چگونگی می توانید زمان خود را مدیریت کنید؟

0
64

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که در کلاس های مدیریت زمان شرکت می کنند یا در مورد آن کتاب هایی مطالعه کرده و سعی می کنند تا از یک برنامه ریزی روزانه الکترونیکی یا کاغذی برای سازماندهی، تعیین اولویت ها و برنامه ریزی روزانه خود استفاده کنند. اما ممکن است از خود بپرسید که “چرا با وجود همه این دانش ها و ابزارها، هنوز هم احساس می کنم که نمی توانم تمام کارهایی را که لازم است را انجام دهم؟”

پاسخ ساده است. تمام چیزهایی که تاکنون درباره مدیریت زمان یاد گرفته اید، کاملا اتلاف وقت بوده است؛ زیرا آنها کار نمی کنند. قبل از آنکه شما بتوانید زمان تان را مدیریت کنید، اول باید یاد بگیرید که زمان چیست. یک فرهنگ لغت زمان را اینگونه تعریف می کند: “زمان نقطه یا دوره ای است که همه چیز در آن اتفاق می افتد.”

دو نوع زمان وجود دارد: زمان ساعت و زمان واقعی. در زمان ساعت، ۶۰ ثانیه در یک دقیقه، ۶۰ دقیقه در یک ساعت، ۲۴ ساعت در یک روز و ۳۶۵ روز در سال وجود دارد و همه زمان ها یکسان هستند؛ مثلا وقتی کسی ۵۰ ساله شود، دقیقا ۵۰ ساله است، نه بیشتر یا کمتر.

در زمان واقعی، زمان نسبی است. مثل زمان حواس پرتی در زمان انجام کارها. مثلا گذراندن دو ساعت در صف معاینه فنی اتومبیل می تواند مانند ۱۲ سال حس شود. با این حال، کودکان ۱۲ ساله ما انگار تنها در دو ساعت بزرگ شده اند!

کدام زمان، جهانی را که شما واقعا در آن زندگی می کنید را توصیف میکند، زمان واقعی یا زمان ساعت؟

دلیل اینکه ابزارها و سیستمهای مدیریت زمان کار نمی کنند این است که این سیستم ها برای مدیریت زمان ساعت طراحی شده اند. زمان ساعت بی اهمیت است شما در زمان ساعت زندگی نمی کنید یا حتی به آن دسترسی ندارید. شما در زمان واقعی زندگی می کنید، جهانی که در آن زمانیکه سرگرم پرداخت قبوض و یا تفریح هستید، تمام حواستان پرت است.

خبر خوب این است که زمان واقعی ذهنی است و شما آن را ایجاد می کنید و شما هر چیزی را که ایجاد کنید، می توانید مدیریت نمایید. وقت آن رسیده است که محدودیت های خودتان را در مورد اینکه “زمان کافی ندارید” و یا امروز “زمان مناسب” برای شروع کار نیست را کنار بگذارید.

تنها سه راه برای گذراندن وقت وجود دارد: فکر کردن، گفتگو و اقدام. صرف نظر از نوع کسب و کار شما ، کار شما از این سه مورد تشکیل خواهد شد. به عنوان یک کارآفرین، ممکن است اغلب به دلایل مختلف متوقف شوید. در حالی که شما نمی توانید این وقفه ها را از بین ببرید، می توانید بگویید که چقدر وقت صرف آنها می کنید و چقدر زمان را صرف افکار، گفتگوها و اقداماتی می کنید که شما را به موفقیت می رساند.

نظراتان را برای این پست برایمان بنویسید