخی از ژست ها و حرکات زبان بدن نیز متفاوت هستند. ممکن است ژست خاصی در یک فرهنگ رایج و عمومی باشد و تفسیر واضحی داشته باشد در حالی که در فرهنگ دیگر بی معنی به نظر برسد یا حتی معنای کاملاً متفاوتی بدهد. در درس های بعدی به طور مفصل به این مسئله پرداخته می شود.

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست