معنی علامت‌های دست در زبان بدن – قسمت هفدهم

علامت دست در زبان بدن

در این بخش از آموزش ، سه علامت دست در زبان بدن ، بین فرهنگ های مختلف را بررسی می کنیم که عبارتند از: درست کردن حلقه با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره، انگشت شست رو به بالا و علامت V.

  1. علامت دست حلقه در زبان بدن

این ژست در اوایل قرن نوزدهم در آمریکا توسط روزنامه ها به طور گسترده استفاده شد که برای کوتاه کردن عبارت های رایج به دنبال استفاده از سرواژه کلمات یا علائمی این چنینی بودند. در مورد منشا پیدایش کلمه OK در زبان انگلیسی حرف و حدیث هایی زیاد وجود دارد. برخی بر این باور هستند که این کلمه از سر واژه های «all correct» (همه چیز سرجای خودش است) گرفته شده که عموما به اشتباه به صورت «oll korrect» نوشته می شده است. برخی دیگر نیز معتقدند که این کلمه بر عکس K.O (به معنای ناک اوت (knock-out) در ورزش های رزمی) است.

علامت دست حلقه در زبان بدن

این ژست برای یک فرد غربی به معنای OK است، برای ژاپنی ها به معنای این است که در ازای بقیه پول، به جای اسکناس پول خرد می خواهند، در فرانسه به معنای صفر است و برزیلی ها و ترک ها آن را توهین آمیز می دانند.

همچنین عده ای معتقدند که کلمه OK مخفف «Old Kinderhook»، محل تولد مارتین ون بورن (یکی از روسای جمهور آمریکا در قرن نوزدهم) است که این مخفف را به عنوان شعار کمپین انتخابی خود انتخاب کرده بود. بدیهی است که علامت حلقه نشان دهنده حرف انگلیسی O در OK است. کلمه «اُکی» به دلیل گسترش فیلم های و سریال های آمریکایی در بین تمام کشورهای انگلیسی زبان و حتی سایر کشورها کلمه جاافتاده ای شده ولی در برخی مناطق و مکان ها معانی و منشاهای دیگری دارد. در فرانسه و نیز بلژیک به معنای «صفر» یا چیز «بی ارزش» است.

هشدار به ژاپنی ها

مجدد به افرادی که به دنبال تجارت با ژاپنی ها هستند در این مورد هشدار داده می دهیم که اگر در ژاپن در حال انجام کار تجاری هستید و از علامت حلقه استفاده کنید دچار دردسر خواهید شد. چون شاید این علامت برای شما به معنای OK باشد ولی فرد ژاپنی این طور برداشت خواهد کرد از او درخواست رشوه دارید. در برخی کشورهای حوزه دریای مدیترانه این علامت اشاره به یک مرد همجنس باز دارد. در ترکیه و یونان نیز اصلا معنای خوبی ندارد. در کشورهای عربی نیز به عنوان علامت تهدید یا ناسزا استفاده می شود.

در دهه ۱۹۵۰، ریچارد نیکسون، پیش از این که رئیس جمهور آمریکا شود، برای برقراری روابط حسنه با کشورهای آمریکای لاتین طی توری به نام «تور حسن نیت» از این کشورها بازدید کرد. پس از خروج از هواپیما، به جمعیت منتظری که برای دیدار با او جمع شده بودند علامت حلقه (در آمریکایی یعنی OK) را به آنها نشان داد و از این که از طرف مردم هو و مسخره شد تعجب کرد چرا که از آداب و رسوم مردمان محلی این کشورها اطلاع نداشت. این علامت در آمریکای لاتین به این معنی است که «شماها همتون یک مشت آدم به درد نخور هستید».

اگر از افرادی هستید که با اهداف مختلف اعم از تجارت و تفریح به سفرهای بین المللی می روید، بهترین راه این است تا همیشه از مردمان بومی و محلی بخواهید تا علائمی را که معنای بدی در آنجا دارند به شما نشان دهند تا از دردسرهای احتمالی جلوگیری شود.

  1. علامت دست شست رو به بالا در زبان بدن

در مکان هایی مانند آمریکا، استرالیا، آفریقای جنوبی، سنگاپور و نیوزلند که مستعمره انگلستان بودند، این ژست سه کاربرد دارد. افرادی معروف به «اُتو استاپ زن» که معمولا کنار اتوبان ها و جاده می ایستند و به دنبال سواری رایگان هستند، از این علامت استفاده می کنند. به معنای OK نیز کاربرد دارد و در آخر اینکه اگر علامت شست خیلی محکم و صاف بالا گرفته شود توهین آمیز است. در برخی کشورها مانند یونان و نیز ایران توهین آمیز است.

علامت دست شست رو به بالا در زبان بدن

پیش از این نیز گفته شد که وقتی اروپایی می خواهند با دست خود چیزی را بشمارند ابتدا از انگشت شست شروع می کنند به معنای عدد یک، سپس برای عدد دو انگشت اشاره را اضافه می کنند و الی آخر. در حالی که اکثر کشورهای انگلیسی زبان عدد یک را با انگشت اشاره نشان می دهند و برای عدد دو انگشت میانی را اضافه می کنند و انگشت شست به معنای عدد پنج است.

معمولا مشاهده می شود برخی افراد که دست در جیب شلوار یا کت خود دارند انگشت شست را بیرون می گذارند که به عنوان نشانه قدرت نیز استفاده می شود.

  1. علامت دست V در زبان بدن

این علامت دست در کشورهای انگلستان، استرالیا و نیوزلند رایج و توهین آمیز است. علامت V به معنای پیروزی را وینستون چرچیل طی جنگ جهانی دوم زیاد استفاده می کرد و باعث شد این علامت به این عنوان جا بیفتد. البته در اینجا باید به تفاوتی اشاره کرد. این علامت زمانی معنی پیروزی می دهد که کف دست تان به سمت طرف مقابل باشد و اگر کف دست به سمت خودتان باشد معنای توهین آمیز برای شخص مقابل دارد.

علامت دست V در زبان بدن

این علامت در آمریکا می تواند به معنای عدد دو، در آلمان به معنای پیروزی و در انگلستان توهین آمیز باشد.

منشا پیدایش این علامت به قرن ها پیش بر می گردد که کمانداران انگلیسی برای شلیک تیر کمان خود، از این دو انگشت استفاده می کردند. برای یک کماندار ماهر، درصورت اسیر شدن، هیچ چیز حتی اعدام، بدتر از قطع شدن این دو انگشتش توسط دشمنان نبود. علامت V با دو انگشت میانی و اشاره به سرعت به علامتی تبدیل شد که سربازان انگلیسی از آن برای تحریک و در آوردن حرص دشمن استفاده می کردند تا به آنها نشان دهند که «هنوز دو انگشتی که با آنها تیر شلیک می کنم سالم هستند».

در بخش هایی از اروپا، مانند آلمان نشان دادن این علامت در حالی که کف دست به سمت داخل باشد همچنان به معنای پیروزی است. همچنین در برخی کشورهای اروپایی به معنی عدد دو است. به هنگام سفر به نقاط مختلف جهان توجه به علامت دست هایتان در زبان بدن بسیار حائز اهمیت است.

در چه جاهایی لمس کردن و دست زدن در زبان بدن افراد مجاز است؟

مجاز یا غیرمجاز بودن این مسئله بستگی به فرهنگ های مختلف دارد. مثلا در فرانسه و ایتالیا، به هنگام صحبت کردن، لمس کردن فرد مقابل امری رایج است ولی انگلیسی ها ترجیح می دهند، به جز در میادین ورزشی و در جلوی هزاران تماشاچی، همدیگر را لمس نمی کنند. در واقع ورزشکاران انگلیسی، استرالیا و نیوزلندی که همدیگر را در میادین ورزشی به آغوش می کشند به نوعی در حال تقلید از وزرشکاران آمریکای جنوبی هستند که پس از به ثمر رسیدن گل در بازی فوتبال همدیگر را در آغوش می گیرند و این مسئله حتی در رختکن هم ادامه دارد.

دکتر کن کوپر تعداد دفعات لمس کردن در چند کشور را مطالعه و این اطلاعات در مورد میزان لمس در هر ساعت را به دست آورده است: پورتوریکو ۱۸۰ بار، پاریس ۱۱۰ بار، فلوریدا ۲ بار و لندن صفر.

با توجه به تحقیقات انجام شده، فهرست زیر می تواند به شما کمک کند:

کشورهایی که لمس کردن مجاز نیست:

آلمان، ژاپن، انگلستان، آمریکا و کانادا، استرالیا، نیوزلند، استونی، پرتغال، اروپای شمالی، منطقه اسکاندینای

کشورهای مجاز:

هند، ترکیه، فرانسه، ایتالیا، یونان، اسپانیا، خاورمیانه، بخش هایی از آسیا، روسیه

توهین به سایر فرهنگ ها

همانطور که پیش از این گفته شد، اکثر آمریکایی پاسپورت ندارند و معتقدند که سایر بخش های دنیا مانند آنها فکر می کنند و می خواهند شبیه آنها باشند و درصدر افرادی با کمتری سواد فرهنگی قرار دارند. در عکس زیر، بوش پدر، بوش پسر و همسرش را  می بینید که از علامت دست تیم فوتبال آمریکایی تگزاس لانگهورن (شاخ های بلند)  در زبان بدن خودشان استفاده می کنند. انگشت اشاره و انگشت کوچک نشان دهنده شاخ های گاو وحشی هستند که نماد این باشگاه ورزشی است.

علامت دست تیم فوتبال آمریکایی تگزاس لانگهورن (شاخ های بلند)

البته این علامت دست در زبان بدن  برای برخی به معنای علامت شیطان (فراماسونری) است. همچنین استفاده از این ژست در ایتالیا توهین بزرگی است که حتی مجازات زندان در بردارد.

اگر این علامت را در ایتالیا به یک مرد نشان دهید به این معنی است که سایر مردها با همسر وی رابطه نامشروع دارند. در سال ۱۹۸۵، پنج آمریکایی در شهر روم که به خاطر برد تیم تگزاس لانگهورن در بیرون از واتیکان مشغول جشن و پایکوبی بودند و این علامت را به هم نشان می دادند دستگیر شدند. احتمالا این حرکت به مذاق پاپ خوش نیامده بود.

خلاصه این بخش از آموزش علامت دست در زبان بدن

افراد با کسانی به تجارت می پردازند که با آنها احساس راحتی کنند. به هنگام ورود به یک کشور خارجی، تا زمانی که با زبان بدن افراد محلی و بومی کاملا آشنا نشدید خیلی بر روی استفاده از زبان بدن و علائمی که معانی شان را نمی دانید تمرکز نکنید. یکی از راه های ساده یادگیری و درک اختلافات فرهنگی در زبان بدن، ضبط فیلم های کشور مقصد و تماشای چندین باره آنها در حالت بدون صدا و بدون زیرنویس است. سعی کنید ابتدا حدس بزنید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و سپس زیرنویس را بررسی کنید تا ببینید که چقدر حدستان درست بوده است.

اگر از رفتارهای مودبانه و توهین آمیز سایر فرهنگ ها اطلاع ندارید، می توانید از افراد بومی بخواهید تا به شما این موارد را نشان دهند.

سوء تعبیر فرهنگی از ژست ها نتایج شرم آوری به بار خواهد آورد و پیش از قضاوت در مورد معنای زبان بدن و ژست هر شخصی، باید همیشه پیش زمینه فرهنگی فرد را بدانید.

اگر زیاد به سفرهای بین المللی می روید، یکی از منابع خوب، کتاب «ژست ها: هنجارها و تابوهای زبان بدن در سراسر جهان اثر راجر اکستل است که بیش از ۷۰ هزار علامت فیزیکی و آداب و رسوم مختلف در آن ذکر شده و به شما نشان می دهد چگونه در اکثر فرهنگ ها تجارت و با افرادشان تعامل کنید.

 ژست دست ها و انگشت شست در زبان بدن

تصویر زیر ژست ناپلئون بناپارت، رهبر فرانسه در فاصله سال های ۱۸۰۴ تا ۱۸۱۵ میلادی، در نقاشی معروف ژاک لویی دیوید را نشان می دهد. در این تصویر، دست او بر روی شکمش قرار دارد. آیا این ژست نشان دهنده این است که او زخم معده دارد یا به معنای این است که اوقات خوبی را سپری می کند؟

ژست دست ناپلئون بناپارت

دست انسان دارای ۲۷ استخوان کوچک، شامل هشت استخوان به شکل سنگ ریزه در مچ دست است که در کنار یکدیگر شبکه ای از رباط ها و چند عضله کوچک جهت حرکت مفاصل را تشکیل می دهند. دانشمندان متوجه شدند که میزان اتصالات عصبی بین دستان و مغز از اتصالات عصبی بین سایر نقاط بدن بیشتر است و بنابراین ژست ها و حالت هایی که با دستان خود می گیریم تاثیرات زیادی در وضعیت عاطفی مان دارند. از آنجا که دستان ما معمولا در جلوی بدن مان نگه داشته می شوند، این علائم به راحتی قابل مشاهده هستند و اکثرمان چند علامت دست در زبان بدن مخصوص به خود ب داریم که به طور مرتب از آنها استفاده می کنیم. در ابتدای این فصل به تصویر ناپلئون اشاره شد.

منظرهادر باره علامت دست ها در زبان بدن متفاوت است

از منظر بسیاری از افراد، این تصویر مردی را نشان می دهد که دستش را درون کت خود قرار داده و انگشت شستش در زیر کت به سمت بالاست. این افراد نظریه های مختلفی در مورد چرایی این ژست دارند که عبارتند از: «احتمالا ناپلئون زخم معده داشته»، «شاید ناپلئون بیماری پوستی داشته»، «شاید در آن زمان گذاشتن دست در جیب شلوار حرکت زشتی بوده»، «احتمالا سرطان سینه داشته»، «شاید دستش دچار نقص یا عیب بوده»، «شاید هم نقاش ها تمایلی به کشیدن دست ها در نقاشی خود نداشتند». ولی اصل ماجرا این است که در سال ۱۷۳۸ و پیش از تولد ناپلئون، فرانکویس نیولن کتابی در زمینه رفتار افراد اصیل و نجیب چاپ کرد که معنای این ژست را در این کتاب این طور توضیح می دهد:

«دستی که در زیر کت مخفی می شود ژستی رایج از نجیب زادگی، جسارت مردانه و خلق و خوی معتدل است». زمانی که ناپلئون نقاشی را دید به نقاش آن گفت: «دیوید عزیزم، تو کاملا از خلق و خوق من آگاهی». بنابراین این نقاشی به نوعی نشان دهنده نجیب زادگی و جسارت ناپلئون است.

کتاب های تاریخ

کتاب های تاریخ نشان می دهند که این علامت دست در زبان بدن او جزء مجموعه رفتارهای معمول ناپلئون نبوده و در واقع حتی برای این نقاشی معروف او به صورت مدل در جلوی نقاش نایستاده و نقاش این اثر را به صورت ذهنی کشیده و این ژست را به آن اضافه کرده است ولی شهرت این ژست نشان می دهد که ژاک لویی دیوید، نقاش این اثر، از مفهومی که چنین موقعیت دست و انگشت شستی نشان می دهد آگاه بوده است.

قد ناپلئون حدود ۱۶۴ سانتی متر بود ولی کسانی که نقاشی او را می بینند فکر می کنند قد او ۱۸۵ متر بوده است و این اثر مفید زبان بدن است.

 علامت دست ها در زبان بدن چگونه سخن می گویند؟

طی هزاران سال گذشته، مقام و شان افراد در یک جامعه اولویت ترتیب آنها در یک سخنرانی را تعیین می کرد. هر چه فرد قدرت و اختیار بیشتری داشت، وقتی صحبت می کرد، سایرین مجبور بودند سکوت اختیار کنند. مثلا تاریخ روم نشان می دهد که اگر کسی از طبقه فرودست سخنرانی ژولیوس سزار را قطع می کرد محکوم به اعدام می شد.

امروزه اکثر افراد در جوامعی زندگی می کنند که آزادی بیان در آنها به مرحله شکوفایی رسیده و معمولا هرکسی که بخواهد نظرش را بیان کند می تواند این کار را انجام دهد. در انگلستان، استرالیا و آمریکا افراد حتی می توانند سخنرانی رئیس جمهور یا نخست وزیر را قطع و نظر خودشان را اعلام کنند یا به خاطر یکی از جملات این اشخاص مهم برای شان دست زد که این مسئله در سال ۲۰۰۳ برای تونی بلر، نخست وزیر انگلستان، در یک مناظره تلویزیونی در مورد بحران عراق اتفاق افتاد.

دست و مباحث پیچیده زبان بدن

در بسیاری از کشورها، دست ها نقش علائم نگارشی در متون مکتوب را ایفا می کنند تا نوبت افراد در یک بحث گروهی را مشخص کنند. ایتالیایی ها و فرانسوی، به هنگام صحبت کردن، از دست خود بیشترین استفاده را می کنند و در واقع به هنگام صحبت کردن دست خود را بالا می آورند، مسئله ای که در انگلستان به ندرت دیده می شود چرا که در این کشور تکان دادن دست ها به هنگام صحبت کردن حرکت نامناسب و نشانه ضعف در ارائه مطالب است.

در ایتالیا، ترتیب افراد برای صحبت ساده است. فردی که می خواهد صحبت کند دستش را بالا می برد و می تواند شروع به صحبت کند. دست شنونده پایین یا پشت کمرش است. پس اگر می خواهید صحبت کنید باید ابتدا دست خود را بالا ببرید. برای این کار می توانید نگاه خود را از گوینده برداشته و دست تان را بالا ببرید یا دست فردی را که در حال صحبت هست بگیرید و پایین بیاورید. بسیاری از افراد تصور می کنند چون ایتالیایی ها به هنگام صحبت دست همدیگر را به طور پیوسته می گیرند خیلی یا یکدیگر خودمانی هستند در حالی که با این کار طرف مقابل سعی می کند تا دست دیگری را پایین بیاورد و خودش شروع به صحبت کند.

برخی از رایج ترین ژست های رایج دست و انگشت شست را بررسی می کنیم.

از یک سو با مشاهده این که یک نفر چگونه بحثی را که در آن دو دیدگاه مخالف بیان شده جمع بندی می کند می توان فهمید که این شخص به سمت کدام دیدگاه سوگیری دارد. افراد معمولا به هنگام بیان دیدگاهی که مورد نظرشان است کف یکی از دستان خود را باز نگه می دارند و با دست دیگر خود دیدگاه مخالف را بیان می کنند. افراد راست دست دیدگاه مورد نظر خود را با دست راست و افراد چپ دست آن را با دست چپ بیان می کنند.

از سوی دیگر، ژست ها سبب بهبود به یادآوری رویدادها و حرف ها می شوند. ژست های دست سبب جلب توجه می شوند، اثر ارتباط با سایر افراد را افزایش می دهند و به افراد کمک می کنند تا میزان بیشتری از اطلاعاتی را که می شنوند به خاطر بسپارند. در دانشگاه منچستر انگلستان، جئوفری بیتی و نینا مک لولین مطالعه ای را انجام دادند که در آن از داوطلبین خواسته شده تا به داستان های قدیمی که شخصیت های کارتونی قدیمی مانند راجر ربیت، توئیتی و سیلوستر در آنها حضور دارند گوش کنند.

راوی و ژست هایش

برای برخی از شنوندگان، راوی داستان ژست های دست مانند تکان دادن سریع دست ها به نشانه دویدن و سایر حرکات را اضافه کرد. ده دقیقه بعد از شنوندگان آزمونی به عمل آمد، آنهایی که داستان را همراه با ژست های دست شنیده بودند سه برابر بیشتر جزییات داستان را به خاطر داشتند که این مسئله تاثیر شگرف ژست های دست بر روی قابلیت به خاطر آوردن رویدادها را نشان می دهد.

مالیدن کف دست ها به هم

مالیدن کف دست ها به یکدیگر را در مواقعی به کار می بریم که انتظار مثبت و خوشایندی از یک موقعیت داریم. در بازی هایی که با تاس انجام می شوند، بازیکنان تاس را قبل از انداختن به امید برنده شدن یا آمدن شماره مورد نظر بین دستان خود می مالند. همچنین سرعتی که شخص دست های خود را به هم می مالد نشانگر این است که فکر می کند چه کسی بیشتر نفع می برد.

مثلا فرض کنید می خواهید یک خانه بخرید و بعد از صحبت با بنگاه معاملات ملکی و توضیح مشخصات مورد انتظارتان، بنگاه دار به سرعت دست های خودش را به هم می مالد و می گوید: «دقیقا همان خانه ای که شما می خواهید دارم». در واقع، در این مثال بنگاه دار این علامت را به شما می دهد که انتظار دارد نتیجه مطابق با انتظار شما باشد. ولی اگر کف دستان خود را به کندی به هم بمالد و به شما مجدد همان جمله را بگوید، چه حسی پیدا می کنید؟ احتمالا این فرد به نظرتان کاسه ای زیر نیم کاسه اش دارد و انتظار دارد که نتیجه این معامله بیشتر به نفع خودش باشد.

توضیح به فروشنده ها

عللامت دست فروشندگان

به فروشنده ها آموزش داده می شود تا از این ژست به هنگام توضیح محصولات به مشتری استفاده کنند و این کار را با سرعت انجام دهند تا خریدار در موضع دفاعی قرار نگیرد. وقتی خریدار دست های خود را به سرعت به هم می مالد و می گوید: «خب ببینم چه پیشنهادی دارید» نشان می دهد انتظار دارد تا کالای خوبی را ببینید و بخرد.

مجدد باید خاطر نشان کرد که موقعیت را نیز باید در نظر داشته باشید. مثلا کسی که در هوای سرد در ایستگاه اتوبوس منتظر است و دست های خود را به هم می مالد لزوما به معنای این نیست که منتظر است اتوبوس سریعا برسد بلکه به خاطر ایجاد گرما و گرم شدن بدن این کار می کند.

مالیدن انگشت اشاره به انگشت شست و تاثیرش در زبان بدن

مالیدن انگشت اشاره یا سبابه به انگشت شست معمولا ژستی که نشان می دهد طرف مقابل دارد در مورد پول صحبت می کند و نمادی از مالیدن سکه بین این دو انگشت است. این ژست معمولا توسط دست فروشان یا بین افرادی که با هم آشنا هستند استفاده می شود. افراد حرفه ای که با مشتریان سرشناس معامله می کنند نباید از این ژست استفاده کنند چرا که حامل معنای منفی در مورد پول است.

مالیدن انگشت اشاره به انگشت شست

قلاب کردن دست ها در یکدیگر در علم زبان بدن

در نگاه اول، این علامت دست در زبان بدن می تواند نشانه اعتماد به نفس در زبان بدن باشد چرا که برخی از افراد از این ژست همراه با لبخند استفاده می کنند. ولی در واقع این ژست می تواند نشانه اضطراب یا نگرش منفی باشد. این ژست یکی از ژست های مورد علاقه ملکه الیزابت به هنگام حضور در بین مردم و بازدید سلطنتی است که معمولا دست های خود را به شکل قلاب کرده روی زانویش قرار می دهد.

قلاب کردن دست ها در یکدیگر در علم زبان بدن

این حالت، حتی اگر با لبخند همراه باشد، می تواند نشانه یاس و دلسردی باشد.

تحقیقات متخصصین مذاکره و زبان بدن نشان داده که استفاده از این ژست طی یک مذاکره، ژستی به معنای یاس و دلسردی است که نشان می دهد شخص نگرش منفی نسبت به فضای مذاکره دارد. این ژست معولا در افرادی مشاهده شده که تصور می کنند پیشنهادات طرف مقابل قانع شان نکرده یا اینکه از این مذاکره منفعتی عایدشان نمی شود. این ژست می تواند به سه حالت استفاده شود: قلاب کردن دست ها در جلوی صورت، قلاب کردن دست ها روی میز یا روی زانو و زمانی که در حالت ایستاده هستید قلاب کردن در جلو شکم.

در این عکس، رئیس جمهور آرژانتین را می بینید که دست ها خود را در رو به روی بدن خود روی میز قرار داده است.

قلاب کردن دست در زبان بدن

بین ارتفاع قرارگیری محل دست ها و میزان حس منفی شخص رابطه ای در علم زبان بدن وجود دارد. یعنی وقتی این ژست در حالتی استفاده شود که دست ها به صورت نزدیک تر باشند، احتمال کنار آمدن با آن شخص دشوارتر است در حالی که وقتی دست ها در موقعیت مرکزی بدن باشند، کمی انعطاف پذیری شخص بیشتر است. درست مانند سایر ژست هایی که نشانگر نگرش منفی هستند، باید سعی کنید انگشتان شخص را با ترفندهای ساده مانند تعارف کردن یک نوشیدنی از هم باز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست