انواع لبخند – معجزه لبخند | آموزش زبان بدن – قسمت دوازده

انواع لبخند

مطالعات علمی اولیه در مورد انواع لبخند در اوایل قرن نوزدهم و توسط شخصی به نام «گیوم دوشن دبولونیه» انجام شدند. وی یک عصب‌شناس فرانسوی بود که بیشتر به خاطر پژوهش‌هایش روی الکتروفیزیولوژی اعصاب مشهور است و در سال ۱۸۷۵ به خاطر خونریزی بیش از حد درگذشت. او با استفاده از الکترودیاگنوزیس (۱) و تحریک الکتریکی عضلات صورت، تفاوت بین خنده واقعی ناشی از لذت و خوشی و خنده تصعنی را کشف  کرد که در این راستا، به منظور مطالعه ی نحوه کارکرد عضلات صورت، به تجزیه و تحلیل سر افراد اعدام شده با گیوتین پرداخت.

او با کشیدن عضلات صورت از زوایای مختلف به دنبال این بود که بداند کدام عضله ها منجر به لبخند زدن می شوند. پس از ثبت داده های تحقیقات خود به این مسئله پی برد که لبخند توسط دو مجموعه عضله کنترل می شود: عضلات زیگوماتیک بزرگ که در کنار صورت قرار دارند و به گوشه ی دهان متصل اند و عضلات اُربیکولاریس اکولی (یا عضلات گرد چشمی) که مسئول عقب کشیده شدن گوشه چشم هستند.

حرکات عضلات زیگوماتیک درانواع لبخند

در واقع به هنگام لبخند زدن، عضلات زیگوماتیک بزرگ با عقب کشیدن دهان باعث می شوند دندان ها معلوم شوند و گونه ها حالت بادکرده پیدا کنند ولی عضلات اربیکولاریس اکولی چشم ها را باریک کرده و دور چشم چین و چروک می اندازند.

عضلات زیگوماتیک بزرگ به طور ارادی کنترل می شوند و می توان با کمک آنها، در صورت لزوم و برای نشان دادن چهره دوستانه و صمیمی، لبخند تصنعی زد. عضلات اربیکولاریس اکولیِ چشم ها به طور مستقل عمل می کنند و احساس واقعی یک لبخند حقیقی را نشان می دهند. در نتیجه می توان گفت اولین محل برای بررسی واقعی بودن یک لبخند چین و چروک های اطراف چشم است.

در واقع یک لبخند واقعی چین و چروک های خاصی در اطراف چشم ایجاد می کند. افراد دروغ گو و دورو معمولا فقط با دهان لبخند می زنند.

انواع لبخند و زبان بدن

اگر خنده از روی لذت و شادی یعنی یک لبخند واقعی باشد، نه تنها گوشه های لب کشیده می شوند بلکه عضلات کنار چشم نیز منقبض می شوند. به دو عکس زیر نگاه کنید. به نظر شما کدام یک لبخند مصنوعی و کدام یک لبخند واقعی است؟ احتمالا با توجه به توضیحات فوق باید حدس زده باشید که تصویر راست یک لبخند واقعی را نشان می دهد چرا که علاوه بر کشیدگی و باز بودن دهان، چشم ها نیز کمی جمع شده اند. در حالی که عکس سمت چپ یک لبخند تصعنی یا در واقع یک ژست برای گرفتن عکس است و چشم ها کاملا باز هستند.

انواع لبخند بازیگران هالیوودی

دانشمندان با  استفاده از یک سیستم کدینگ به نام «سیستم کدینگ کنش چهره» (FACS) می توانند تفاوت بین خنده واقعی و تصنعی را تشخیص دهند. این سیستم توسط دکتر «پائول اکمن» استاد دانشگاه کالیفرنیا و دکتر «والاس وی فرایسن» از دانشگاه کنتاکی ابداع شد. لبخندهای واقعی را بخش ناخودآگاه مغز ایجاد می کند و این یعنی این دسته از لبخندها غیرارادی هستند. وقتی حس شادی و خوشی دارید، از بخشی از مغز که مسئول پردازش احساسات و عواطف است سیگنال هایی رد می شوند. این سیگنال های سبب می شود تا عضلات دهانتان حرکت کنند، گونه هایتان باد کنند، چشمانتان منبقض شوند یا به اصطلاح بخندند و ابروهایتان کمی به سمت داخل جمع شوند.

خودآزمایی انواع لبخند و خنده

خودآزمایی: حال با توجه به توضیحات فوق و مثالی که زده شد، به نظر شما کدام یک از عکس های زیر یک لبخند واقعی را نشان می دهند؟ (پاسخ در انتهای متن قرار دارد).

انواع خنده

اگر دقت کرده باشید موقع عکس گرفتن معمولا از شما می خواهند بگویید «سیب»؛ زیرا با ادا کردن این کلمه عضلات زیگوماتیک بزرگ به سمت عقب کشیده می شوند. ولی نتیجه حاصله در واقع یک لبخند تصنعی برای گرفتن عکس است و لبخندی به واسطه ی حس لذت و شادی نیست.

در یک لبخند تصنعی شدید، چین و چروک اطراف چشم و بالا آمدن گونه ها را نیز می توان مشاهده کرد و اینطور به نظر می رسد که یک لبخند واقعی است. حال سوال این است که چطور در این حالت خنده واقعی را از تصنعی تشخیص دهیم؟ علائمی وجود دارند که به ما در تشخیص این مسئله کمک می کنند. در لبخند واقعی، بخش گوشتیِ چشم که بین ابرو و پلک قرار دارد به سمت پایین حرکت می کند و انتهای ابروها نیز به سمت داخل کشیده می شوند.

لبخند زدن، نشانه ای از فرمان پذیری

انواع لبخند زدن و خندیدن معمولا جزء علائم شادی و لذت محسوب می شوند. یک نوزاد بلافاصله پس از تولد شروع به گریه می کند، ولی لبخند زدن را در پنج هفتگی و خندیدن را در ۴ یا ۵ ماهگی یاد می گیرد. نوزادان به سرعت این مسئله را می فهمند که با گریه کردن می توانند جلب توجه کنند و خندیدن باعث می شود کنارشان بمانیم. آخرین تحقیقات بر روی شامپانزه ها، نزدیک ترین گونه پستانداران به انسان ها، نشان داده است که لبخند زدن معانی دیگری هم دارد.

شامپانزه ها برای نشان دادن عصبانیت، دندان های نیش پایینی خود را نشان می دهند و به نوعی هشداری مبنی بر گاز گرفتن است. انسان ها نیز وقتی عصبانی هستند و حالت تهاجمی دارند لب پایینی خود را پایین می اندازند زیرا با این کار دندان های ردیف پایین معلوم می شوند. شامپانزه ها دو نوع لبخند دارند: یکی به معنای رضایت و سازش است و در مواقعی این کار را می کنند که در برابر شامپانزه دیگری با خوی سلطه جو قرار داشته باشند. در این حالت که به «چهره نگران» معروف است فک پایینی باز است، دندان ها در معرض دیدند و گوشه های لب به سمت عقب و پایین کشیده می شوند که به نوعی مانند خنده انسان ها است (تصویر سمت چپ).

خنده ی حیوانات

انواع لبخند –  چهره نگران ، چهره بازیگوش

در نوع دوم لبخند، موسوم به «چهره بازیگوش»، دندان های شامپانزه در معرض دیدند، گوشه های لب و چشم ها به سمت بالا کشیده می شوند و صداهایی مشابه خنده انسان از خود در می آورد. در هر دو حالت، این لبخندها به معنای سازش است. لبخند نوع اول یعنی «همانطور که می بینی تهدیدی به حساب نمی آیم و از تو می ترسم» و لبخند نوع دوم یعنی «تهدیدی به حساب نمی آیم چون همانطور که می بینی مثل یک بچه ی بازیگوش می مونم». در مورد انسان ها نیز هدف از لبخند زدن همین موارد است.

در واقع وقتی لبخند به چهره دارید یعنی تهدیدی به حساب نمی آیید و از دیگران می خواهید پذیرای شما باشند. حال شاید پی برده باشید که چرا شخصیت های سلطه جویی مانند ولادمیر پوتین، کلینت ایست وود، مارگارت تاچر، چارلز برانسون و غیره همیشه اخمو و تهاجمی هستند و به ندرت لبخند می زنند. در واقع نمی خواهند در موقعیت سازش و فرمان پذیری قرار بگیرند.

حتی تحقیقات نشان داده که در صحن دادگاه عذرخواهی همراه با  انواع لبخند در مقایسه با عذرخواهی بدون لبخند سبب می شود حکم سبک تری برای شخص منظور شود. در انتها توجه شما را به عکس زیر جلب می کنیم. به نظر شما لبخند این گوریل به چه معناست؟ آیا خوشحال است؟ سازش کار است؟ یا عصبانی و تهاجمی؟

انواع خنده حیوانات

پاسخ …

اگر به تصاویر دقت کنید متوجه خواهید شد که در تصویر سمت چپ، چین و چروک دور چشم وجود دارد و گونه ها برآمده هستند و در واقع یک لبخند واقعی را نشان می دهند. به طور خلاصه راز لبخند واقعی در چشم ها نهفته است.

توضیحات:

(۱) الکترودیاگنوزیس یک روش کسب اطلاعات درباره وضعیت و سلامت اندام های بدن به صورت غیر تهاجمی و با ثبت فعالیت الکتریکی آنها یا اندازه گیری پاسخ آنها به تحریکات الکتریکی خارجی است. مهمترین روش الکترودیاگنوزیس الکترومیوگرافی است. الکترومیوگرافی (ماهیچه‌نگاری برقی) تکنیکی برای محاسبه و ضبط حالات عضلات بدن  و انواع لبخند در مواقع انقباض و انبساط است که برای این کار از دستگاهی به نام ماهیچه‌نگار برقی استفاده می شود که به نتایج آن ماهیچه ‌نگاشت می‌ گویند. ماهیچه ‌نگاشت پالس ‌های تولید شده از سلول ‌های ماهیچه ‌ای را در حالات انبساط و انقباض دریافت می ‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست