آموزش برنامه ریزی | معرفی راه‌هایی برای عملی کردن برنامه

آموزش برنامه ریزی

اهمیت برنامه ریزی در زندگی چیست؟ آموزش برنامه ریزی چه تاثیری می‌تواند در موفقیت افراد داشته باشد؟ چگونه می‌توانیم برنامه‌ ریزی خود را اجرایی کنیم؟ یکی از عوامل اصلی و زمینه ساز موفقیت در افراد داشتن برنامه و زمان‌بندی مناسب جهت رسیدن به اهداف‌ است. هدف ما از این مقاله، آموزش تدوین برنامه‌ای متناسب با اهداف‌، با توجه به در نظر گرفتن عواملی که در اجرایی شدن آن نقش دارند است. پس با ما در ادامه این مقاله از خانه‌ آموزش همراه باشید.

مفهوم کلی برنامه ریزی چیست؟

برنامه ریزی مهارتی است که در بین تمام مدیران و افراد موفق در زمینه‌های مختلف، رایج است. بر خلاف تصور اکثر افراد، برنامه ریزی حتما برای انبوهی از کارها در زمان کم نیست، بلکه معنی آن انجام منظم و دقیق کارها برای نزدیک‌تر شدن به اهداف است؛ این اهداف می‌توانند برای انجام کارهای روزانه، هفتگی، ماهانه و … باشند. در ادامه‌ی این بحث به نقش و اهمیت برنامه ریزی در زندگی می‌پردازیم.

آیا تا به حال شده است که در برخورد با اشخاص فعال و موفق این سوال برایتان پیش آید که چگونه می‌توانند در طول ۲۴ ساعت، یک ماه و … به همه‌ی کارهای خود برسند؟ جواب این سوال داشتن برنامه‌ای اصولی برای رسیدن به همه‌ی اهداف‌ است. آنتوان دوسنت اگزوپری، نویسنده‌ی معروف جمله‌ای بسیار مهم و تاثیرگذاری در این مورد دارد که می‌گوید: “یک هدف بدون برنامه‌ریزی، تنها یک آرزو است.”مدیریت زمان به ما این امکان را می‌دهد که از زمان خود بیشترین بهره را ببریم، همچنین به ما کمک می‌کند تا زمان‌هایی که در طول شبانه روز به بطالت می‌گذرانیم را به حداقل رسانده و بهره‌وری بهینه از لحظه لحظه‌ی عمرمان داشته باشیم.

آموزش برنامه ریزی و راه‌های عملی کردن آن

نحوه آموزش برنامه ریزی

برنامه ریزی اصطلاحی است که به طور قطع تا امروز زیاد با آن روبه‌رو شده‌اید؛ اما ممکن است که هنوز شیوه‌ی صحیح و کاربردی آن را که عامل موفقیت در زندگی فردی و اجتماعی افراد می‌شود به درستی نشناسید. بسیاری از افراد به طور روزانه، هفتگی یا حتی در ابتدای سال جدید لیستی از اقداماتی که باید انجام دهند تهیه می‌کنند. اما آیا واقعا چند درصد آن‌‌ها می‌توانند در بازه‌ی زمانی مشخص شده به تمام کارهای ذکر شده در لیست خود برسند؟ پس یکی از موضوعات بسیار مهم در برنامه ریزی، عملی کردن برنامه‌ در مدت زمان مشخص است. در زیر به معرفی هشت اصل مهم در عملی کردن برنامه پرداخته‌ایم:

هدف خود را باور داشته باشد

نقشی که باورهای ما در زندگی‌، رسیدن به اهداف و تحقق برنامه ریزی‌هایمان دارند، باور نکردنی است. زمانی که در زندگی هدفی دارید که رسیدن به آن برایتان ضروری می‌شود، باور داشتن به آن می‌تواند به شما کمک بزرگی در تحقق آن هدف کند. زمانی که برای رسیدن به هدفی تلاش می‌کنید اما جایی در اعماق قلبتان می‌دانید که به آن نخواهید رسید، تمام تلاش‌هایتان بیهوده است و مطمئن باشید که به آن نخواهید رسید. پس به این دلیل است که داشتن اهداف بزرگ و دور از باور نمی‌توانند به شما کمکی در پیشرفتتان کنند.

تمرکز بر روی اصول مهم

در این گام با در نظر گرفتن هدفی که دارید سعی کنید چند مولفه‌ای که باید بر روی آن ها تمرکز بیشتری داشته باشید را مشخص کنید. به طور مثال اگر هدفتان در راستای افزایش درآمد در سال آینده است مشخص کنید که تا آن موقع باید بر روی چه عواملی تمرکز بیشتری داشته باشید. حال در برنامه ریزی‌هایتان این چند حوزه را مد نظر قرار دهید. باید هر کاری که می‌خواهید انجام دهید در این چند قالب قرار گیرد. با انجام این کار می‌توانید در صورت کمبود وقت کارهایی که از این چند حوزه خارج هستند را از برنامه‌ی خود حذف کنید.

داشتن اهداف منطقی برای برنامه ‌ریزی

بسیاری از مواقع می‌بینیم اهدافی که برای خود یا دیگری متصور شده‌ایم قابلیت اجرایی شدن ندارند. متناسب بودن نوع هدف با توانایی‌ها و ویژگی‌های هر فرد یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در برنامه ریزی است. پیش از این گفتیم که اگر هدف به گونه‌ای است که امکان تحقق آن وجود ندارد، ذهن نمی‌تواند آن را بپذیرد و در نهایت عملی نخواهد شد. پس انتخاب اهداف منطقی و سپس برنامه ریزی صحیح برای رسیدن به آن یکی دیگر از عواملی است که می‌تواند به عملی شدن برنامه کمک کند.

اشتیاق داشتن برای اهداف

چگونگی آموزش برنامه ریزی

اگر برای هدفی که برای آن برنامه ریزی کرده‌اید اشتیاق کافی نداشته باشید امکان آنکه به آن پایبند نمانید بیشتر خواهد بود. اگر خودتان را باور داشته باشید و برای خود ارزش قائل شوید قدر زحمت‌هایتان را خواهید دانست و برای هر ساعتی که در راه رسیدن به هدف‌تان تلاش کرده‌اید، شکرگزار خواهید بود. شکر گزاری موجب می‌شود تا از انجام کارهایتان لذت ببرید.

کوچک کردن اهداف تا حد امکان

برنامه باید قابلیت اجرایی شدن داشته باشد و یکی از مولفه‌هایی که می‌تواند بر عملی شدن اهدافتان به شما کمک کند این است که آن‌ها را تا حد امکان کوچک کنید تا رسیدن به آن‌ها آسان‌تر شود. ضرب المثل قدیمی در این مورد هست که می‌گوید “سنگ بزرگ نشانه‌ی نزدن است”. اهداف بزرگ ممکن است شما را در طول مسیر خسته و ناامید کنند و ناامیدی یکی از مولفه‌های بسیار موثر در تحقق پیدا نکردن اهداف است.

اقدام به عمل کردن

آخرین و مهم‌ترین قسمت از آموزش برنامه ریزی این است که پس از سنجش همه‌ جانبه، نهایتا زمان آن رسیده که  برنامه‌تان را عملی کنید. گاهی اوقات به قدری افراد درگیر پروسه‌ی زمان بندی و برنامه ریزی هستند که اصلی‌ترین بخش کار که عملی کردن برنامه است را فراموش می‌کنند. توجه داشته باشید که گاهی طبیعی است برنامه‌ای برای روزتان و یا انجام کارتان نداشته باشید و یا کاملا مطابق با برنامه‌‌هایتان پیش نرفته‌ باشید؛ مهم لحظه‌ای است که در آن هستید و نباید اجازه دهید زمان بیهوده بگذرد. شروع کنید و برای پیشرفت قدمی هرچند کوچک بردارید؛ باور کنید که گاهی فقط اقدام به عمل کردن باعث ایجاد انگیزه در شما خواهد شد.

جمع‌بندی

برنامه ریزی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که است که اگر بتوانیم به درستی آن را یاد بگیریم و با توجه به اصولی که در زمینه‌ی اجرایی کردن آن وجود دارد، برنامه مورد نظر خود راپیاده کنیم به موفقیت دست می‌یابیم. با فرا گرفتن اصول آموزش برنامه ریزی و داشتن برنامه ریزی بلند مدت می‌توانیم هر روز بیشتر از قبل به اهداف‌مان نزدیک شویم و از زمان خود در راه پیشرفت و موفقیت بیشترین استفاده را داشته باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *