آموزش زبان بدن | اهمیت و تاریخچه زبان بدن – قسمت دوم

آموزش زبان بدن

در بخش قبل به کلیات زبان بدن و اهمیت آن پرداختیم. در اینجا بیشتر به تاریخچه و آموزش زبان بدن می پردازیم. هنرپیشه های فیلم های صامت مانند «چارلی چاپلین» را باید از جمله افراد پیشتاز در زمینه مهارت های زبان بدن دانست؛ زیرا بدن آنها تنها ابزار ارتباطی بر روی صفحه تلویزیون بود و میزان خوب یا بد بودن ژست ها و علائم بدنی که آن فرد برای ارتباط با مخاطب خود استفاده می کرد به عنوان معیاری از مهارت این هنرپیشه ها شناخته می شد.

با ورود فیلم های غیرصامت به عرصه سینما و افزایش محبوبیت آنها، جنبه های غیرکلامی حرفه هنرپیشگی کمتر در معرض دید عموم بود و از این رو بسیاری از هنرپیشه های فیلم های صامت از این عرصه کنار گذاشته شدند و تنها افرادی که در هر دو زمینه مهارت کلامی و غیرکلامی ماهر بودند به کار خود ادامه دادند.

مطالعات گسترده بر روی زبان بدن و آموزش آن

در زمینه مطالعات آکادمیک بر روی زبان بدن، شاید تاثیرگذارترین پژوهشِ پیش از قرن بیستم، مقاله «چارلز داروین» در زمینه «بیان عواطف در انسان و حیوانات» باشد که در سال ۱۸۷۲ به چاپ رسید؛ کاری که بیشتر نظر افراد دانشگاهی را به خود جلب کرد.

با وجود این، این پژوهش نقطه شروعی برای مطالعات مدرن در زمینه علائم چهره و آموزش زبان به حساب می آید و از آن زمان تا به امروز، محققین با گردآوری و ثبت میلیون ها علائم غیرکلامی، بسیاری از ایده ها و مشاهدات داروین را تایید کرده اند. «آلبرت محرابیان»، یکی از محققین پیشرویِ زبان بدن در دهه ۱۹۵۰، پی برد که ۷ درصدِ یک پیام به صورت کلامی (کلمات)، ۳۸ درصد به صورت صوتی (شامل تُن صدا و آواهای دیگر) و ۵۵ درصد از طریق علائم غیرکلامی منتقل می شود و می توان گفت:

وقتی شما مطلبی را می گویید، احتمالاً چیزی که بر زبان می آورید مهم نیست، بلکه حالت شما به هنگام ادای آن مطلب مهم است.

«رِی بردویسل» که یک انسان شناس است، یکی از پیشتازان در زمینه مطالعه بر روی ارتباطات غیرکلامی به شمار می آید که او این ارتباطات را «حرکات و ژست های بدن» می نامد. وی نیز به تخمین های مشابهی از میزان ارتباطات غیرکلامی بین انسان ها دست یافت. او برآورد نمود که هر شخصی به طور متوسط حدود ۱۰ الی ۱۱ دقیقه در روز از کلمات کلامی استفاده می کند و هر جمله به طور متوسط حدود ۲.۵ ثانیه زمان می برد. همچنین بردویسل برآورد نمود که ما انسان ها می توانیم از حدود ۲۵۰ هزار علائم چهره استفاده کرده و این علائم را درک کنیم.

آموزش زبان بدن برای محل کار و مذاکره

کلام، آنقدرها هم مهم نیست

مانند «محرابیان»، او نیز پی برد که بخشِ کلامیِ یک گفتگوی رو در رو کمتر از ۳۵ درصد است و بیش از ۶۵ درصد ارتباط غیر کلامی است. تجزیه و تحلیل هزاران مصاحبه و مذاکره در زمینه فروش توسط محققین نشان می دهد که در ملاقات های تجاری، زبان بدن بین ۶۰ تا ۸۰ درصد در سر میز مذاکره موثر است و اینکه افراد بین ۶۰ تا ۸۰ درصد نظر اولیه خود راجع به یک شخص جدید را در کمتر از ۴ دقیقه ابتدایی مذاکره شکل می دهند.

مطالعات نشان می دهد که به هنگام مذاکره از طریق تلفن، فردِ با قدرت استدلال بهتر برنده است ولی به هنگام مذاکره رو در رو چنین چیزی کاملاٌ صادق نیست زیرا به طور کلی تصمیم نهایی خودمان را بیشتر بر اساس آنچه که دیده ایم می گیریم نه آنچه که شنیده ایم ، از این رو آموزش زبان بدن نقشی حیاتی را برای موفقیت شما در کسب و کار ایفا میکندآموزش زبان بدن و اهمیت آن

چرا آنچه شما می گویید مهم نیست

به طور کلی وقتی برای اولین بار فردی را ملاقات می کنیم، سریعاً میزان صمیمیت، تاثیر گذاری و پتانسیل فرد را قضاوت می کنیم. استدلال اکثر محققین امروزی این است که کلمات اساساً برای انتقال اطلاعات به کار می روند در حالی که زبان بدن برای مذاکره در مورد افکار و عواطف بین فردی است و در برخی موارد جایگزین پیام های کلامی است. به عنوان مثال، اگر شما کسی را خصوصاً یک خانم را با رفتار خود برنجانید او می تواند بدون اینکه کوچکترین حرفی بر زبان بیاورد با چشمان خود طوری به شما نگاه کند که حواس خودتان را جمع کنید. به این نگاه در زبان انگلیسی «look to kill» گفته می شود.

زبان بدن هم به تمرین و آموزش نیاز دارد

صرفنظر از فرهنگ یک کشور یا شهر، باید سعی کنید به نوعی از کلمات و حرکات بدن استفاده نمایید که بنا به ادعای «بردویسل»، در صورت داشتن مهارت زیاد بتوانید با گوش دادن به صدای فرد مقابل، بگویید که او چه حرکتی انجام خواهد داد. البته می دانیم که این کار به تمرین و ممارست زیاد نیاز دارد.

در انتها اینکه برای بسیاری از ما پذیرفتن این موضوع که ما حیوانات بیولوژیکی مجهز به مغز پیشرفته تر و با هوش تر هستیم سخت به نظر می رسد. ولی می توان گفت که مانند دیگر گونه های جانوری، همچنان این قوانین بیولوژیکی هستند که کنش ها، واکنش ها، زبان بدن و ژست های ما را کنترل می کنند و نکته جالب توجه این است که اکثر ما به ندرت به این مسئله آگاه هستیم که حرکات، ژشت ها و طرز ایستادن ما می توانند داستانی بر خلاف گفته های ما روایت کنند ، از این رو آموزش زبان بدن و یادگیری آن از اهمیت بالایی برخوردار است .

در بخش بعد به بیان عواطف و افکار توسط زبان بدن می پردازیم. همچنین به این راز پی می برید که چرا زن ها زبان بدن را بهتر از مردان درک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست