برای بسیاری از افرادی که به عنوان مجریان، مدرسین و یا سخنوران عمومی کار می‌کنند، ابزارهای متعددی برای رساندن پیام‌ هایشان در کنار زبان شفاهی وجود دارد. زبان بدن در تدریس و سخنرانی ها جنبه غیر کلامی از هرگونه ارتباط رو در رو (face to face) است. چرا که این ابزار یک راه موثر برای برقراری ارتباط معتبر، بین سخنران و مخاطب محسوب می شود.

زبان بدن در تدریس مهم ترین وسیله برای ارتباط با دانش آموزان است. با این حال ما به آن به عنوان تنها ابزار گفتگو نگاه نمی‌کنیم. لزومی ندارد، که زبان تنها به شکل کلمات باشد (هرچند آن‌ها مهم هستند)، اما روشی که کلمات ساده را به واسطه آن بیان می کنیم، یک معنی پنهان را به آن‌ اضافه می‌کند.اصولا ما زبان بدن را از دوران کودکی یاد می‌گیریم. درست مانند یادگیری زبان کلامی، بدون اینکه متوجه شویم که این کار را انجام می‌دهیم. اما تفاوت این دو مورد در این است که اشتباهات زبانی ما به مرور زمان اصلاح می‌شوند، اما اشتبا‌هات زبانی بدنمان را نمی توان از دست داده و یا بد تفسیر کرد.

بنابراین برقراری ارتباط به روش درست درون ما رشد نخواهد کرد. چرا که انسان‌ها نه تنها از طریق زبان شفاهی، بلکه از طریق ابزارهای دیگر مثل دست، نگاه‌ ( ارتباط چشمی)، و بسیاری دیگر (هنر، لباس، موسیقی ) ارتباط برقرار می‌کنند. زبان بدن در تدریس با زبان بدن موقع گفتگو یا دیگر حالات ممکن تفاوت دارد. اگر به دنبال آموزش زبان بدن در تدریس هستید بهتر است،  این مطلب را دنبال نمایید.

043012-national-black-male-teacher.png

زبان بدن در تدریس

تعریف و پسزمینه نقش زبان بدن در تدریس

ارتباط بین انسان‌ها همیشه با رفتارهای دیگر هماهنگ است. این نمایش‌ها در ارتباط رو در رو موارد ضروری برای انتقال اطلاعات هستند. ارتباط برای  اطلاع‌رسانی اهمیت دارد؛ و به طور گسترده به وسیله زبان شفاهی منتقل می‌شود. ارتباطات عاطفی و نگرشی در درجه اول به عنوان پیرازبان و حرکت شناسی بیان می‌شوند.

اما زبان بدن در تدریس چه نقشی دارد؟ آیا واقعا مهم است که به عنوان یک معلم دست هایتان چه فرمی داشته باشند؟ آیا واقعا مهم است که چگونه به اشیاء تکیه دهید؟ و آیا با دانش آموزان ارتباط چشمی برقرار می کنید یا خیر؟ در این بخش با استفاده از مطالعات کارشناسان و تجربیات رفتار انسان در برخورد با یکدیگر به این دست سوالات پاسخ خواهیم داد. محققان، معلمانی را که درس و تدریس خود را به عنوان یک عملکرد می بینند، در مدیریت یک جلسه یادگیری خوب، با استفاده از مهارت‌های مختلف از جمله نشانه‌ های غیر کلامی، به طور دقیق زبان بدنی، موفق می دانند.

باید ها و نباید های زبان بدن در تدریس برای معلمان

چرا معلمان باید از زبان بدن در تدریس آگاه باشند؟ فهم این موضوع ساده است. چون این موضوع باعث می‌شود دانش آموزان به معلم و خروجی او پاسخ بهتری دهند. محققان اظهار می کنند که در صورتی که روش ارائه معلمان ضعیف باشد، دانش آموزان به محتوای درسی پاسخ درستی نمی‌دهند. در اینجا دستورالعمل‌های اولیه جمع آوری شده توسط Patryk و Kasia Wazowski (موسس مرکز زبان بدن) برای معلمان آورده شدهاست.

1) از صدای خود استفاده کنید

معلمان زبان بدن در تدریس خویش را، با اجرایی کردن یک ایده به مخاطبان خود، با صدا، ژست و حالات چهره انجام می‌دهند. به عنوان یک معلم سعی کنید، با صدای واضح و خوش بینانه در کلاس سخنرانی کنید، به این ترتیب شما توجه عادلانه ای را بین دانش آموزان خود کنترل می کنید. هیچ چیز برای دانش آموزان ناامید کننده‌تر از تلاش برای شنیدن صدای آهسته شما (یا کسانی که لکنت زبان دارند) در داخل کلاس نیست.

ایستادن در پشت میز برای مدتی طولانی ممکن است؛ یک مانع فیزیکی بین معلم و دانش آموزان ایجاد کند. و ممکن است شکاف‌ هایی در ارتباطات در طول کلاس فراهم نماید. به خصوص معلمانی که دوست دارند تمام جلسه را بدون هیچ حرکت یا عدم وجود آن، روی صندلی‌ها بنشینند. این معلمان توسط اکثریت دانش آموزان یک آموزگار خسته کننده تلقی می شوند.

what-to-do-if-you-dont-like-kids-teacher-1024x576-1506965079.jpg

آموزش زبان بدن در تدریس

2) از فضای خود استفاده کنید

اشغال فضا در زبان بدن تدریس باید به گونه ای باشد که راحت بودنتان در کلاس به خوبی نمایان شود. نحوه ایستادن و حرکت از مکانی به مکان دیگر نشان‌دهنده اعتماد به نفس است؛ و باعث می‌شود که مخاطبین خود به شما و آنچه به آن‌ها تقدیم می‌کنید، اعتماد کنند. اما از طرف دیگر، ممکن است حواس دانش آموزان شما را پرت کنید. سعی کنید راهی برای استفاده موثر از فضای در اختیارتان پیدا کنید.

3) تاثیر چهره برای زبان بدن در تدریس

نقش چهره برای ارتباط گرفتن و زبان بدن در تدریس بسیار مهم است. حالات صورت در ایجاد تجربه آموزشی یا یادگیری معتبر بسیار مفید هستند؛ که در آن دانش آموزان بیشتر به چهره معلم برای افزایش رهایی از درس وابسته خواهند بود. هرچه بیشتر صورت تان را به آنها نشان دهید، دانش آموزان بیشتر به شما توجه خواهند کرد؛ و بیشتر در مشارکت در رسیدن به هدف اصلی کلاس شرکت می‌کنند.

4) دست‌ها و ژست گیری

به گفته ونسا ون ادواردز، دستان ما نقش مهمی در ارائه‌ی اعتماد ایفا می‌کنند. پس از برخورد آدم‌ها، اولین کاری که باید انجام دهید این است، که دست دیگران را برای سلاح یا تهدیدهای فیزیکی چک کنید؛ تا ایجاد یا عدم شکل گیری اعتماد در بین‌تان معین شود. رفتارگرایان می‌گویند، که این یک حقه زنده ماندن است که ما هنوز به طور ناخودآگاه برای شناسایی افراد شایسته‌ی اعتماد به کار می‌بریم. بنابراین برای زبان بدن در تدریس معلمان باید دست‌هایشان را باز نگه دارند و از آن‌ها در ارتباط شفاهی استفاده کنند. تا به دانش آموزان خود اطمینان دهند و توجه لازم را به سوی خویش جلب نمایند.

teacher-with-his-pupils-in-classroom-using-tablet-pc-534575869-57e2863b3df78c9ccef4b774.jpg

نقش زبان بدن در تدریس

5) ایستادن با اعتماد به نفس

این امر باعث ایجاد اعتماد به نفس و اعتبار خواهد شد؛ و نشان خواهد داد که معلم چقدر جذاب است. همچنین با استفاده از این زبان بدن در تدریس به دانش آموزان اعلام می کنید، که معلم کنترل کلاس را در دست دارد.

6) حرکت / صحبت آهسته‌تر

هجوم در حرکات و زبان بدن در تدریس ممکن است نشان‌دهنده عصبانیت باشد. دانش آموزان همیشه به دنبال این هستند تا ببینند معلمشان چه احساسی دارد. و به این دلیل ساده است که آن‌ها به شیوه‌ای مشابه واکنش نشان می‌دهند.

با این حال، سرعت سخنرانی شما جو را آرام خواهد کرد و به دانش آموزان کمک می کند تا دروس را بهتر درک کنند و آنچه که توضیح داده می‌شود را حفظ کنند. معلمان باید در برخورد با دانش آموزان انعطاف‌پذیری داشته باشند و با استفاده از زبان بدن در تدریس به عنوان ابزاری برای کمک به انجام بهتر این شغل نگاه کنند.

به دست آوردن توجه دانش آموزان

در یک درس، اولین وظیفه شما به عنوان معلم این است، که توجه دانش آموزان خود را به مطالبی که سعی دارید ارائه دهید جلب کنید. توجه به مهارت در حفظ کنترل و اجتناب از اتلاف وقت از ابتدا و در طول درس اهمیت دارد. به همین سبب بهتر است از نشانه‌ها در زبان بدن تدریس خود استفاده کنید. این نشانه ها که سیگنالهایی هستند که توجه کل کلاس را به خود جلب می‌کنند و تعیین می کنند که این درس ادامه خواهد یافت یا خیر. نشانه ها هیچ اطلاعاتی را منتقل نمی‌کنند، اما کمک می کنند تا کنترل معلم را بر روی کلاس بیشتر شده و زمان را با اطمینان از اینکه دروس مجددا تکرار نخواهند شد، ذخیره می‌کنند.

برخی از این نشانه ها را می توان روی میز قرار داد. برای مثال، این نوع نشانگرها اهمیت محدودی دارند و ساکت شدن دانش آموزان را اعلام می کنند. آن‌ها همچنین میدانی به معلم می‌دهند تا سخنرانی خود را با اطمینان شروع کند. هنگامی که به دانش آموزان می‌گویید توجه کنید و نامطمئن به نظر می رسید، یا نمی‌دانید چگونه باید سخنرانی عمومی را مدیریت کنید، یک مشکل بالقوه ایجاد خواهید کرد.

توانایی حفظ ارتباط چشمی توزیع شده بین دانش آموزان، رهبری شما را به عنوان یک معلم تفسیر می‌کند. چرا که:یک کلاس فقط در نگاه اول عاشق معلم خود می‌شود.” معلمانی که می‌دانند چگونه کلاس‌های خود را با استفاده از زبان بدن در تدریس مدیریت کنند، می‌توانند دانش آموزان و رفتار آن‌ها را به طور موثر کنترل نمایند. و این مهم ترین راز موفقیت یک آموزگار است.

منبع:

1. https://www.academia.edu/17947231/Body_Language_in_Teaching

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.