لبخند – چرا لبخند زدن مسری است؟| آموزش زبان بدن – قسمت سیزدهم

لبخند زدن

حتما این مسئله را تجربه کردید که وقتی به کسی لبخند می زنید، آن فرد هم به شما لبخند می زند. این موضوع حتی در مورد خنده تصعنی هم صدق می کند. به عبارت دیگر، لبخند زدن و خندیدن مسری هستند.

آزمایشاتی برای مسری بودن لبخند

دکتر «یولف دیمبرگ» استاد دانشگاه یوپسالا (سوئد) با انجام آزمایشی، به غیرارادی بودن عضلات صورت و نحوه کارکرد آنها پی برد. او با استفاده از تجهیزاتِ دریافت کننده ی سیگنال های الکتریکیِ الیاف عضلات، فعالیت عضله صورت ۱۲۰ نفر را به هنگام تماشای تصاویری حاوی چهره های خندان و عصبانی اندازه گیری نمود. از داوطلبین شرکت کننده در این آزمایش می خواستند تا با مشاهده هر تصویر لبخند بزنند، اخم کنند یا واکنشی نشان ندهند (چهره خشک و بی روح داشته باشند). در برخی موارد واکنش خواسته شده با عکس مشاهده شده متفاوت بود.

در واقع محققین با نشان دادن عکس یک چهره خندان، از افراد داوطلب می خواستند که اخم کنند یا برعکس. نتایج این آزمایش نشان دادند که افراد کنترل کاملی بر روی عضلات صورت خود ندارند زیرا با دیدن عکس یک چهره اخمو، اخم کردن راحت تر از خندیدن بود و اگرچه در برخی موارد از مشارکت کنندگان خواسته شده بود تا به طور خودآگاه با مشاهده یک چهره اخمو، واکنش طبیعی خود (یعنی اخم کردن) را کنترل کنند و لبخند بزنند ولی حرکات غیرارادی عضلات صورت اجازه چنین کاری را نمی دادند. در واقع به مانند آینه با دیدن چهره های داخل عکس همان حالت چهره را به خود می گرفتند.

نورون آینه ای

پروفسور «روث کمپل» استاد دانشگاه کالج لندن معتقد است که یک «نورون آینه ای» در مغز وجود دارد که با تحریک بخش مربوط به تشخیص چهره و حالات آن، یک واکنش آینه وار رخ می دهد. به عبارت دیگر، به طور غیرارادی حالات چهره های دیگران را کپی می کنیم.

به همین دلیل حتی اگر حال و حوصله خنده را نداشته باشید باید بدانید که داشتن خنده بخش مهمی از زبان بدنتان است زیرا به طور مستقیم بر روی طرز برخورد و نگرش دیگران نسبت به شما تاثیر می گذارد. علم ثابت کرده که هر چه بیشتر بخندید، واکنش های مثبت بیشتری از دیگران دریافت می کنید.

بررسی جلسات مذاکره و فروش نشان داده که خندیدن در زمان مناسب (مثلا حین مراحل اولیه یک مذاکره که افراد در حال ارزیابی همدیگر هستند) باعث ایجاد حس مثبت در طرفین میز مذاکره می شود و نتایج موفقیت آمیزتر و نرخ فروش بالاتری را به همراه دارد.

چگونه خنده مغز را فریب می دهد؟

به نظر می رسد بین توانایی رمزگشایی خنده و مغز ارتباطی وجود دارد و به نوعی کمک به حفظ بقای انسان است. زیرا در اغلب موارد خنده به معنای سازش است و این که بدانید وقتی شخص غریبه ای به شما نزدیک می شود، رفتار دوستانه یا تهاجمی دارد امری ضروری است و در صورت عدم تشخیص این مسئله ضرر زیادی متحمل خواهید شد.

 لبخند هیو گرانت

عکس فوق مربوط به «هیو گرانت» بازیگر بریتانیایی است. وقتی از افراد خواسته می شود تا احساس شان را نسبت به این تصویر بگویند، به علت چهره خندان مشاهده شده در تصویر، اکثرا به حس آرامش و شادی اشاره می کنند. جالب است بدانید که با مشاهده این تصویر به صورت برعکس، احساس کاملا متفاوتی از حس این بازیگر به شما منتقل می شود.

تصویر هیو گرانت

در تصویر فوق به عمد چشم ها و خنده این بازیگر دست کاری شده تا چهره ای نامتوازن به دست آید ولی همانطور که دیدید مغزتان حتی در صورتی که چهره فرد بر عکس باشد باز هم قادر است لبخند را تشخیص دهد و علاوه بر این می تواند بین خنده و سایر اعضای چهره تمایز قائل شود. این موضوع نشان دهنده اثر قدرتمند لبخند بر روی ماست.

تمرین لبخند تصنعی

اغلب افراد به طور خودآگاه قادر به تشخیص لبخند واقعی از لبخند تصعنی نیستند و اکثر افراد همین که کسی بهشان لبخند بزند، صرفنظر از اینکه این خنده واقعی یا تصعنی باشد، راضی و خوشحال هستند. زیرا خنده یک ژست خلع سلاح کننده و نشان دهنده سازش است در حالی که اکثرا به اشتباه تصور می کنند که لبخند زدن ژست مورد علاقه افراد دروغگو است.

تحقیقات صورت گرفته توسط «پائول اکمن» نشان می دهند که وقتی افراد عمدا دروغ می گویند، اغلب آنها، خصوصا آقایان، کمتر از حالت معمول لبخند می زنند. «اکمن» معتقد است چون دروغگوها می دانند اکثر افراد، دروغگویی را مرتبط با میزان لبخند زیاد می دانند بنابراین سعی می کنند تا به عمد کمتر لبخند بزنند. لبخند یک فرد دروغگو سریعتر از یک لبخند واقعی ظاهر می شود و مدت آن بیشتر است و اینطور به نظر می رسد که فرد دروغگو یک نقاب خندان بر چهره دارد.

حالت چهره در خنده تصنعی

در لبخند تصعنی معمولا حالات چهره در یک طرف قوی تر از حالات چهره در طرف دیگر هستند و تقارن وجود ندارد. در خنده واقعی هر دو طرف مغز به فعالیت می پردازند و تقارن در حالات چهره مشهود است ولی درخنده تصنعی نیمی از کورتکس مغز که مسئول حالات چهره است و در نیمکره راست قرار دارد سیگنال هایی را به طرف چپ بدن می فرستد. بنابراین در صورتی که حالات چهره تصنعی باشند، این حالات در سمت چپ چهره نمود بیشتری دارند.

لبخند تصنعی

معمولا افراد دروغگو اگر لبخند بزنند سمت چپ دهانشان کشیده تر است. البته توجه داشته باشید که برای شناخت دروغگو ۲۴ روش داریم و اگر فرد ۱۲ مورد را داشت می توان گفت که در حال دروغ گفتن است. صرفا لبخند زدن به صورت کج، یا نشانه های دیگر مانند خاراندن سر، گردن و غیره، به تنهایی دال بر دروغ گویی نیستند و همانطور که بارها گفته شده، برای قضاوت افراد به کمک زبان بدن باید مجموعه حرکات و حالات را در نظر گرفت. حتی ممکن است کج لبخند زدن عادت برخی افراد باشد.

خلاف کارها کمتر لبخند می زنند

در گذشته، افسران پلیس بر این باور بودند که خلاف کارها به هنگام کتمان حقیقت یا زمانی که تحت فشار هستند، بیشتر لبخند می زنند. تجزیه و تحلیل فیلم های به دست آمده از افرادی که ازشان خواسته شده بود تا به عمد دروغ بگویند خلاف این مسئله را ثابت کرد. در مقابل، افراد بی گناه به هنگام بیان حقیقت بیشتر لبخند می زنند. زیرا لبخند زدن ریشه در سازش دارد و افراد بی گناه سعی در آرام کردن شاکی دارند. حتی وقتی پشت چراغ قرمز هستید و ماشین پلیس کنار شما می ایستد با وجود این که قانون شکنی نکرده اید، حضور پلیس کافیست تا احساس گناه کنید و برای تسکین این کار لبخند بزنید. در واقع این مسئله نحوه کنترل خنده تصعنی را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست