مدل های ذهنی

0
135

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
  • avatar

مدل های ذهنی : چگونه می توانید مغزتان را برای بهتر فکر کردن تمرین دهید؟

شما می توانید مغز خود را برای بهتر فکر کردن تمرین دهید. یکی از بهترین روشهای انجام این کار، گسترش مجموعه ای از مدل های ذهنی است که برای فکر کردن استفاده می کنید.

مدل ذهنی چیست؟

یک مدل ذهنی توضیحی درباره چگونگی کار کردن چیزی است. این یک مفهوم، چارچوب یا جهان بینی است که در ذهنتان قرار دارد.

به عنوان مثال، عرضه و تقاضا یک مدل ذهنی است که به شما کمک می کند تا بدانید که اقتصاد چگونه کار می کند. تئوری بازی یک مدل ذهنی است که به شما کمک می کند تا بفهمید که روابط و اعتماد چگونه کار می کنند. آنتروپی یک مدل ذهنی است که به شما کمک میکند تا بدانید که اختلال و فساد چگونه کار می کنند.

مدل های ذهنی ادراک و رفتار شما را هدایت می کنند. آنها ابزارهای تفکر هستند که شما برای درک زندگی، تصمیم گیری و حل مشکلات استفاده می کنید.

مدل های ذهنی ناقص، اما مفید هستند. به عنوان مثال، یک مدل ذهنی از فیزیک یا مهندسی وجود ندارد، که توضیح بی نظیری از کل جهان را ارائه می دهد، اما بهترین مدل های ذهنی از این رشته ها به ما اجازه ساخت پل ها و جاده ها، توسعه فن آوری های جدید و حتی سفر به خارج از فضا را داده اند.

بهترین الگوهای ذهنی ایده هایی هستند که بیشترین کاربرد را دارند. آنها در زندگی روزمره مفید هستند. درک این مفاهیم به شما کمک می کند انتخاب های عاقلانه تر و اقدامات بهتری انجام دهید. به همین دلیل است که توسعه مدل های ذهنی برای هر کسی که علاقمند به تفکر واضح و معقولانه و موثر است، حیاتی است.

راز تفکر بزرگ

ما همه مدل های ذهنی مورد علاقه مان را داریم. همانطور که شما رشد می کنید و تخصص خود را در یک زمینه خاص توسعه می دهید، شما به مدل های ذهنی ای که برای شما آشنا هستند تمایل پیدا می کنید.

مشکل اینجاست: زمانی که یک جهان بینی خاصی بر تفکر شما غالب می شود، سعی می کنید هر مشکلی را با آن جهان بینی توضیح دهید. هرچه بیشتر به یک مدل ذهنی تکیه کنید، بیشتر احتمال دارد که این مدل ذهنی موجب لغزش و سقوط شما شود، زیرا شما شروع به استفاده از آن برای هرگونه مشکلی خواهید کرد.

این مثال را در نظر بگیرید. “چرا مرغ از جاده عبور کرده است؟” پاسخ های متخصصان مختلف در زیر آورده شده است.

  • اگر از یک زیست شناس بپرسید، ممکن است بگویند: مرغ از جاده عبور کرده است، زیرا در طرف دیگر شاهد یک همسر مناسب است.
  • اگر از یک متخصص گوش و حلق و بینی سوال کنید، ممکن است بگوید: “مرغ از جاده عبور کرده است، زیرا عضلات پای پایینی در طول هر مرحله برداشته می شوند و استخوان پا را پیش می برند.”
  • اگر از یک متخصص مغز و اعصاب بپرسید، ممکن است بگویند “مرغ از جاده عبور کرده است، زیرا نورونهای مغز مرغ خارج شده و موجب این جنبش گردیده است.”

از لحاظ فنی، هیچ کدام از پاسخ های این متخصصان اشتباه نیستند. هر مدل ذهنی شخصی تنها دیدگاهی از کل واقعیت است.

گسترش مجموعه ای از مدل های ذهنی شما

روند تکمیل مدل های ذهنی تا حدودی مانند گسترش محدوده دید چشمان شماست. اگر شما یکی از چشم هایتان را بپوشانید، بخشی از تصویر را از دست خواهید داد. در واقع دیدن کل تصویر بوسیله یک چشم، غیر ممکن است.

به طور مشابه، مدل های ذهنی یک تصویر داخلی از اینکه جهان چگونه کار می کند را فراهم می آورند. ما باید به طور مداوم در حال ارتقاء و بهبود کیفیت این تصویر باشیم. این بدان معنی است که با مطالعه کتاب های مرتبط و یادگیری از افراد با تجربه می توانیم مدل های ذهنی خود را گسترش دهیم.

ذهن به انواع مختلفی از مدل های ذهنی نیاز دارد تا یک تصویر کاملی از نحوه عملکرد جهان را بدست آورد. به این ترتیب، توجه به منابع بیشتر، تفکر شما را روشن تر خواهد کرد.


کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
  • avatar

نظراتان را برای این پست برایمان بنویسید