چگونه بهترین استفاده از زبان بدن را داشته باشیم | آموزش زبان بدن – قسمت هشتم

بهترین استفاده از زبان بدن

در قسمت قبل گفته شد که باز بودن کف دست می تواند نشانه ای از صداقت و روراستی باشد ولی آیا همیشه می توان به افرادی که از این حرکت زبان بدن استفاده می کنند اعتماد نمود؟ به عبارت دیگر، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا با آگاهی از این حرکات امکان سوء استفاده وجود دارد یا خیر؟ یعنی مثلاً اگر دروغ بگوییم و در عین حال زبان بدن صداقت مانند باز بودن کف دست را از خود نشان دهیم، سایر افراد حرفمان را باور خواهند کرد یا خیر؟ و  چطور با آگاهی از زبان بدن ، بهترین استفاده از زبان بدن را داشته با شیم .

آیا می توان از زبان بدن سوء استفاده نمود؟

پاسخ این سوال هم منفی و هم مثبت است. اگر به خاطر داشته باشید در آموزش های قبلی این نکته گفته شد که افراد مدت زیادی نمی توانند از زبان بدن غیرواقعی استفاده کنند و علائم ریز و ناخودآگاهی در حین دروغ گفتن رخ می دهد که تحت کنترل ما نیستند و با سایر علائم غیرکلامی و کلامی ما در تضاد هستند.

ولی به هر حال افرادی مانند کلاهبردان و دروغگوهای فوق حرفه ای به یک هنر ویژه مسلح هستند و قادرند تا علائم غیرکلامی خود را با حرف های دروغ خود هماهنگ کنند و هر چقدر این کلاهبرداران حرفه ای در استفاده از زبان بدنِ صداقت توانایی بیشتری داشته باشند، حرفشان بیشتر مورد پذیرش قرار می گیرد. البته در اینجا قصد ما ارائه آموزش جهت سوء استفاده از زبان نیست بلکه هدف ما این است تا با یادگیری این حرکات روابط موثر ایجاد کرده و آن را بهبود دهیم.

قانون علت و معلول

با تمرین این حرکت به هنگام برقراری ارتباط با دیگران، احتمال اینکه قابل اعتماد تر و روراست تر به نظر برسید افزایش پیدا می کند و هر چقدر این حرکت به عادت همیشگی شما تبدیل شود، احتمال عدم صداقت و دروغگویی شما کاهش پیدا می کند و در واقع به علت وجود قانون علت و معلول در این قضیه، برای اکثر افراد دروغ گویی در حالی که دستان شان در رویت دیگران است دشوار است. اگر فردی در اغلب موارد شخص صادق و راست گویی باشد معمولاً از این حرکت زیاد استفاده می کند و همین مسئله دروغ گویی را برایش دشوار می کند.

زیرا حرکات، عواطف و احساسات رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. اگر شما فردی دیرجوش با دیگران باشید، احتمال اینکه در اکثر مواقع دست به سینه باشید بیشتر است. همچنین عکس این مسئله نیز می تواند درست باشد یعنی وقتی دست به سینه هستید احتمال اینکه حالت تدافعی یا به اصطلاح گارد داشته باشید بیشتر می شود. البته مجدد لازم به ذکر است که این مسئله در صورتی درست است که سایر شرایط نیز حاکی از تدافعی بودن شما داشته باشدتا بتوانید بهترین استفاده از زبان بدن را داشته با شید  .

زبان سه گانه کف دست

یکی از بهترین استفاده ها  از زبان بدن  که  دارای قدرت زیادی است استفاده از کف دست به هنگام درخواست از کسی برای انجام کاری، دستور دادن یا راهنمایی کردن کسی است. در واقع نحوه استفاده شما از کف دست تان می تواند یکی از سه حالت عطوفت، قدرت یا تحکم را به طرف مقابل القا کند که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

به هنگام دستور دادن به کسی، دست شما می تواند یکی از این سه حالت را داشته باشد: (۱) کف دست به سمت بالا باشد، (۲) کف دست به سمت پایین باشد و (۳) کف دست بسته و انگشت اشاره به طرف شخص باشد. تفاوت بین این سه حالت را با مثالی توضیح می دهیم. اینطور فرض می کنیم که شما از کسی می خواهید تا مثلاً وسیله ای را از جایی بردارد و به جای دیگری ببرد. با فرض اینکه در هر سه حالت، کلمات، تن صدا و حالات چهره شما یکسان باشد و تنها تغییر، تغییر حالت و موقعیت کف دست شما باشد این موضوع را بررسی می کنیم.

کف دست رو به بالا نشانه تسلیم است و به نوعی اکثر ما را یاد فرد محتاجی می اندازد که در خیابان دست خود را به سوی عابرین و به نشانه درخواست نیاز و کمک دراز می کند و همانطور که پیش از این گفته شد، در دوران باستان نیز به نشانه عدم حمله سلاح بود که نشان می دهد شما تهدیدی برای فرد مقابل تان به حساب نمی آیید.

نکته کلیدی در مورد بهترین استفاده از زبان بدن دست ها

لذا با این تفاسیر اگر به هنگام مطرح کردن درخواست خود، از چنین ژستی استفاده کنید به احتمال زیاد به طرف مقابل احساس فشار و زور القا نخواهد شد و حس بدی نسبت به خود شما و درخواست تان نخواهد داشت. حتی اگر از کسی می خواهید تا با شما صحبت کند و به او بفهمانید که شما تمایل دارید او حرف بزند و شما بشنوید، بالا بودن کف دست در آن لحظه می تواند کارساز باشد. این حرکت نیز طی زمان دچار تغییر و تحولاتی شده و بالا نگه داشتن دست به طوری که کف دست قابل رویت باشد (مثلا در دادگاه) یا قرار دادن کف دست بر روی قلب مثال هایی از این تحولات هستند.

بهترین استفاده از زبان بدن ، کف دست به سمت بالا

بهترین استفاده از زبان بدن – کف دست به سمت بالا: نشانه ای از تسلیم و عدم تهدید

اما وقتی کف دست شما به سمت پایین است، حس قدرت را القا می کنید و همان شخص در مثالی که ذکر شد احتمالا حس خواهد کرد که شما یک دستور لازم الاجرا به او داده اید و ممکن است بسته به رابطه خانوادگی یا کاری که با او دارید نسبت به شخص شما حس دشمنی پیدا کند یا آن کار را از سر اجبار و ناچاری انجام دهد.

به عنوان مثال، اگر موقعیت شما و آن شخص با هم برابر است و سمت یکسانی دارید ممکن است درخواست شما را اجابت نکند و اگر ژست قبلی (کف دست رو به بالا) را استفاده می کردید احتمال اینکه حرف شما را گوش می کرد بیشتر بود ولی اگر این شخص در محیط کاری یا خانوادگی سمت پایین تری دارد (رئیس و کارمند یا پدر و پسر)، استفاده از این حرکت (کف دست رو به پایین) قابل قبول است زیرا شما نسبت به او قدرت بیشتری دارید.

سلام آلمانی‌ها با زبان بدن

در دوره حکومت رایش سوم، در سلام نظامی نازی های آلمان نیز «پایین بودن کف دست» نشانه ای از قدرت و استبداد به حساب می آمد. اگر «آدولف هیتلر» به هنگام سلام نظامی کف دست خود را بالا می گرفت احتمالا کسی از او تبعیت نمی کرد و همه به او می خندیدند.

سلام آلمانی‌ها با زبان بدن

وقتی زوج های جوان در خیابان دست در دست همدیگر راه می روند، معمولاً از آنجا که مردها مسئول و به نوعی حاکم خانواده محسوب می شوند، کمی جلوتر راه می روند و دستشان بر روی دست خانم و کف دستشان به سمت عقب و کف دست خانم به سمت جلو است.

تا به اینجا دو نوع حرکت (بالا و پایین بودن کف دست) را بررسی کردیم. در حرکت سوم، همانطور که اشاره شد کف دست بسته است و انگشت اشاره به نشانه تحکم به سمت فرد یا افراد نشانه می رود. در واقع این ژست، دست مشت شده ای است که انگشت اشاره حکم چماق سمبلیکی را دارد که در دست گرفته اید و از آن برای تسلیم کردن فرد مقابل و وادار کردن او به تبعیت استفاده می کنید. چنین حرکتی به طور ناخودآگاه حس بسیار بدی را در دیگران اشاره می کند زیرا نشانه ای از تحکم و اعمال قدرت شدید است.

استفاده از این حرکت در زبان بدن یعنی یا این کار را انجام بده یا اینکه …..

انگشت اشاره به سمت طرف مقابل

این حرکت یکی از آزاردهنده ترین حرکاتی است که به هنگام صحبت و سخنرانی می توانید استفاده کنید خصوصاً وقتی کلمات سخنرانی شما نیز تحکم گونه باشد اوضاع بدتر هم می شود. در این زمینه تحقیقاتی نیز انجام شده که پس از نکته فرهنگی زیر بدان اشاره می شود.

نکته فرهنگی: در برخی کشورها مانند مالزی و فیلیپین، این یک علامت توهین آمیز است زیرا فقط برای اشاره به حیوانات استفاده می شود. در مالزی، افراد برای اشاره به سایرین یا دادن آدرس از انگشت شست خود استفا استفاده می شود.

آزمایش تاثیر حرکات کف دست بر روی مخاطبین سخنرانی

طی آزمایشی محققین بهترین نوع استفاده از زبان بدن  را برسی کردند ، محققین از تعدادی از سخنرانان خواستند تا طی مجموعه ای از سخنرانی های ده دقیقه ای در برابر طیف گوناگونی از مخاطبین از این سه حرکت استفاده کنند و قرار بود در انتهای سخنرانی نیز نظر مخاطبین ثبت و ضبط شود. نتایج این گونه بود:

سخنرانانی که از کف دست به سمت بالا استفاده کرده بودند نظر ۸۰ درصد مخاطبین را جلب کرده بودند که این میزان برای سخنرانان دیگر با موضوع سخنرانی مشابه ولی این بار با کف دست به سمت پایین به ۵۰ درصد کاهش یافت. میزان رای مثبت به سخنرانی در حالت سوم (استفاده از انگشت اشاره) نیز ۳۰ درصد بود و برخی از مخاطبین نیز سالن را ترک کرده بودند.

حرکات زبان بدن که باعث کاهش مخاطب در سخنرانی میشود

به خاطر داشته باشید که این حرکت در زبان بدن ، حس منفی در شنونده ایجاد خواهد کرد.

در این تحقیق نیز مشخص شد که در حالت سوم برای زبان بدن علاوه بر حس منفی، در مقایسه با دو سخنرانی دیگر، شنوندگان بخش کمتری از مطالب گفته شده را به خاطر می آوردند. پس اگر عادت به استفاده از این ژست دارید و می خواهید فضا و اثر مثبتی در رابطه خود با دیگران ایجاد کنید سعی کنید از دو حرکت دیگر استفاده کنید.

برخی از سخنرانان نیز برای کاهش اثر منفی این حرکت، با استفاده از انگشت اشاره و انگشت شست حلقه کوچکی درست می کنند و در حین حالی که قدرت خود را حفظ می کنند ولی فردی تهاجمی به نظر نمی رسند. این تاکتیک به اکثر افراد موفق در عرصه سخنرانی، تجارت و سیاست آموزش داده می شود و طبق نظرسنجی های انجام شده، از نظر مستمعین این گونه افراد زیرک، اندیشمند، هدفمند و متمرکز هستند.

استفاده از انگشت اشاره و انگشت شست بهترین استفاده از زبان بدن

افراد تهاجمی و زبان بدن

در مقابل، سخنران هایی که از انگشت اشاره خود استفاده می کنند افرادی تهاجمی و گستاخ به نظر می رسند و مطالب آنها کمتر در ذهن مخاطب می ماند زیرا معمولا وقتی یک سخنران مستقیم به مخاطبین اشاره می کند، مخاطبین به جای گوش دادن و توجه به مطالب او، ذهن خود را با قضاوت نسبت به شخصیت فرد مشغول می کنند.

در آموزش بعدی، انواع سبک های دست دادن به همراه تحلیل آنها ارائه می شود. از اینکه با ما همراه هستید سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست