آموزش زبان بدن و یادگیری آن | آموزش زبان بدن – قسمت اول

به دست جورج بوش دقت کنید. این علامت (thumbs-up) در آمریکا به معنای «خوب»، در ایتالیا به معنای «عدد یک» و در ژاپن به معنای «عدد پنج» است ولی در یونان و ایران معنای خوبی ندارد و نوعی توهین محسوب می شود که یک بازی زبان با بدن است. به همین خاطر است که آموزش زبان بدن و یادگیری آن از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانیم در مذاکرات زندگی و کسب و کار موفق شویم.

احتمالاً اکثر شما افرادی را دیده اید که وارد یک مجلس یا مهمانی می شوند و در عرض چند دقیقه توصیف دقیقی از روابط بین افراد حاضر در آنجا و احساسات آنها ارائه می دهند. در واقع، توانایی خواندن طرز فکر و احساس افراد با بررسی رفتار آنها همان سیستم ارتباطی اولیه است که پیش از تکامل زبان شفاهی، توسط انسان های اولیه استفاده می شده است.

زبان بدن جورج بوش

آموزش زبان بدن و یادگیری آن در طول زمان

پیش از ابداع رادیو، اکثر ارتباطات از طریق نگارش کتاب، نامه و روزنامه انجام می شد و این یعنی سیاستمداران بد چهره و سخنرانان ضعیفی مانند «آبراهام لینکن» (شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا) که قدرت نوشتاری خوبی داشتند می توانستند نسبت به بقیه افراد موفق تر باشند. عصرِ رادیو به افراد خوش صحبتی مانند «وینستون چرچیل» (وزیر دفاع بریتانیا) که قدرت کلامی بالایی داشت و شیوا سخن می گفت فرصت خودنمایی داد و شاید چنین افرادی در عصر فعلی که دنیای بصری بر جهان حکفرما است با مشکلات بیشتری رو به رو بودند.

سیاستمداران امروزی این مسئله را درک کرده اند که امروزه سیاست حول تصویر و ظاهر می چرخد و در حال حاضر سیاستمداران عالی رتبه، مشاوران شخصی زبان بدن در اختیار دارند که این مشاوران به آنها می کنند تا ظاهری موجه و صادق داشته باشد (در حالی که اغلب اینطور نیست و ظاهر و باطن آنها یکی نیست!).

گفتار تنها راه ارتباط نیست !

خیلی جالب است که طی هزاران سال از تکامل انسان، مطالعه جدّی بر روی زبان بدن از دهه­ ۱۹۶۰ شروع شده است و پیش از این تاریخ این موضوع زیاد مورد توجه نبوده است. با وجود این، همچنان بسیاری از افراد معتقدند که گفتار تنها شکل اساسی ارتباط است ولی در این اواخر و از نظر سیر تکاملی، گفتار را بخشی از مجموعه ارتباطات ما انسان ها می دانند که به طور کلی برای انتقال حقایق و داده ها استفاده می شود.

صحبت کردن، بین ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون سال پیش و طی زمانی توسعه یافته که اندازه مغز انسان ها سه برابر شده است. پیش از ابداع گفتار، زبان بدن و آواهای ایجاد شده در گلو، اشکال اساسی انتقال احساسات و عواطف بودند که این مسئله امروزه نیز صدق می کند. ولی به دلیل اینکه ما بر روی صحبت و کلمات افراد تمرکز می کنیم، اکثراً از زبان بدن غافل شده و اهمیت آموزش زبان بدن و یادگیری آن  را در زندگی خود درک نمی کنیم.

با وجود این، زبان گفتاری ما، میزان اهمیت آموزش زبان بدن و یادگیری آن در ارتباطات ما را نشان می دهد و در صحبت های ما این اهمیت مشهود است. به عنوان مثال، به دو عبارت زیر دقت کنید:

لب بالایی خود را سفت نگه دارید (عدم بروز ناراحتی).

چانه خود را بالا بگیرید (داشتن روحیه خوب در مواقع دشوار).

شاید هضم عبارات و دستوراتی از این دست برای شما سخت باشد ولی نگران نباشید چون سعی می کنیم با مطالبی که در بخش های بعد ارائه خواهند شد، شما را در این زمینه راهنمایی کرده و با این مفاهیم آشنا کنیم. حتماً با ما همراه باشید تا بتوانید آگاهانه از زبان بدن خود استفاده کنید و به موفقیت دست برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست