مهارت های مدیریت زمان

0
144

آیا تاکنون به این فکر کرده اید که چرا برخی از افراد زمان کافی برای انجام هر کاری که می خواهند انجام دهند را دارند، در حالیکه دیگران همیشه در انجام کارهای خود عجله می کنند و هرگز موفق نمی شوند که کارهایشان را به پایان برسانند؟

به نظر شما دلیل این امر آنست که دسته اول کارهای کمتری انجام می دهند؟ نه، به احتمال زیاد آنها وقت خود را موثرتر مدیریت می کنند.

مدیریت زمان مفهوم پیچیده ای نیست، اما عمل به آن می تواند سخت باشد. این کار نیاز به اندکی صرف زمان برای تعیین اولویت ها و سازماندهی کارها دارد. اما با یکبار انجام اینکار، شما متوجه خواهید شد که با همین تغییرات جزئی، روز، هفته و ماه شما نظم و ترتیب خاصی می گیرد و شما زمان کافی برای انجام هر کاری که دوست دارید را پیدا خواهید کرد.

کلید مدیریت زمان خوب

درک تفاوت بین فوری و مهم

“وظایف فوری” چه شما به آنها توجه کنید و چه توجه نکنید، خواستار توجه فوری شما هستند.

” وظایف مهم” تنها مهم هستند و انجام ندادن آنها پیامدهای جدی برای شما یا دیگران به همراه نخواهد داشت.

به عنوان مثال:

  • پاسخ دادن به تلفن “ضروری” است. اگر شما آن را جواب ندهید، تماس گیرنده قطع خواهد کرد و شما نمی دانید که او برای چه تماس گرفته است. با این وجود ممکن است که تماس گیرنده با ضبط صدای خود به شما اطلاع دهد که او واجد شرایط برای دریافت غرامت از بیمه شده است؛ که این اصلا مهم نیست.
  • رفتن به نزد دندانپزشک بصورت منظم “مهم” است. اگر اینکار را انجام ندهید، دچار مشکلات لثه یا مشکلات دیگر خواهید شد. اما اینکار فوری نیست. با وجود این، اگر برای مدت طولانی به دندانپزشک مراجعه نکنید، ممکن است به یک کار فوری تبدیل شود؛ زیرا ممکن است دندان درد بگیرید.
  • آوردن فرزندانتان از مدرسه هم فوری و هم مهم است. اگر شما به موقع به آنجا نرسید، آنها در زمین بازی یا کلاس درس منتظر خواهند ماند و نگران خواهند شد که شما کجا هستید.
  • خواندن ایمیل های خنده دار و یا چک کردن فیس بوک نه فوری و نه مهم است. پس چرا این اولین کاری است که هر روز انجام می دهید؟شما باید از انجام کارهایی که حواستان را پرت می کند و مانع از انجام وظایف فوری و مهم تان می شود، اجتناب کنید.

تفاوت میان فوری و مهم،کلید اصلی اولویت بندی زمان و حجم کاری شما چه در محل کار و چه در خانه است.

نظراتان را برای این پست برایمان بنویسید