آداب جلسات مذاکره | در مذاکرات بهتر است چطور رفتار کنیم؟

آداب جلسات مذاکره

مذاکره به هر نوعی که باشد مستلزم رعایت کردن اصولی است که از ان با نام آداب جلسات مذاکره یاد می‌شود. دانستن آداب مذاکره کمک بسیاری به موفقیت آن خواهد کرد. در این مقاله به بررسی چندین نکته در رابطه با آداب جلسات مذاکره و همچنین نحوه نشستن در جلسه مذاکره می‌پردازیم.

نکاتی در رابطه با آداب جلسات مذاکره

تعیین وقت مذاکره

هیچ مذاکره‌ای را بدون وقت قبلی انجام ندهید زیرا در این صورت فرصتی برای آماده شدن برای فرد مقابل نمی‌گذارید و همین امر موجب می‌شود طرف مقابل مذاکره حس خوبی از مذاکره کردن با شما نداشته باشد.

مشخص کردن افراد مذاکره‌کننده

این که چه کسانی قرار است در مذاکره پیش رو شرکت داشته باشند اهمیت بسیاری دارد زیرا لازم است بدانید با چه کسانی و چه سمت‌هایی مذاکره خواهید کرد تا بتوانید بر اساس نوع شخصیت‌هایشان مذاکره را پیش ببرید.

تاییدیه گرفتن برای زمان مذاکره

حداقل یک روز قبل از روزی که برای مذاکره تعیین کرده‌اید از فرد مقابل مذاکره تاییدیه پابرجا ماندن مذاکره را بگیرید و بدون این کار در محل مذاکره حاضر نشوید.

سر وقت حضور داشتن

برای رسیدن سر وقت در محل انجام مذاکره و همچنین نان دادن خوش قولی خود ۱۰ دقیقه زودتر از شروع مذاکره در محل حاضر باشید تا هم مکان را به راحتی پیدا کرده و هم بتوانید آماده‌سازی‌های لازم برای شروع مذاکره را انجام دهید. البته لازم به ذکر است که اگر بسیار زودتر از زمان تعیین شده برای مذاکره رسیدید در مکانی که دیده نمی‌شودی وقت خود را بگذرانید تا به نزدیکی زمان قرار برسید.

رعایت پوشش مناسب

نوع پوشش در مذاکرات رسمی بسیار مهم است و به نوعی اهمیت دادن شما به موضوع پیش رو را نشان می‌دهد. لازم است مواردی را در رابطه با نوع پوشش مد نظر داشته باشید که این موارد به شرح زیر خواهد بود:

  1. نوع پوشش رسمی باشد.
  2. استفاده از رنگ‌های مختلف را در جلسات مختلف فراموش نکنید. استفاده از یک رنگ لباس ثابت در چنیدن جلسه کار چندان جالبی نخواهد بود.
  3. فرهنگ و عرف هر کشور را در رابطه با نوع پوشش زمانی که مذاکرات بین­‌المللی دارید، در نظر داشته باشید. پوشیدن لباس‌های آستین کوتاه و یا کروات زدن باید با اصول کشور مورد نظر باشد.
  4. زمانی که درصدد فروش به قشر آسیب‌پذیر جامعه را دارید از لباس‌های لوکس و گران‌قیمت استفاده نکنید. چنین عملی نوعی فخرفروشی را در ذهن بیننده ایجاد می‌کند که در تاثیر مذاکره می‌تواند نتیجه‌ای منفی بگذارد.
  5. پوشیدن لباس‌های اسپورت مانند شلوار جین، تی‌شرت، کتونی و … می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد. با پوشیدن لباس‌های رسمی به مخاطب خود احترام بگذارید.

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد شیوه نشستن در مذاکره هم باید به طوری باشد که حس نامناسبی را در فرد مقابل به وجود نیاورد. علاوه بر نشستن طرز راه رفتن و همچنین دست دادن نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد. موارد ساده‌ای چون استفاده مداوم از تلفن همراه و یا محکم دست دادن می‌تواند آینده کاری شما را به سمت نابودی بکشاند.

محکم دست ندهید.

محکم دست ندادن | آداب جلسات مذاکره

در نظر داشته باشید زمانی که برای اولین بار وارد محل مذاکره شده‌اید و درصدد دست دادن با فرد مقابل هستید، محکم دست ندهید. این مورد شاید از نظر شما اهمیت خاصی نداشته باشد ولی حس تهدید را درون فرد به وجود می‌آورد و شما با این کار یکی از مهم‌ترین آداب جلسات مذاکره را نادیده می‌گیرید. محکم دست دادن نشان‌دهنده‌ی موضع‌گیری شما نسبت به طرف مقابل است. البته نقطه مقابل این امر هم می‌تواند مشکل‌ساز باشد. آهسته دست دادن می‌تواند نشان‌دهنده بی‌اعتمادی شما به فرد مقابل باشد از این رو این امر می‌تواند موجب شکست مذاکره شود.

در حین مذاکره با تلفن همراه خود کار نکنید.

زمانی که به محل مذاکره می‌رسید تلفن همراه خود را بر روی میز گذاشته و تا پایان مذاکره به آن توجهی نداشته باشید. کار کردن با گوشی در حین مذاکره می‌تواند مذاکره را به ورطه نابودی بکشاند و در عین حال احترام فرد مقابل را از بین ببرد.
گفت‌و‌گوی چشم در چشم موجب جلب اعتماد شده و احترام طرف مقابل را نیز نگه می‌دارد. این کار باعث می‌شود حواس شما به طور کامل بر روی مذاکره پیش رو باشد. استفاده از حرکات چشم و سر برای تایید و یا تکذیب سخنان گفته شده در مذاکره کمک بسیاری به موفقیت در مذاکره خواهد کرد. خوب است در حین مذاکره لبخند زدن را فراموش نکنید.

به هیچ وجه دست به سینه ننشینید.

دست به سینه نشتستن در حین مذاکره نوعی از زبان بدن در مذاکره است که ممکن از بین رفتن اعتماد در فرد مقابل می‌شود. به جای دست به سینه نشستن و یا تکان دادن مداوم دست و پا، دست‌های خود را بر روی میز گذاشته و در حین صحبت برای بیان بهتر جمله‌هایتان تنها از برخی از حرکات دست استفاده کنید.

هم‌سطح با طرف مقابل مذاکره بنشینید.

اگر مذاکره در دفتر شما برگذار می‌شد بر پشت میز کار خود ننشینید بلکه در فضایی مشابه و هم‌سطح با او بنشینید تا قابل اعتمادتر به چشم بیاید.

صاف بنشینید.

حرکات‌های بیش از حد بدن و یا به هیچ وجه تکان نخوردن می‌تواند حس ناخوشایندی را در طرف مقابل مذاکره به وحود بیاورد. از این رو صاف نشسته کف پاهایتان را بر روی زمین بگذارید.

کف دست خود را باز بگذارید.

باز گذاشتن دست ها | آداب جلسات مذاکره

مشت کردن و یا به نوعی قفل کردن دست‌ها اعتماد فرد مقابل را از بین خواهد برد. در حین مذاکراتی که در حال انجام است دست‌های خود را باز گذاشته و تنها با حرکات مرتبط با کف دست و انگشتان مقصود و پیام خود را به فرد مقابل مذاکره برسانید. مشت کردن دست‌ها می‌تواند نشان‌دهنده گارد گرفتن شما و یا داشتن حس بی اعتمادی و خشم نسبت به مذاکره پیش رو باشد که از این رو این حس‌ها می‌تواند به فرد مقابل هم منتقل شده و کار را برای ادامه مذاکره سخت کند.
در مذاکرات به فکر زیبا نشستن و یا ژست گرفتن‌های بی‌مورد نباشید زیرا در جنین موقعیت‌هایی ساده بودن بهترین راه برای موفقیت است. شاید انگشتان حلقه کرده در هم شما را زیباتر و جذاب‌تر نشان دهد ولی به طور قطع حس اعتمادی که طرف مقابل مذاکره باید به شما داشته باشد به وجود نخواهد آمد.

اهمیت به آداب جلسات مذاکره در موفقیت‌های شما می‌تواند نقش بسیار پررنگی را ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست