زبان بدن عواطف و احساسات | آموزش زبان بدن – قسمت سوم

زبان بدن عواطف و احساسات

در این قسمت از آموزش زبان بدن طبق قولی که داده بودیم به این مسئله می پردازیم که چگونه زبان بدن ، عواطف و احساسات ما را برملا می کند و اینکه چرا خانم ها در درک زبان بدن تیزبین تر از آقایان هستند.

چگونه زبان بدن عواطف و احساسات را برملا می کند؟

زبان بدن بازتاب بیرونیِ شرایط عاطفی انسان است. هر ژست یا حرکتی می تواند کلید ارزشمندی نسبت به حسی  باشد که فرد در آن لحظه خاص حس می کند.  به عنوان مثال، شخصی که وحشت زده است یا در مقابل چیزی موضع دفاعی دارد، احتمالاً دست ها یا پاهای خود یا هر دو را بر روی هم قرار می دهد.

لذا اگر می خواهید زبان بدن فرد مقابل خود را رمزگشایی کنید بهتر است شرایط عاطفی و حسّی وی را به هنگام گوش دادن به مطالبی که او در حال بیان آنها است درک کرده و به شرایطی که فرد تحت آن حرف های خود را می زند توجه کنید. این کار به شما این امکان را می دهد تا واقعیت و حقیقت را از دروغ تمییز دهید.

در قرن حاضر، ما انسان ها برای تبدیل شدن به یک فرد خوش صحبت، ذهن خود را بیش از حد به کلام و توانایی های خود در صحبت کردن مشغول کرده ایم و علی رغم اینکه در حال حاضر می دانیم اکثر پیام ها در یک گفتگوی چهره به چهره از طریق علائم بدنی خود را نشان می دهند اکثرمان از این علائم و اثر آنها آگاه نیستیم.

چگونه دست ها اهمیت مسائل را نشان می دهند؟

 «هوگو چاوز» (رئیس جمهور اسبق ونزوئلا) ، «بیل کلینتون» (رئیس جمهور اسبق آمریکا) و «سیلویو برلوسکونی» (نخست وزیر اسبق ایتالیا) به منظور نشان دادن میزان اهمیت مسائل مورد نظر در ذهن خود به کرّات از دست های خود استفاده می کردند. «باب هاک» (یکی از نخست وزیران اسبق استرالیا) با مقایسه حقوق سیاستمدارن با حقوق مدیر عامل ها، از میزان افزایش کمِ حقوق سیاستمداران اینطور دفاع کرد. او مدعی بود که حقوق مدیر عامل ها افزایش زیادی داشته و مقدار افزایش حقوق پیشنهادی برای سیاستمداران نسبتاً کمتر است.

هر دفعه که وی به درآمد سیاستمداران اشاره می کرد دستان خود را به مقدار یک متر از هم باز می کرد و وقتی به حقوق مدیران عامل ها اشاره می کرد دست های خود را به اندازه ۳۰ سانتیمتر باز می کرد. فاصله بین دستان او این مسئله را نشان می دادند که او حس می کرد سیاستمداران درآمدی بیش از چیزی که مدنظر او بوده است دریافت کرده اند و همین افزایش کم کافی است.

چرا خانم ها در زبان بدن عواطف و احساسات تیزبین تر هستند؟

وقتی می گوییم فلان شخص «تیزبین» است در واقع به طور غیرمستقیم به توانایی او در خواندن زبان بدن فرد دیگر و مقایسه این نشانه ها با علائم کلامی اشاره می کنیم. به عبارت دیگر، مثلاً وقتی به دوست خود می گوییم حس می کنیم فلانی در حال دروغ گفتن است در واقع منظورمان این است که زبان بدن آن شخص با کلمات گفتاری اش همخوانی ندارد.

سخنرانان این مسئله را «آگاهی مخاطب» می نامند. به عنوان مثال، وقتی یکی از مخاطبین کاملاً به صندلی خود تکیه داده، سر خود را پایین گرفته و دست به سینه نشسته، یک سخنران آگاه قاعدتاً باید حس کند که پیامش به فرد مورد نظر به درستی منتقل نشده و برای جلب نظر وی باید رویکرد متفاوتی را پیش بگیرد. به طور مشابه، سخنرانی که تیزبین نیست از کنار این قضیه بی توجه خواهد گذشت.

در اینجا، «تیزبین» بودن به معنی تشخیص تناقض بین کلمات و زبان بدن فرد است.

به طور کلی، خانم ها در این زمینه از آقایان تیزبین تر هستند که این مسئله عموماً تحت عنوان «شمّ زنانه» یاد می شود. خانم ها به طور ذاتی علاوه بر توانایی درک و رمزگشایی علائم غیرکلامی، چشمان تیزبین دقیقی نیز دارند و درست به همین دلیل است که تعداد کمی از شوهران توانایی دروغ گفتن و قسر در رفتن دارند زیرا زن ها با نگاه به چشم مردها می توانند بفهمند که همسرشان در حال دروغ گفتن است.

زبان بدن عواطف و احساسات در مردان

زبان بدن مردها، دقیق‌تر است

روانشناسان دانشگاه هاروارد با انجام تحقیقی نشان دادند که خانم ها نسبت به علائم زبان بدنی از مردها دقیق تر هستند. فیلم های کوتاهِ بدون صدایی از یک زوج در حال گفتگو به شرکت کنندگانِ در این تحقیق نشان داده شد و سپس از آنها خواسته شد تا با درک حالات این زوج اتفاقاتی را که بین این زن و شوهر افتاده رمزگشایی کنند. این تحقیق نشان داد که دقت خانم ها در تشخیص این حالات حدود ۸۷ درصد است در حالی که این میزان در مورد مردها حدود ۴۲ درصد است.

مردهایی که در مشاغل تربیتی مانند شغل های هنری، هنرپیشگی و پرستاری کار می کردند دقتی مشابه خانم ها داشتند. این شمّ زنانه در مورد خانم های بچه دار بیشتر است. در سال های اولیه، مادران صرفاً از طریق علائم  زبان بدن ، عواطف و احساسات غیرکلامی را درک و با کودک خود ارتباط برقرار می کنند و این مسئله دلیل تیزبین تر بودن خانم ها در مذاکره است.

اسکن های مغزی چه چیزی را نشان می دهد

ساختار مغزی اغلب خانم ها طوری است که در زمینه ارتباطات می توانند هر مردی بر روی کره زمین را مغلوب کنند. تصاویر MRI مغزی علت این مسئله را نشان می دهند. برای ارزیابی رفتار دیگران، مغز خانم ها ۱۴ تا ۱۶ ناحیه دارد در حالی که تعداد این نواحی در مغز مردان به چهار تا شش ناحیه می رسد.

در واقع این مسئله می تواند توضیحی بر این باشد که چرا خانم ها در یک مهمانی به راحتی می توانند وضعیت روابط بین زوجین را تشخیص دهند اینکه کدام زوج پیش از مهمانی با هم جر و بحث داشتند، کی چه کسی را دوست دارد و مواردی از این دست. همچنین می توان به این مسئله پی برد که چرا از دید زن ها، مردها زیاد حرف نمی زنند و از دید مردان، زنها همیشه در حال حرف زدن هستند.

مغز خانم ها برای انجام و ردیابی همزمان چند کار طراحی شده است. یک خانم می تواند در آنِ واحد به دو تا چهار موضوع بپردازد. او می تواند در حالیکه با تلفن حرف می زند و در حال ریختن چای است به طور همزمان به گفتگوی شخص دیگری گوش کند و تلویزیون نیز تماشا کند.

یک خانم در یک گفتگوی واحد می تواند راجع به چند موضوع غیرمرتبط صحبت کند و برای تغییر موضوع یا تاکید بر نکته خاصی از پنج تُن صوتی مختلف استفاده کند. متاسفانه، اغلب مردها صرفاً توانایی تشخیص سه تا از این تن ها را دارند. در نتیجه، وقتی خانم ها سعی می کنند تا با مردها ارتباط کلامی برقرار کنند، اغلب مردها سر رشته کلام را از دست می دهند.

مطالعات ناپایان در مورد زبان بدن عواطف و احساسات …

مطالعات نشان می دهد شخصی که در قضاوت رفتار طرف مقابل بر روی شواهد بصری چهره به چهره تکیه می کند نسبت به شخصی که صرفاً بر اساس حس درونی خود قضاوت می کند به احتمال بیشتر قضاوت دقیق تری دارد.

این شواهد در زبان بدن شخص نهفته است و خانم ها در تشخیص این مسئله تا حدود زیادی به طور ناخودآگاه عمل می کنند ولی هر کسی می تواند با آموزش، توانایی خواندن خودآگاه این علائم را کسب کند. در واقع هدف ما از این سری آموزشی نیز همین مسئله است.

پیشنهاد کتاب برای زبان بدن

در زمینه تفاوت در زبان بدن عواطف و احساسات  بین خانم ها و آقایان در صورت علاقه مندی می توانید کتاب «چرا مردان گوش نمی دهند و زنان نمی توانند نقشه بخوانند» نوشته «باربارا و آلن پیز» را مطالعه کنید.

منتظر قسمت های جذاب تر بعدی باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست