تمرین پانتومیم

همانطور که میدانید، پانتومیم یک تکنیک نمایشی است؛ که احساسات را از طریق ارتباط غیر کلامی انتقال می‌دهد. گاهی اوقات این شیوه، به عنوان هنر سکوت کردن یاد می‌شود. پانتومیم همچنین به حالتهای چهره، زبان بدن بازیگری و حالات مربوط به آن اشاره می‌کند. در قسمت قبلی به تفصیل در مورد اهمیت تمرین پانتومیم و یادگیری حرکات آن در رابطه با تسلط بر روی زبان بدن بازیگری صحبت کردیم. در این مطلب نیز به ادامه بررسی تمرین پانتومیم ، جهت یادگیری بهتر حرکات پانتومیم می پردازیم.

11.jpg

ساخت لحظات بنیادی متفاوت

با پانتومیم همیشه می توان کارهای متفاوتی انجام داد. می توان اظهار کرد که تمرینات پانتومیم و دنیای مربوط به آن اغلب، کمتر به عنوان داستان سرایی بوده؛ و عمدتا برای بیان موضوعات متنوع از آن استفاده می شود. تمرین پانتومیم به بازیگران آموزش می‌دهد تا شخصیت خود را براساس احساسات بسازند. این کاراکتر از لحاظ عاطفی تحریک می‌شود و پانتومیم واکنش فیزیکی حاصل است. این تکنیک به حضار کمک می‌کند تا افکار و احساسات شخصیتها را بدون بیان شفاهی درک کنند. در نتیجه براساس مطالب گفته شده در قسمت قبل در این موضوع تمامی قضاوت ها به خود مخاطب باز می گردد. قبل از بررسی تمرین پانتومیم به دو مورد مهم در این زمینه می پردازیم.

ریلکس کردن

روش‌ های ریلکس کردن به عنوان تمرین پانتومیم ضروری هستند، زیرا به بازیگر کمک می‌کنند؛ تا آرامش ذهنی و هشیاری روانی را برای اجراهای بدنی، کسب کند. روش‌های تمدد اعصاب با تنفس عمیق شروع میشوند. سپس، بازیگران گردن خود را بالا خواهند برد؛ و به دنبال آن شانهها و بازو های خود را به حالت دایره‌ای تکان خواهند داد. همچنین باید مچ پای خود را یکی پس از دیگری بالا، ببرند. و بدن خود را به جلو، عقب و به طرفین خم کنند. البته تمرکز در این مورد حرف اول را می زند.

maxresdefault.jpg

حرکات بیان‌گر

قفسه سینه نقطه ی مرکزی برای همه ی کنش ها در اجرا و تمرین پانتومیم است. بازیگران از کل بدن برای ابراز واکنش و احساسات استفاده می‌ کنند. اصولا در حرکات بدن پانتومیم اغراق می شود. هنگام ابراز احساسات مثبت، بازیگران حركات آزاد و جاری را ایجاد کرده، سینه ی خود را بالا داده، و ژست خویش را به طور گسترده ای حفظ میکنند. احساسات منفی از طریق حرکات محدود کننده ی سینه که به سمت داخل کشیده میشود، بیان میشوند. در نتیجه در این حالت، بدن منقبض و خشک خواهد شد.

تمرینات مربوط به حرکات پانتومیم

در ادامه این مبحث تعدادی دیگر از حرکات بدن در تمرین پانتومیم بررسی خواهد شد. این حرکات مانند روش های ذکر شده در مطلب قبلی می توانند شما را برای یک اجرای خوب به عنوان یک بازیگر مبتدی، آماده کنند.

.

استفاده از زبان بدن دقیق

سعی کنید، حرکات خود را تغییر دهید تا یک عمل خاص را بیان کنید. مثلا می توانید کارهایی را که در خانه انجام می‌دهید را تمرین کنید، اما باید آن‌ ها را با استفاده از پانتومیم انجام دهید. هر حرکتی که به طور عادی انجام می‌دهید را، به صورت مبالغه آمیز صورت دهید. این کار برای برجسته‌تر کردن و مشهود نمودن آن است. سعی کنید چند تا از این کارها را تمرین کرده، تا مهارتهای حرکات بدنی خود را بهتر سازید. برخی از این حرکات ساده  برای تمرین پانتومیم ، عبارتند از:

 باز و بسته کردن در
 پوست کندن موز
 باز کردن بسته بندی یک جعبه
 خرید کردن در یک فروشگاه
 جمع کردن لباس ها  و وسایل
 تمیز کاری
 مسواک زدن دندان ها

quad-wall-stretch.jpg

هر قسمت از بدن خود را جدا کنید، تا حرکات‌ تان دقیقتر شود.

همانطور که میدانید، پانتومیم در مورد حرکات مخصوص و اغراقآمیز است. مثلا وقتی که با وسایل و تکیه گاه خیالی کار می کنید، این اغراق بهتر مشخص می شود. برای رسیدن به این هدف، با هر قسمت از بدن خود به صورت جداگانه تمرین پانتومیم را بررسی کنید. هر بخش از بدن شما از پاها تا کمر و کتف تا دست تان، باید از صحنه‌ای که می‌خواهید به تصویر بکشید، حمایت کند.

 جدا کردن هر قسمت از بدن ممکن است مدتی طول بکشد. اما به مرور زمان تبدیل به عادتی می‌شود که به شما کمک می‌کند قوی‌ تر شوید.

نشان دادن احساسات از طریق حالتهای چهره و زبان بدن

چون نمی توانید از کلمات استفادهکنید، باید از تمام توان و قدرت بدنی در اختیار خود، استفاده کنید؛ تا با حضار ارتباط برقرار کنید. زمانی که به این موضوع فکر می‌کنید، که صورت تان با هر گونه احساس خاصی چطور بنظر میرسد، این حالت را در عدد ۵ ضرب کنید. تا آنچه را که می خواهید با تمرین پانتومیم به اشتراک بگذارید، به دست آورید.

 حالت شادی: لبخند بزرگ و باز، چشم‌ های شاد، ابروها به حالت بالا برده.
 سورپرایز شدن: یک حالت اوه! با دهان، ابروهای بسیار بالا برده و دستانی که با شوک در هم فرو رفته است.
 اندوه: لبخند تلخ، رها کردن سر که به سمت پهلو خم می‌ شود، یا ایجاد یک حالت سر به‌ زیر با چشمان غمگین.
 عصبانیت: صورتی محکم، ماهیچه‌ های منقبض، حرکات بدن سریع و چابک.

sarah-andrews-life-drawings-3.jpg

تصور موقعیت های مختلف در تمرین

هنگامی که با یک تکیه‌گاه کار می‌کنید، آنچه را که می‌خواهید انجام دهید را در نظر بگیرید. زمانی که با یک تکیهگاه خیالی تمرین پانتومیم را انجام می‌دهید، به آنچه که باید قبل از شروع بازی از حرکات شما به نظر برسد، فکر کنید. مثلا باید بدانیم که این حالت چگونه ایجاد می شود؟ چگونه می توان سنگین یا سبک بودن حرکات یا اشیایی را که حمل می کنید، نشان دهید؟ از کجا می‌خواهید فضای در اختیارتان را تکمیل کنید؛ و کاری را که باید انجام بدهی پیدا کنید؟

 به عنوان مثال، ابتدا باید ببینید که موقعیت شما چیست. هر یک از حالات و اشیا فرضی را در چه موقعیتی تصور می کنید. حرکات بدن شما در چه فضای قدرت تکان خوردن دارد؟ هر احساسی را در چه موقعیتی و با چه میزانی، بکار ببرید. انجام این تمرینات و تصورات، به شما کمک می کند تا قبل از اجرای واقعی، بطور کامل آمادگی داشته باشید.

.

تصور تکیه گاه در فضا های مختلف

یک تکیه‌گاه را در فضا های مختلف تصور کنید، تا اجرا را به واسطه ی آن، واقعیتر جلوه دهید. هدف تجسم و خیال کردن این تکیه‌ گاه خیالی در فضا های مختلف این است؛ که آن را در ذهن خود به صورت یک جسم فیزیکی مبدل کنید، که به شما کمک می‌کند تا یک ارائه واقعی تر داشته باشید. برای مثال باید بررسی کنید که این تکیه گاه چگونه شما را در موقعیت های مختلف قرار می دهد. چه حالتی دارد و شما چگونه با آن رفتار می کنید. بررسی این موقعیت به شما می گویند که چه حالتی در چه احساسی پاسخگو است. آیا این حالت می تواند به طور کامل شما را واقعی نشان دهد یا خیر!

 به یاد داشته باشید که مهم نیست هر مورد از موقعیت های مورد نظرتان در تمرین پانتومیم، چقدر کوچک باشد، و تا چه حد از فضا را اشغال کند. حفظ کردن اشیا در مکان‌های مختلف می‌تواند، به آن کمک کند که در ذهن شما، واقعیتر به نظر برسد.

sarah-andrews-life-drawings-4.jpg

استفاده از اشیا برای پیدا کردن تکنیک خود

شما می توانید برای تمرین پانتومیم با استفاده از شی به روشهای مختلف تکنیک خود را بیابید. این بهترین کاری است که، حتی وقتی که در تمرین نیستید در طول روز می‌توانید انجام دهید. مثلا، بررسی کنید که اگر کت و شلوار پوشیده باشید و بخواهید آن را جایی قرار دهید؛ فرم و حالت تا کردن و قرار دادن آن روی میز یا داخل کمد به چه صورت انجام می شود؟ وقتی که می خواهید آن را تمیز کنید، یا داخل جیب هایش را بگردید چه حالتی دارید؟ هر چه بیشتر با این مدل موضوعات تعامل داشته باشید، منظره و فرم بازی ایجاد شده توسط شما واقعیتر خواهد بود.

 اگر دچار مشکل شده باشید، و یا نتوانید که به خوبی تصور کنید، که حرکات پانتومیم شما در  واقعیت چگونه به نظر می‌ رسد؛ از اجسام فیزیکی در جلوی آینه استفاده کنید. به چیزی که دست شما آن را انجام می دهد توجه کنید، و ببینید که بدن تان چگونه حرکت می‌کند. همچنین بررسی کنید، که وزن و بزرگی آن شبیه چه چیزی است. شما می‌توانید از تمام این تکنیک های کوچک و ساده برای ایجاد یک پانتومیم واقعیتر استفاده کنید. در نتیجه در زمان اجرا هیچ گونه استرس یا مشکل دیگری نخواهید داشت.

014_HD_180911_3797_©-Hydar-Dewachi-825x500.jpg

تسلط بر اصول مهم در کلاس ها

پانتومیم یک حوزه نسبتا محبوب از هنر بازیگری است. در نتیجه این هنر می تواند در کلاس های آموزشی مختلف ارائه شود. در این کلاس ها می توان در مورد حرکات، حالات چهره و حضور در صحنه بیشتر یاد گرفت، و با دانش آموزان دیگر کار کرد. تا از آن‌ها تکنیک ها و روش های بیشتری آموخت.

 یک کلاس نیز می‌تواند به شما کمک کند تا تمرین پانتومیم را به اشکال مختلف مشاهده کنید.

جمع بندی نهایی

همانطور که گفته شد، ماهیت اصلی پانتومیم اجرای حرکات اغراق آمیز و بیان احساسات در سکوت است. تمرین پانتومیم می تواند در هر موقعیت برای بیان هر احساس و موضوعی ذهن مخاطبان را درگیر کند. هر شخص مبتدی با استفاده پس از طی مراحل یاد شده می تواند، تسلط مناسبی را بر حرکات و زبان بدن خود بدست آورد.

.

منبع:

https://ourpastimes.com/the-techniques-for-pantomime-12573851.html

https://www.wikihow.com/Pantomime

.

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *