وبلاگ

3 قانون برای درک بهتر زبان بدن | آموزش زبان بدن – قسمت پنجم

درک بهتر زبان بدن

در هر موقعیتی، آنچه که می بینید و می شنوید الزاما بیانگر طرز فکر واقعی افراد نیست. آیا تا به حال در وضعیتی قرار داشته اید که حرف کسی را باور نکنید؟ یا احساس کنید حرفی که می شنوید درست نیست؟ مثلا در حالتی که کسی پاسخ بلی می دهد اما با تکان دادن سرش می گوید نه! تفاوت بین کلماتی که مردم در طول صحبت هایشان استفاده می کنند و آن چیزی که ما از گفته های آن ها متوجه می شویم، ارتباطات غیر کلامی است که با عنوان زبان بدن شناخته می شود. با خواندن این مقاله می توانید سطح آگاهی خود از زبان بدن را بالا ببرید، نشانه ها و علائم آن ها را به راحتی متوجه شده و راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کنید. .برای درک بهتر زبان بدن  افراد این سه قانون می تواند به شما کمک کنند:

سه قانون برای درک بهتر زبان بدن

قانون اول برای درک بهتر زبان بدن : همیشه مجموعه ای از حرکات بدن را در نظر بگیرید

یکی از جدی ترین خطاهایی که افراد تازه کار پس از فراگیری علائم زبان بدن انجام می دهند تفسیر یک حرکت صرفنظر از سایر حرکات بدن فرد مقابل است. به عنوان مثال، «خاراندن سر» بسته به سایر حرکاتی که همراه با آن انجام می شود می تواند معانی متفاوتی مانند عرق کردن، عدم قطعیت، شوره سر، شپش، فراموشی یا دروغ گویی داشته باشد.

مانند زبان نوشتاری، زبان بدن حاوی «کلمات»، «جملات» و «علائم نگارشی» مختص به خود است. هر حرکتی مانند یک کلمه واحد است و یک کلمه بسته به شرایط می تواند معانی مختلف بدهد. مثلا در زبان انگلیسی کلمه «dressing» حداقل ده معنی مختلف دارد مثلا می تواند به معنی پوشیدن لباس، سسِ سالاد یا غذا، پانسمان، تراشیدن سنگ یا چوب و … باشد. در فارسی نیز می توان کلمه شیر را به معنی شیر آب، شیر نوشیدنی و یک حیوان درنده مثال زد.

پس وقتی کلمه در قالب جمله قرار می گیرد می توان معنی آن را به طور کامل درک نمود. مجموعه ای از حرکات بدن یا همان جملات زبان بدن را  «خوشه» می نامیم و این خوشه ها هستند که احساس یا نگرش فرد مقابل را برای شما افشا می کنند. مجموعه حرکات زبان بدن دقیقا ساختاری مانند یک جمله نوشتاری یا کلامی دارند و پیش از تعریف و درک معنی هر یک از کلمات (نشانه ها)، حداقل به سه کلمه (نشانه) نیاز است. یک فرد «با ذکاوت» کسی است که بتواند جملات زبان بدن فرد مقابل را بخواند و آنها را دقیقاً با جملات کلامی آن فرد تطبیق دهد.

مجموعه حرکات بدن، بخش مهم در زبان بدن فرد

پس یادتان باشد که همیشه برای خواندن صحیح زبان بدن مجموعه ای از حرکات را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، لمس مداوم موی سر یا چرخاندن موی سر در دست ممکن است بیانگر این باشد که حوصله ما از انجام کاری سررفته است ولی همین حرکت تحت شرایطی می تواند بیانگر اضطراب باشد.

برای درک چگونگی بررسی مجموعه ای از حرکات به عکس زیر دقت کنید. در این عکس مجموعه حرکات این فرد نشان می دهد که تحت تاثیر حرف های شما قرار نگرفته و در واقع نسبت به حرف های شما موضع نقادانه یا حتی موضع کاملا منفی و مخالف دارد. علامت اصلی آن (1) قرار دادن دست بر روی صورت است به طوری که انگشت نشانه به سمت بالا و بر روی لپ و (2) سایر انگشتان بر روی دهان قرار دارند و (3) انگشت شست نیز در زیر چانه است.

مجموعه ای از حرکات بدن را برای درک بهتر زبان بدن  در نظر بگیرید

علامت دیگری که می تواند به شما کمک کند و نشان می دهد شنونده نسبت به گفته های شما تفکر نقادانه دارد وقتی است که پاها و دست ها بر روی هم قرار گرفته و به اصطلاح فرد مقال حالت تدافعی دارد و سر و چانه به سمت پایین هستند. در واقع اگر این مجموعه حرکات را در فرد مقابل دید به این معنی است که طرف مقابل تمایل چندانی به شنیدن حرف های شما ندارد، با حرف های شما مخالف است یا احساس منفی نسبت به آنها دارد. هیلاری کلینتون نیز وقتی نسبت به مسئله ای قانع نمی شود معمولاً ژستی مانند عکس زیر دارد.

درک بهتر زبان بدن افراد مشهور

اعتماد به نفس

آخرین باری که فردی را در محل کار دیده اید و یا پای یک سخنرانی نشسته اید را به یاد بیاورید. چه چیزی بار اول شما را تحت تاثیر قرار داد؟ آیا در آن ها اعتماد به نفس یا کمبود آن را احساس کردید؟ آیا می خواستید با آن ها ارتباط برقرار کنید و یا آن ها توانستد شما را متقاعد کنند یا خیر؟ آیا آن ها با گام هایی بلند به سمت اتاق رفتند و با شما ارتباط چشمی برقرار کردند ؟ دست دادنشان چطور؟ دستتان را محکم فشردند و یا اصلا فشاری به آن وارد نکردند؟ همان طور که با دیگران ملاقات می کنید می توانید برخی علائم و نشانه های رایج را شناسایی کرده و متوجه شوید آیا احساس اعتماد به نفس می کنند یا خیر؟ برای درک بهتر زبان بدن علائمی معمولی که نشان می دهد افراد اعتماد به نفس دارند یا خیر شامل موارد زیر می شود :

وضعیت ایستادن : شانه هایشان رو به عقب است.
ارتباط چشمی : استوار همراه با لبخندی بر لب.
حرکات دست و بازو : هدفمند و عمدی
سخنرانی : آرام و واضح

با دانستن این علائم علاوه بر رمزگشایی زبان بدن دیگران، می توانید هنگامی که خودتان احساس اعتماد به نفس نمی کنید، از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید به موقعیتی قدم بگذارید که اعتماد به نفس کافی را در خود نمی بینید، مانند یک جلسه کاری مهم و یا یک سخنرانی بزرگ، می توانید از علائم و نشانه های اعتماد به نفس استفاده کنید تا دیگران متوجه احساس واقعی شما نشوند.

قانون دوم برای درک بهتر زبان بدن : به دنبال تطابق بین گفتار و کردار بگردید

تحقیقات نشان داده که تاثیر علائم غیرکلامی پنج برابر بیشتر از علائم کلامی است. در واقع وقتی این دو مقوله در تضاد با یکدیگر باشند، افراد (خصوصاً خانم ها) بر پیام غیرکلامی تکیه می کنند و محتوای کلامی را در نظر نمی گیرند.

برای درک بهتر موضوع این مثال را در نظر بگیرید. اگر شما، به عنوان یک گوینده، از مرد منتقدی  بخواهید که نظرش را نسبت به صحبت های شما بگوید و پاسخ او این باشد که وی با شما مخالف است علائم زبان بدن او با حرفش مشابهت و تطابق دارند. ولی اگر بگوید که با حرف های شما موافق است احتمال بسیار زیاد در حال دروغ گفتن است زیرا کلمات و زبان بدن (یا گفتار و کردار) او با یکدیگر همخوانی ندارند.

تناقض زبان بدن و کلمات

وقتی کلمات و زبان بدن افراد در تناقض با هم هستند، اغلب، خانم ها حرف های فرد مقابل را ندید می گیرند و بر رفتار غیرکلامی فرد متمرکز می شوند.

اگر شما سیاستمداری را ببینید که در پشت تریبون با اعتماد به نفس تمام در حال سخنرانی است و دست هایش را روی سینه قرار داده (حالت تدافعی)، چانه اش پایین است (حالت نقادانه) و به مخاطبین خود می گوید که از ایده های جوانان استقبال می کند و نظر مثبتی نسبت به آنها دارد، آیا شما قانع خواهید شد؟ قطعاً خیر، زیرا رفتار و گفتار این فرد با هم همخوانی ندارد.

«زیگموند فروید» نیز در گزارش یکی از جلسات مشاوره خود با یکی از بیمارانش اشاره می کند که بیمار وی در ابتدا از ازدواجش ابراز خوشحالی می کرد ولی به طور ناخودآگاه با حلقه ازدواج خود بازی می کرد به طوری که مدام حلقه را در انگشت خود تکان می داد و پس از مدتی که مشکلات ازدواج بیمارش معلوم شد «فروید» خیلی شگفت زده نمی شود زیرا از اهمیت حرکات ناخودآگاه آگاه بوده است.

در نتیجه، مشاهده مجموعه ای از حرکات زبان بدن و تطابق گفتار و زبان بدن کلید تفسیر دقیق طرز فکر فرد مقابل به کمک زبان بدن است.

قانون سوم برای در ک بهتر زبان بدن : حرکات را بسته به شرایط تفسیر کنید

برای درک بهتر زبان بدن باید  شرایط و موقعیت را نیز تفسیر کرد. به عنوان مثال اگر کسی در یک روز سرد زمستانی در ترمینال اتوبوسرانی دست ها و پاهای خود را بر روی هم قرارداده و سرش هم پایین است احتمال زیاد این فرد احساس سرما می کند و بیانگر حالت تدافعی نیست.

پس می توانید جلو بروید و با او ارتباط برقرار کنید. ولی اگر همین حرکات موقعی باشند که شما در مقابل آن فرد نشسته اید و سعی دارید ایده، محصول یا خدمات خود را به او بفروشید در اینجا می توان اینطور گفت که آن فرد نسبت به پیشنهاد شما حس خوبی ندارد. به عنوان مثال، عکس زیر بیانگر حالت تدافعی نیست بلکه نشان می دهد این فرد احساس سرما می کند. درک بهتر زبان بدن

حرکات زبان بدن دست به سینه

پس تمام حرکات زبان بدن باید بسته به شرایط و موقعیت و در صورت امکان به صورت مجموعه ای از حرکات تفسیر شوند. ولی با تمام این اوصاف، با وجود رعایت قوانین فوق باز هم ممکن است دچار سوء برداشت شویم.

چرا به راحتی در دام تعبیر غلط از زبان بدن می افتیم؟

اگر کسی (خصوصاً یک آقا) به صورت شل و سست دست بدهد، احتمالاً متهم خواهد شد که شخصیت ضعیفی دارد ولی اگر کسی که «آرتروز دست» دارد احتمالاً برای جلوگیری از احساس درد شدید در دست های خود، خیلی محکم دست نخواهد داد.

به طور مشابه، هنرمندان، نوازندگان، جراحان و سایر افرادی که شغل و حرفه آنها به نوعی به دستان آنها وابسته است عموماً ترجیح می دهند با کسی دست ندهند و اگر موقعیتی باشد که مجبور به این کار باشند، جهت حفاظت از دستان خود خیلی شل دست خواهند داد که اصطلاح «ماهی مرده» برای آن به کار می رود به این معنی که اگر با چنین فردی دست بدهید مانند این است که یک ماهی مرده را در دست گرفته اید.

مثال‌های دیگر

کسی که لباس تنگ یا کاملاً فیت می پوشد، احتمالاً برخی حرکات را نمی تواند انجام دهد و این مسئله بر روی زبان بدن آن فرد تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، افراد با چاقی مفرط نمی توانند پاهای خود را بر روی هم قرار دهند. خانم هایی که دامن کوتاه می پوشند معمولاً پاهای خود را بر روی هم قرار می دهند و شاید این مسئله سبب شود که آنها فردی تدافعی به نظر برسند.

با وجود اینکه این شرایط در مورد اقلیت افراد صدق می کند ولی باید برای درک بهتر زبان بدن افراد اثر محدودیت ها یا ناتوانی های فیزیکی فرد بر روی حرکات زبان بدن را در نظر بگیرید.

پس همیشه به یاد داشته باشید که بهتر است در نگاه اول نسبت به رفتار افراد قضاوت نداشته باشیم و با در نظر گرفتن تمام جوانب این کار را انجام دهید تا بتوانید با افراد ارتباط موثر داشته باشید.

10
3,500,000 تومان
مذاکره مجازی
47%
تخفیف
8
950,000 تومان 499,000 تومان
آموزش زبان بدن دوره جامع پویا ودایع
40%
تخفیف

دوره جامع زبان بدن در مذاکره و فروش

5.00 10 رای
2,500,000 تومان 1,490,000 تومان
24
2,500,000 تومان 1,490,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

×

سلام! از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید مشاوره بگیرید و خرید خودتون رو ثبت کنید.

×